עיריית ירושלים. צילום: שלומי כהן

לאן הולך הכסף של משלמי המיסים? כנראה שעל השאלה הזאת אפילו הבכירים שבעירייה לא יודעים תמיד לענות. בדיון של ועדת הכספים, שהתקיים לאחרונה, עלה סעיף אחד שנראה חשוד לכמה מחברי המועצה. הוא כלל הקצאה של יותר מ־2.5 מיליון שקל לבניית כיתות לימוד, אך נציג האגף למבני ציבור בעירייה לא הצליח להסביר לאיזה מוסדות חינוך הוא מיועד. האבסורד: למרות חוסר הוודאות, הוועדה אישרה את התקציב.

 מדובר על סעיף 1681 שמדבר על בניית שתי כיתות לימוד בגבעת מרדכי בעלות של כ־2.6 מיליון שקלים. כשעלה התקציב בוועדה, נציג 'דגל התורה' דודי בלומנשטוק החליט להתעכב עליו. "למי מיועדים הגנים?", שאל את אהרל'ה בן־נון, מנהל אגף למבני ציבור. "מדובר בשתי כיתות גן בחלק מקומפלקס גדול יותר", השיב בן־נון.

בשלב זה התערב סגן ראש העירייה ויו"ר ועדת התכנון, אליעזר ראוכברגר ('דגל התורה'). "אהרל'ה, לתת נאום יפה של ארבע דקות ולא לענות? הוא שאל אותך למי מיועדים הגנים, רק תגיד".

"הוא לא יודע, הוא רק בונה", השיב היועץ המשפטי של העירייה אלי מלכה. "תאמין לי שאין דבר שנבנה פה בלי שיודעים מראש למי הצורך", אמר ראוכברגר.

בן־נון שוב התערב וסירב לספק תשובה לשאלה הפשוטה. "אני יכול להגיד בוודאות שהגנים האלו יהיו גנים עירוניים. יש לנו שנתיים, צריך לעשות מיפוי של מה יש, למי חסר, למי יש, למי אין", אמר.

"אולי לא חסר? אולי אנחנו לא צריכים בכלל, למה לבנות? למה לבזבז כסף? 2.3 מיליון שקל הולך ברגל?", תהה ראוכברגר.

אלא שלמרות כל הדברים האלה נקבע בסופו של דבר כי ייכתב שמדובר בגני ילדים עבור תושבי השכונה ובהחלטה הרשמית נכתב "ועדת הכספים ממליצה לאשר בכפוף לכך שהמבנה מיועד עבור ילדי השכונה. ייעוד המבנה יוחלט בעתיד".

העירייה: "גני הילדים המדוברים הינם מרכיב קטן יחסית בפרויקט הכולל מתנ"ס, אולם רב תכליתי, חדרי חוגים ופעילות מעונות יום ומשרדים. ההשקעה מגיעה ל־35 מיליון שקלים. כפי שנאמר בדיון, גני הילדים ישמשו את ילדי השכונה ויופעלו על ידי מינהל החינוך. אין כל ספק שגנים אלה נחוצים, שכן ישנם בשכונה גני ילדים בשכירות ובמבנים ניידים. בתוך כך, גני ילדים נוספים ומעונות יום בשכונה מצויים בחשיבה מתקדמת לקראת תכנון".