התחנה המרכזית. צילום: שלומי כהן

פיצוי ענק בעקבות הזיהום בתחנה המרכזית: בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר את הסדר הפשרה ופסק כי על התחנה המרכזית בירושלים, חברות אמות השקעות ונצב"א וחברת אגד לשלם 12.4 מיליון שקלים פיצוי לציבור בשל זיהום האוויר החמור בתחנה. מרבית הכסף יושקע בשיפור השירות של הנוסעים במבנה התחנה המרכזית.

השופטת שושנה אלמגור אישרה היום (ד') הסדר פשרה בתחום התובענות הייצוגיות. התביעה הייצוגית הוגשה באמצעות 7 תובעים משתמשי תחבורה הציבורית, פעילים בארגון צרכני התחבורה הציבורית 15 דקות בהם סטודנטים גימלאים מורי דרך פעילי סביבה ועוד שלא הסכימו להשלים עם המציאות בה התחנה המרכזית מזוהמת הן בתחמוצות חנקן והן בחלקיקים נשימתיים עדינים PM2.5 בערכים החורגים במאות אחוזים מהתקן.

כעת פסק בית המשפט המחוזי כי 7.4 מיליון שקלים יושקעו בשיפור חווית השירות בתחנה והעלאת המודעות לזיהום האוויר לרבות: הפסקת גביית שקל בשירותי התחנה המרכזית בירושלים למשך שנה, הצבת מכשירים אוטומטיים לרכישת כרטיסים, פיילוט ביטול רכישת כרטיסים באוטובוס עצמו בקווים עמוסים, הקמת חניון אופניים מוגן, הפעלת שירותי גלישת אינטרנט חינם בכל רחבי התחנה, שיפור ההנגשה לאנשים עם מוגבלויות בתחנה, ביצוע סקר שביעות רצון שנתי, הקמת חדר הנקה, שדרוג התחנה המרכזית ושיפוצה לרווחת הנוסעים, הקמת מתחם המתנה לנוסעים בקומת הגלריה של התחנה עם ספסלי ישיבה מרופדים ונוחים למאה איש; פינת הנקה; פינת החתלה; משחקייה; 25 תאים נעילים; מתקן למים קרים וחמים; לוח מודעות מקוון שישדר נתונים ממשרד התחבורה ואת שעות נסיעת הקווים בכל הרציפים.

התחנה המרכזית בירושלים. צילום: : אוהד צויגנברג

בנוסף, הוקצו 5 מיליון שקלים חדשים פיצוי לארגוני סביבה ולזכויות אנשים עם מוגבלות וביניהם: אדם טבע ודין, ארגון 15 דקות וחיים וסביבה (שלושת ארגונים אלה יקבלו מיליון שקלים כל אחד בפריסה של 10 שנים), עיגול לטובה ארגון נוסעי התחבורה הציבורית, מגמה ירוקה, אזרחים למען הסביבה, בזכות,  המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות, קהילת ירושלים של החברה להגנת הטבע, סדנת שילוב ומרחב התנועה לעירוניות בישראל

ביחד עם שכר הטרחה לעורכי הדין והגמול לשבעת תובעים ייצוגיים ישלמו החברות מעל 14.5 מיליון שקלים חדשים – מדובר בתביעה הייצוגית עם סכום הפיצוי הגבוה ביותר בתחום הסביבתי בכלל ובתחום זיהום אוויר בפרט.

עד היום בדרך כלל נפסקו בתביעות סביבתיות פיצויים בסכומי כסף נמוכים. סכום הפיצוי הקרוב ביותר הינו בגין עישון ברכבת ישראל שבו נפסקו 6 מיליון שקלים ועוד כמיליון שכר טרחה. כלומר פסק דין זה מכפיל את סכום הפיצוי הקודם וקובע רף חדש של הרתעה בתחומים של מפגעים סביבתיים.

התחנה המרכזית בירושלים. צילום: שלומי כהן

אחד ממומחי התביעה פרופסור גבריאל איזביצקי ציין בעדותו: "הערכים שנמדדו בתחנה המרכזית הם חריגים בהרבה מהנורמה המותרת ע"י החוק ולכן קיימת סכנה ממשית ולא רק תיאורטית של פגיעה בבריאות. יתירה מכך, מכיוון שהחשיפה החריגה הזו לחומרים מסוכנים נמשכת כבר מספר שנים, סביר להניח שהנזקים שנגרמו הם כבר חמורים אצל חלק מהמטופלים שנחשפו ואולי אפילו בלתי הפיכים. ביקרו במרפאתי כבר מספר אנשים שנחשפו לחומרים האלו בתחנה המרכזית (עובדים) וחולים כעת בתסמינים נשימתיים קשים ואצל חלק מהם גם ממחלות ריאתיות שלא היו לפני החשיפה הזאת".

עו"ד אסף פינק מסר: "מדובר בתקדים בתחום הסביבתי ואני מקווה שכל המזהמים ילמדו מהתיק הזה ויבינו שהמזהם משלם. הציבור לא יסכים יותר להשלים עם זיהום של הסביבה ועם חשיפה לסיכונים בריאותיים. אנו מקווים שכעת בתי המשפט נוספים יאמצו את הרף החדש בתביעות סביבתיות ויחילו אותו בתביעות נוספות".

יוסי סעידוב, ממייסדי 15 דקות: "עשינו את העבודה שעיריית ירושלים, משרד התחבורה והמשרד להגנת הסביבה אמורים היו לעשות. שוב נוסעי התחבורה הציבורית לומדים על בשרם שהממסד בישראל לא דואג לנו ומפקיר את הזמן שלנו ואת הבריאות שלנו״.