השגרירות בירושלים. לאט ובזהירות. צילום: אלכס קולומויסקי

תקועים בסיבוב מוצא: לאחרונה אירח דייוויד פרידמן את שגרירי ישראל במדינות צפון אמריקה. לראשונה התרחש הכנס בלשכתו הירושלמית של השגריר האמריקאי. "לפני שנה לא יכולנו לדמיין שמשפט כזה יתגלגל לנו בקלות על הלשון בטבעיות שכזאת, אבל למרות כל הספקנים, כיום מדובר במשפט שנשמע לנו כמעט ברור מאליו", מסביר בכיר במשרד החוץ.

קצת יותר מחצי שנה לאחר מעבר השגרירות לירושלים ובמשרד החוץ הישראלי מרוצים מאוד מקצב הפעילות של השגרירות החדשה. "מדי שבוע השגרירות רק מחזקת את אחיזתה בירושלים. רק לאחרונה הם הזמינו 68 מכשירי איתוראן למכוניות השרד שלהם. נראה שבאמת חשוב להם להעביר את מרכז הפעילות שלהם לעיר", הוא מוסיף.

גם בתחום המדיה, לארצות הברית חשוב להבהיר היכן ממוקמת השגרירות שלהם. "מי שיביט באתר של משרד החוץ האמריקאי או בטוויטר, יבחין כי הם מציינים את מיקומה בירושלים", מציין בכיר אחר. "נראה שהם מקדישים חשיבות אמיתית לכך שירושלים היא בירת ישראל".

הדיפלומטיה הישראלית מנסה לגמול לאמריקאים בהכרת הטוב. "לניר ברקת היה חשוב מאוד שאחת ההחלטות האחרונות שלו תהיה להקצות עוד 300 מ"ר למבנה השגרירות. אומנם טרם ברור היכן יפעל המבנה, אבל הסמליות בעניין הזה חשובה יותר מכול", מסביר בכיר בעיריית ירושלים

האופטימיות של משרד החוץ ובעיריית ירושלים מעוררת תקווה, אך הירושלמים שזוכרים היטב את הדברים שהובטחו להם עם מעבר השגרירות כבר חסרי סבלנות. השגרירות אומנם פועלת, אבל הקצב שבו העניינים מתקדמים איטי למדי, לפחות בעיניים מקומיות. "נכון שהיו כאלה שדיברו על שינוי בפדיון היומי של העסקים הסמוכים, אבל מי שמתלונן שזה עדיין לא קרה צריך לשמוח שגם מחירי השכירות באזור נותרו על כנם, וכך גם התנועה החופשית בכבישים בשכונת ארנונה", קובע דיפלומט ישראלי בכיר.

השגריר נותר מחוץ לעיר

רק בסוף החודש שעבר נפגשו ברקת ודייוויד פרידמן לשיחה ארוכה על אודות יחסי ישראל-ארצות הברית. השניים דיברו על חיזוק השגרירות האמריקאית בירושלים. ספק אם ראש העירייה לשעבר בכלל ידע שבאותם רגעים ממש סיים השגריר לשפץ את משכנו הרשמי בהרצליה. "אנחנו ממש לא הולכים להתערב לשגריר בשאלת מקום מגוריו", מסבירים במשרד החוץ

אין ספק כי השגריר פרידמן מחובר מאוד לירושלים. דירתו הפרטית נמצאת בעיר, ובמהלך ימי החנוכה הוא הקפיד לשהות בבירה כמעט מדי יום. מי שיביט בעמוד הפייסבוק שלו יראה כי אחד מציוציו האחרונים עוסק בהתרגשותו מן הביקור במוסד הירושלמי 'שלוה' במהלך החג. "אין ספק שבעבור השגריר הנוכחי ירושלים היא הבית, מה שלא ניתן לומר על השגריר הקודם", מסביר בכיר בעיריית ירושלים.    

