השטח הנגוע. נעשו פעולות ראשוניות | צילום: עמי שמיר

לפני מספר שנים החלה עיריית ירושלים בהליך פינוי מבני אסבסט ב"ואדי האסבסטונים" – שטח פתוח בין שכונת קרית היובל ובין השכונות קרית מנחם ועיר גנים. כעת, שני תושבי שכונת עיר גנים הגישו בקשה לתביעה ייצוגית נגד עיריית ירושלים ומינהל קהילתי עיר גנים. סכום התביעה: מעל מיליארד שקלים. הטענה: עיריית ירושלים התרשלה בטיפול באסבסט בשטח, דבר שמסוכן את חיי התושבים.

בכתב התביעה מציינם התושבים כי עיריית ירושלים לא פינת את האסבסט בצורה מאורגנת ובהתאם להנחיות "אלא החליטה להרוס את הצריפים באמצעות טרקטורים אשר ריסקו את קירות האסבסט ושחררו לאוויר ולאדמה את סיבי האסבסט".

מאז מבצע ההריסה נטען כי כלל השטח נגוע בסיבי אסבסט קטלני, וחוות דעת שצריפו התושבים תומכת לטענתם בטענה זו. "חוות הדעת מבהירה כי חלקי האסבסט צמנט נמצאים בכל שטח הבדיקה בצורה גלויה על פני השטח ללא צורך בחפירה או איתור מיוחד. כמו כן, בדיות המעבדה גילו כי בכל החלקים שנאספו ישנם סיבי אסבסט ובחלקם אף נמצא האסבסט הכחול - המסוכן ביותר".

עוד הוסיפו: "השטח האמור נמצא בוואדי טבעי ובכל רגע נתון, אף בימי הקיץ השוהים בסביבת הוואדי, חברי הקבוצה ואזרחים נוספים נהנים מאוויר זורם. בכל מקום אחר היה מדובר בתענוג אלא כאשר לתענוג מצרפים סיבים מסרטנים האוויר המרענן פחות רצוי".

בעתירה מבקשים התושבים מבית המשפט כי זה יוציא צו עשה, שיורה לעיריית ירושלים לטפל "במפגע הסביבתי" על ידי ניקיון השטח וכיסויו באדמה, וסעד כספי בטענה כי נגרם "נזק ממוני" – על ידי פיצוי בשיעור של 15 אלף שקלים לכל תושב, כאשר בכלל האזור הנגוע ישנם כ-50 אלף תושבים. "אליהם יש להוסיף את כל המבקרים והעובדים שאינם תושבי השכונה במשך 7 השנים האחרונות. התוצאה היא כי על חברי הקבוצה נמנים 75 אלף אנשים, אשר לכל אחד מהם נזק של 15 אלף שקלים." ובחישוב 1,125,000,000 ".

מעיריית ירושלים נמסר: "התביעה התקבלה בלשכה המשפטית, היא תלמד ותגובה תינתן בבית המשפט.

"בלי קשר, השטח המדובר בפארק ולידו נוקה בחודשים האחרונים. בשטח הקיים מעבר לפארק, נקבע לבצע בחודש הקרוב סקר אסבסט כדי לבדוק אם ישנן שאריות אסבסט. יש לציין כי הפונים פנו גם למבקר המדינה ופנייתם נדחתה".