ברקוביץ. צילום: יואב דודקביץ'

"קואליציה? לא בכל מחיר": חודשיים אחרי הבחירות ואחרי הרבה מאוד מאמצים מצידו של ראש העירייה משה ליאון, שיחות המו"מ עם עופר ברקוביץ ו'התעוררות' הסתיימו השבוע כשבסיעה הפלורליסטית השלימו עם המציאות החדשה – הולכים לאופוזיציה.

"מאז היוודע תוצאות הבחירות עשינו הכל כדי להיות שותפים בקואליציה, מתוך אחריות לירושלים", מצהיר השבוע ברקוביץ. "האופוזיציה לא הייתה הבחירה הראשונה שלנו, הרבה מאוד אנשים רצו לראות אותנו בקואליציה, לצערי הרב התחושה שלנו היא שהמו"מ עם ליאון היה מונע רק משיקולים פוליטיים צרים". 

מכשול הססטוס קוו 

רגע לפני שהוא נכנס לאופוזיציה, ברקוביץ מפרט את הצד שלו לשיחות עם ליאון. "בתחילת המו"מ הייתה הסכמה שאני אנהל חלק מתיק התכנון והבנייה ואוביל את נושא התב"עות", הוא טוען. "אלא שתוך כדי הרגשתי שראש העירייה הוא בכלל לא בעל הבית ו'דגל התורה' הם שמנהלים את העניינים. הבנתי שהם התנגדו לכך שאנהל את הליכי התכנון בשכונות הציוניות. ניסינו להתפשר, אבל הרגשתי שהם כבלו את ידי ליאון. הם התווכחו איתנו על מוסררה, פסגת זאב, ועוד שורה של שכונות ציוניות מובהקות, על זה לא יכולנו להתפשר".

לדברי המועמד הפלורליסטי, המכשול במו"מ לא היה רק סביב חלוקת השכונות בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אלא גם בגלל סעיפי הסטטוס קוו. "אנחנו ביקשנו לשמר את הססטוס קוו לגבי השבת, לגבי אירועים במרחב הציבורי ועוד ואחרי שראינו את ההסכמים הקואליציונים עם דגל התורה ביקשנו להכניס סעיף שאומר 'לא ישונה סטטוס קוו אכיפה על עסקי עינוג הפועלים בשבת, ולא ישונה הסטטוס קוו בנושא אירועים במרחב הציבורי ללא הסכמת כל סיעות הקואליציה'. לדבר הזה לליאון היה קשה להתחייב".

מבחן ההישרדות

ברקוביץ טוען כי הייתה לו הבנה עם ראש העירייה כי תוקם ועדה מיוחדת שתכונה 'ועדת השלושה', אשר תורכב מנציג של משה ליאון, נציג סיעות החרדים ונציג מטעמו, שתכריע בנושא השכונות המעורבות. לטענתו, ליאון חזר בו מן הסיכומים

"ניסינו להילחם על נושא אגרות השילוט לעסקים קטנים, אבל הורידו את זה. ניסינו להביא מתווה לדיור בשטחים חומים, לא איפשרו לנו. ביקשנו להוביל מדיניות של שקיפות לפיה כל ועדות העירייה ישודרו לציבור, התנגדו", הוא אומר

"אני לא מאמין שהחברים הפלורליסטים בקואליציה ישרדו שם לאורך זמן אם אכן אכפת להם מהציבור ששלח אותם".

בסביבת ליאון הציגו תמונה שונה וטענו שממש התחננת שיצרף אותך.
"לא היה ולא נברא. אנחנו עמדנו על קווים ערכיים חשובים שבלעדיהם אין לנו מקום בקואליציה הזאת".

ומה לגבי הטענה שכל מה שעמד לנגד עיניכם זה התפקידים.
"
זה פשוט לא נכון, הייתה פגיעה משמעותית ולא מידתית בתפקידים שהוצעו לנו, אבל היינו מוכנים להיכנס למרות זאת. אני גר בדירת שלושה חדרים בנחלאות בשכירות. אני לא חי בפאר והדר, ולמרות זאת את הערכים שלי אני לא מוכן למכור. רציתי לייצג את הבוחרים שלי מתוך הקואליציה, לצערי ראש העירייה לא היה כנה ואמיץ לאפשר זאת. לטעמי ליאון עסוק באינטרסים הפוליטיים הצרים שלו ואנחנו נהיה שם בחמש השנים הקרובות בשביל התושבים. נוביל אופוזיציה ממלכתית ואחראית".

לסיום, אתה בדרך לכנסת?
"
לא. אני נשאר בירושלים כי אני מחויב לתושבים ששלחו אותי לעיריית ירושלים, אני צריך לעבוד בשבילם חמש שנים בעיר. אני לא רואה סיבה שדברים יקרו אחרת".

מלשכת ליאון נמסר: "ברקוביץ' טועה ומטעה! אנשי התעוררות ניהלו ועדיין מנהלים מו"מ ארוך שהבשיל לכדי כניסתה של סיעת ההתעוררות לקואליציה, החתימה על ההסכם הייתה צריכה להתקיים בימים הקרובים. כל זאת לאחר ששני הצדדים הגיעו להסכמה מלאה על כל מחלוקת שעלתה - גם על הנושאים המוצגים בכתבה. לאחר סיכום הדברים פנה ברקוביץ' לראש העירייה וביקש לפגוש אותו. ליאון הסכים מיד

"לצערנו שוב מוכיח ברקוביץ' כי התנהגותו ילדותית וחסרת אחריות. כרגיל, הוא בועט בדלי רגע לפני החתימה על ההסכם שכל פרטיו סוכמו מראש ובוחר להכפיש את ראש העירייה מעל דפי העיתון

"למרות זאת, אנו פונים כאן שוב, באופן ישיר וחד משמעי, מתוך אחריות אישית ובגרות וקוראים לברקוביץ' ולסיעת התעוררות לחדול. בואו, גלו אחריות והיכנסו לקואליציה, זמן התירוצים הסתיים, יש עיר לנהל וציבור להנהיג. ירושלים תנוהל בחמש השנים הבאות תוך שמירה על הסטטוס קוו וכיבוד הדדי של כל תושביה".