עמוס סער ז״ל. צילום: באדיבות הרשות השופטת

"כל מה שאני מקבל בשעות האחרונות זה הודעות עם סימני שאלה והלם", מספר רוני, קולגה לשעבר של עמוס סער ז"ל, קב"ט מחוז ירושלים במשמר בתי המשפט שנרצח אתמול (ד') בביתו בהר חומה.  עמוס הותיר אחריו ארבעה בנים ואישה.

"אני מקבל טלפונים מכל המאבטחים שעבדו עם עמוס, כל הקולגות שלו, כולם לא מבינים מאיפה זה הגיע. הוא השפיע על הרבה מאוד אנשים בפן האישי. עמוס היה מסוג האנשים שכל העובדים שעזבו עדיין שמרו איתו על קשר, והוא היה עוזר להם במה שהוא יכול. אם זה מכתב המלצה, אם זה טלפון למישהו שהוא מכיר, ואם זאת עזרה בפן האישי. הוא תמיד עזר", אמר רוני.

"קשה לי לדבר על עמוס בלשון עבר. זה פשוט סוריאליסטי", מספר נדב, קולגה נוסף לשעבר של עמוס סער ז"ל, שעבד בצמוד אליו שנים ארוכות. "הוא היה בן אדם גדול, הוא היה חבר. עברו כבר למעלה מ-4 שנים מאז שעזבתי את משמר בתי המשפט, ועדיין לפני חגים הוא מתקשר לאחל לי חג שמח".

"בדיוק היום בבוקר קפצתי לבית המשפט לביקור", מספר נדב. "הוא לא היה, התקשרתי אליו, שאלתי אותו איפה הוא. הוא אמר לי שאולי הוא יגיע מאוחר יותר. אמרתי לו 'אני אזוז, בוא נקבע קפה למחר?' הוא אמר לי 'יאללה, סבבה, קפה מחר'. בהמשך היום הייתי באירוע של העבודה, ואז שלחו לי את ההודעה שהוא בבית חולים במצב קשה".

"עמוס נשמע רגיל כשדיברנו", מבהיר נדב. "הכל היה בסדר. אני יודע שרצות שמועות, אבל עמוס היה בן אדם שידע להסתדר עם כולם. הוא לא היה בן אדם שרב, זה פשוט הזוי. הוא בן אדם שמאוד הערכתי והערצתי. פשוט כואב לי הלב. אנחנו היינו המשפחה השנייה שלו. הוא התייחס לכל מאבטח כאילו הוא הבן שלו".

חבריו לשעבר לעבודה של סער ז"ל מתארים אדם מקצועי מאוד, בעל ידע אדיר בתחום האבטחה אותו אהב ובו עסק שנים רבות כל כך. סער היה ממקימי משמר בתי המשפט, לאחר שעבד כקב"ט במשרד המשפטים, והתקדם להיות הקב"ט של כלל בתי המשפט במחוז ירושלים – בכללם בית המשפט העליון, ובהם מתקיימים חלק מהמשפטים והדיונים הרגישים ביותר בארץ.

זירת האירוע (צילום: לירן תמרי)

"עמוס היה המגדלור שלנו מבחינת התנהלות של מאבטח" מספר נדב. "דוגמה אישית לכולם. הוא התנהל בקור רוח, גם כשהיו מצבים מאוד בעיתיים בעליון, גם כשהגיעו 200 מפגינים והאירוע הפך לאלים – הוא טיפל באירוע בצורה של קור רוח. הוא היה איש מדהים. מצד אחד אדם שיודע לקבל החלטות בצורה שקולה ומדודה, ומצד שני בן אדם עם לב ענק ורחב".

מעבר להתנהלות המקצועית, מתארים חבריו לעבודה אדם שהתייחס לכל עובד כאל חבר קרוב: "עמוס היה קשור לכל מאבטח, לא משנה באיזה מעמד הוא. אם הוא מאבטח חדש שהתחיל כרגע, קצין מתקן, המנכ"לית או המזכירה שלו. הוא תמיד ידע לתת לכולם. היו לו 3 מזכירות בתקופה של השש שנים שאני הייתי – הן התחלפו בגלל שהוא קידם אותן. הוא אף פעם לא רצה שניתקע באבטחה, תמיד עודד אותנו ללכת ללמוד. משמר בתי המשפט מורכב מהרבה סטודנטים, והוא תמיד היה מתעניין, שואל מה אנחנו לומדים, מה אנחנו רוצים לעשות בעתיד".

"ברמה האישית, עברתי גירושים בתקופה שעבדתי במשמר, והוא היה שם כל הזמן" מתאר אחד מחבריו לשעבר לעבודה. "הוא עזר לי בתקופות הכי קשות שלי. כמובן שהוא גם הוזמן לחתונה השנייה שלי. הוא פשוט היה אדם מדהים". גם רוני מתאר קשר דומה: "רק השבוע פגשתי אותו והוא בירך אותי. אני בדיוק סיימתי קורס קצינים, והוא איש צבא, עשה הרבה מאוד מילואים. למרות שכבר לא עבדתי בצמוד אליו, הוא בירך אותי על הדרגות".

"עמוס אף פעם לא נתן לך תחושה שקשה לרצות אותו" מסכם נדב. "על כל דבר הוא בא להגיד תודה רבה. היינו מעדכנים אותו על כל מני דברים שהיו קורים. הוא היה אומר 'תודה רבה על העדכון, עבודה יפה'. גם כשאתה עושה את העבודה הכי פשוטה, הוא נותן לך להרגיש שעשית עולם ומלואו".

הלוויה תיערך היום בשעה 21:00 בערב בקהילת ירושלים