ויצמן במתחם התחנה. צילום: שלומי כהןהאם המגזר החרדי מתכנן להתפשר בכל מה שקשור לפעילות מתחם התחנה בשבתות ובחגים? על פי ההצהרה השבוע של אחד הפעילים הבולטים של המגזר בקרב על השבת, התשובה חיובית.

מתחם התחנה הראשונה הוא "תפוח האדמה הלוהט של כיכר ספרא בימים אלה", מגלה גורם בעירייה. הסיבה: חבר המועצה מטעם סיעת יהדות התורה יוחנן ויצמן (המקורב לאדמו"ר מגור) החליט להעלות שוב לסדר היום את סגירת המתחם בשבת

תזכורת: על פי החלטת בית המשפט, ועדת המשנה לתכנון ובנייה בעירייה צריכה להתכנס כדי לדון בהגשת ערר לוועדה המחוזית, שקבעה כי לא נעשו עבירות בנייה או חריגות במתחם התחנה. מטרת מגישי הערר היא להראות שיש חריגות ובכך להביא בעקיפין לסגירת המתחם או חלקו

"בעיר צריך פשרות"

ויצמן, שמפגין בקיאות מופלגת בחוק התכנון והבנייה ובתוכניות מתחם התחנה, טוען שבמקום נעשו לכאורה עבירות בנייה רבות שחורגות מהמותר. "כל מי שמכיר את מה שקורה במתחם יודע שאי אפשר לעבור על כך לסדר היום", אומר חבר המועצה. "נעשו שם חריגות רציניות ואין שום סיבה שלא נטפל בכך". באמצע השיחה מפתיע האיש מהמגזר וטוען כי הוא מוכן לפשרות במתחם.

מתחם התחנה. צילום: אדווה חולי

"אני יודע איפה אני חי", הוא מסביר. "אני מבין שבעיר הזאת צריך לעשות פשרות, ואני מבין שכנראה זה מה שיצטרך לקרות במתחם התחנה. אבל חייבים לשבת ולדון בכל הפגמים המהותיים שקרו בתהליך בדרך. יש שם דברים שבהחלט לא מקובלים על הציבור שלנו".

אז על מה בדיוק הוא מוכן להתפשר? בתור פוליטיקאי מיומן הוא אינו מוכן לגלות לצד השני את הקלפים שבידו, אבל כשהוא מצטט את החוק מקבלים אינדיקציה באשר למה שצפוי בעתיד. "בחוק בפירוש רשום שבמקום יכולים לפעול מסעדות אבל לא בתי עינוגים", הוא אומר. "בתי עינוגים, כלומר ברים וכל מקום שמשמיע מוזיקה רועשת". ואיך בדיוק הוא יודע מה קורה במתחם התחנה בשבת? "אני עושה הליכות בפארק המסילה כל שבת", הוא מגלה, "כך שאני יכול לדעת בדיוק אילו חילולי שבת יש במקום. אבל האמת שאני עושה את זה גם כי אני רוצה קצת להזיז את הגוף בשביל הבריאות".