דווקא בשל כך, העובדה כי הוא אינו מעביר את משכנו הרשמי לירושלים מאכזבת. "השגריר עובד ימים רבים בלשכתו בירושלים ומקיים משם כנסים וישיבות שוטפות", מסבירים בשגרירות. "עם זאת, המעבר שלו לירושלים לא יקרה בטווח הקרוב. עד אז הוא יחלק את זמנו בין ירושלים ובין המרכז".

אם מגורי השגריר הם סוגיה זניחה, כרגע גם לא ברור היכן תמוקם השגרירות. אם עד לאחרונה היה ברור שמלון דיפלומט הוא היעד,  קשיים שנוצרו בזמן האחרון מעמידים בסימן שאלה את המיקום. "אנחנו בוחנים אפשרויות לשפץ את המבנים הקיימים או לבנות מתחם חדש. כך או כך, מדובר בפעילות שתימשך שנים ספורות", מבהירים בשגרירות.

לא ממהרים לעלות לעיר

על אף ההתקדמות האיטית, בשגרירות ארצות הברית פועלים כל הזמן כדי להגדיל את הפעילות היוצאת מתוך ירושלים. "התקווה שלנו היא שעד קיץ 2019 נגדיל את התפוסה כדי להתאים אותה לעובדים נוספים. אנחנו גם פועלים רבות כדי לגייס עובדים נוספים אל הפעילות שלנו בירושלים", מסביר בכיר בשגרירות.

הבעיה הנוספת שאיתה מתמודדים בשגרירות היא שעובדי השגרירות המתגוררים במרכז אינם ששים לעלות ירושליימה. "מדובר בשינוי סדר החיים שלהם. אפשר להבין שהם לא ירצו להתנייד בין הערים, ובוודאי, אנחנו יכולים להבין את הקושי שלהם להעביר את מרכז החיים שלהם לירושלים. בדיוק בשל כך החל גיוס משמעותי של עובדים שמגיעים מירושלים", מסביר בכיר בשגרירות.

בעקבות הדברים הללו, בשגרירות ארצות הברית שינו את החשיבה, וכעת ברור כי הנציגות התל אביבית של השגרירות תוסיף לפעול במרץ גם בתקופה הקרובה. "אומנם מרכז הפעילות יעבור בהדרגה לירושלים, אבל אין ספק כי גם הפעילות בסניף הירקון בתל אביב תישאר ענפה בשנים הקרובות".

צמיחה כלכלית? לא בטוח

כחלק מאותה גישה, בשגרירות ארצות הברית החליטו כי תחנות הפעילות האמריקאיות ברחוב אגרון ובמזרח ירושלים יתלכדו עם הפעילות של השגרירות. "אנחנו מתכוונים להקים יחידה חדשה לעניינים פלסטיניים שתפעל מתוך השגרירות", מסבירים האמריקאים. "גם את פעילויות התרבות נוסיף לקיים מתוך ירושלים, בדיוק כפי שעשינו מאז 1968", מסבירים שם.

מי שמצפה שחגיגות העצמאות האמריקאיות ייצאו השנה מירושלים, עדיף שינשום עמוק. "מדובר באירועים עם משתתפים רבים. השגרירות במצבה הנוכחי איננה יכולה להכיל את כולם, ולכן סביר להניח שנראה את חגיגות העצמאות האמריקאיות יוצאות גם השנה מקרית שדה התעופה", מסבירים במשרד החוץ הישראלי.

גם בלי חגיגות העצמאות, אפשר להניח כי בחודשים הקרובים תגבר בהדרגה הפעילות של השגרירות האמריקאית בירושלים, אבל במשרד החוץ מתעקשים להוריד פרופיל: "אנחנו לא מציעים לציבור הירושלמי לעצור את נשימתו בציפייה שהפעילות בשגרירות תשפיע על הכלכלה העירונית. הישועה התיירותית והכלכלית לירושלים לא תגיע משם. מבחינתנו, ההיבט הסמלי הוא ההיבט שחשוב כאן. כל שאר ההיבטים הם בונוס".