עיריית ירושלים. צילום: שלומי כהן

5 משרדי עורכי דין הגישו תביעה בגובה 5.5 מיליון שקלים נגד עיריית ירושלים – לטענתם, העירייה לא שילמה להם עבור עבודה משפטית ארוכת שנים שביצעו עבורה.

כתב תביעה הוגש בשבוע שעבר נגד עיריית ירושלים על ידי 5 משרדי עורכי דין בירושלים. על פי התביעה, בגובה 5.5 מיליון שקלים, העירייה סיימה את ההתקשרות עם חמשת המשרדים מבלי להסדיר את חובותיה אליהם. 

ששת עורכי הדין שהגישו את התביעה: עו"ד אריאל אלבאום, עו"ד צבי שילה, עו"ד עידו גרינבוים, עו"ד גיורא רואי, עו"ד אהרון שטכלברג, ועו"ד גד ירדני, הינם עורכי דין ירושלמיים שהעניקו לעיריית ירושלים שירותים משפטיים בהליכי גבייה שהיא ניהלה נגד חייבים ובתיקי הוצאה לפועל.

לטענת עורכי הדין, לאחר שנים ארוכות בהן העירייה השתמשה בשירותם לשם ניהול הליכים נגד חייבים וגביית חובות, החליטה העירייה להפסיק את ההתקשרות עמם ולהתחיל לעבוד עם משרדי עורכי דין חדשים. עם זאת, לטענתם מאז סיום ההתקשרות לפני כשנה, העירייה סירבה לשלם להם את מלוא השכר המגיע להם.

ארבעת סוגי התשלום להם עורכי הדין טוענים כי הם זכאיים הם תשלום שכר טרחה בגין עבודתם בתיקי הוצאה לפועל בהם החלו לטפל אך העירייה ביקשה כי יוחזרו אליה, תשלום שכר טרחה בגובה 1% מתיקי גבייה אשר נסגרו בהוראת העירייה, החזר הוצאות מסירה בהן נשאו עורכי הדין תחת העירייה, ותשלום שכר טרחה על תיקים ייחודיים או פרטניים. 

לפי כתב התביעה: "העירייה בחרה להתנער, בחוסר תום לב משווע, מחובתה בדין – לשלם שכרם של התובעים, ואף סירבה לנהל עימם מו"מ כדבעי, וזאת למרות פניות חוזרות ונשנות מצדם".

על פי כתב התביעה, העירייה החלה לעבוד עם חמשת המשרדים עוד בשנת 2002. עורכי הדין מציינים כי לשם עבודה זו עם העירייה, הם בנו מערכות תביעה וגבייה במשרדיהם בהשקעה כספית גדולה, על מנת לקלוט אלפי תיקים שהעבירה העירייה במהלך השנים, ולבצע את העבודה המשפטית כהלכה. 

בספטמבר 2018, הודיעה העירייה לחמשת המשרדים כי היא מעוניינת לסיים את ההתקשרות איתם. לצדדים היה ברור, כי עם סיום עבודתם על העירייה לשלם שכר טרחה עבור התיקים הפתוחים שיוחזרו מעורכי הדין לעירייה, מבלי שעורכי הדין קיבלו שכר טרחה בגין טיפול בתיקים אלה. 

תחילה, הציעה העירייה לשלם לעורכי הדין 20% משכר הטרחה העתידי שייגבה עבור תיקים אלה על ידי משרד עורכי הדין החדשים שיטפלו בהם. עורכי הדין סרבו להצעה זו וביקשו קבלת שכר עבור עבודתם עד כה. בהמשך, עורכי הדין הציעו לעירייה הצעות חלופיות להסדרת התשלום, אותן העירייה דחתה.

כעת, תובעים חמשת משרדי עורכים הדין החזר בגובה מיליוני שקלים מהעירייה עבור טיפול באלפי תיקי הוצאה לפועל בהם עסקו לאורך שנות עבודתם עם העירייה. התביעה הוגשה אמש לבית המשפט המחוזי בעיר, על ידי עורכי הדין יואב הירש ורוני מונק.

מעיריית ירושלים נמסר: "טרם התקבלה תביעה כזו באגף היועץ המשפטי לעירייה. אם וכאשר תתקבל תביעה נלמד אותה ונגיב בבית המשפט".