המדרשה. צילום: דוברות המשטרה

חשד לפעילות כת חדשה בירושלים: תושב העיר כבן 50, מנהיג מדרשה, נעצר בחשד לניהול כת, החזקה בתנאי עבדות, ניצול מיני, ופגיעה בקטינים באזור מאה שערים במשך שנים. יחד עמו נעצרו 9 נשים שחיו במדרשה, ועל פי החשד לקחו חלק אף הן בניהול המקום.

החקירה התחדשה לאחר שמספר נשים שעזבו את המדרשה פנו למשטרה בסיוע המרכז הישראלי לנפגעי כתות. במדרשה התגוררו כ-50 נשים, חלקן קטינות וחלקן בגירות, ואף נשואות ואמהות לילדים. החשד לניצול מיני נוגע לנשים ששהו בסמינר. חשד נוסף הוא להתעללות בקטינים, בגילאי 5-11 ששהו במקום.

המדרשה. צילום: דוברות המשטרה

צילום: דוברות המשטרה

המקום מנוהל בניצוחו של חשוד שכבר נחקר על ידי יחידת ההונאה במשטרה בעבר. לפני מספר חודשים חלק מהנשים ששהו במקום עזבו את המתחם מסיבות שונות. נגבו מהן עדויות והחלה חקירה חדשה.

העבירות שנחקרות כעת הן של החזקה בתנאי עבדות, עושק, ניצול מיני של הבנות החיות בסמינר. היום בבוקר פשטה המשטרה על המקום, נגבו עדויות של כ-20 נשים החיות במקום, ושל החשוד המרכזי.

צילום: דוברות המשטרה

צילום: דוברות המשטרה

9 מהנשים החיות במקום יובאו היום להארכת מעצר יחד עם החשוד המרכזי בחשש לכך שהן הופעלו על ידו כדי להשפיע על נשים אחרות ששהו במקום, או לקחו חלק בתפעול המקום.

כמו כן, משרד הרווחה וחקירות ילדים מעורבים ומשרד החינוך בודק האם התנהל שם מוסד חינוכי. מה שאפשר את התחדשות החקירה הוא שיתוף הפעולה של נשים שנמלטו מהכת בחודשים האחרונים. גורם המעורה בחקירה סיפר כי שיתוף פעולה זה היווה הזדמנות יוצאת דופן בחקירה, היות ומדובר בנשים שחלקן חיו במקום שנים ארוכות והיו בעלות ידע רב על ההתנהלות היום יומית בו.

כאמור, נגד החשוד עלו בעבר חשדות בגין פגיעה בתלמידות הלומדות במדרשה שלו. עוד בשנת 2011 הזהירו רבנים מפניו של החשוד בטענה שהוא פוגע בתלמידות הלומדות במדרשה ונוקט בשיטות בעייתיות בקשר עמן. בשנת 2015 פשטה המשטרה על המדרשה תחת ניהולו, ועצרה אותו לחקירה, אלא שאז החשדות נגדו נגעו בעיקרן בעבירות כלכליות ועבירות בנייה.