אליעזר ברלנד. צילום: עמית שאבי

"שימש כמסחטת כספים": בית המשפט האריך את מעצרו של אליעזר ברלנד, החשוד בניצול ציני ואכזרי של מאות אזרחים ובני משפחותיהם בחמישה ימים. דיון הארכת מעצרם של חמשת החשודים הנוספים שנעצרו עמו מתקיים בשעה זו. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו ב-10 ימים. מעצרו של חשוד נוסף, מקורב לברלנד, הוארך ב-4 ימים.

לאחר הארכת מעצרו, הוא פונה לבית חולים שערי צדק לבדיקה רפואית לפני קליטתו בשב"ס בשל גילו ומצבו ולא מדובר בפינוי בעקבות מקרה רפואי.

"עיינתי בתיק החקירה ובהודאות המרכזיות שנגבו ממתלוננים שונים. מסמכים אלה מבססים חשד סביר ברף ובעוצמה הנדרשים בשלב זה. לגבי חלק מהתלונות אף חשד ברמה גבוהה ביותר", אמר השופט ביאלין אלעזר בהחלטתו.

"התמונה הכללית המצטיירת מעיון בהודאות המתלוננים היא כי המשיב קשר עם אחרים לקבל כספים בסכומים של עשרות אלפים וזאת לאורך תקופה. עיון באחד המסמכים מלמד כי בעקבות אותן תרומות לכאורה הגיעו לחשבונות הבנק בין היתר של אשת המשיב, סכומים בהיקף של עשרות מיליונים. עיון במסמך זה ובהודאות הנלוות מלמד כי המשיב ויתר הקושרים שימשו למעשה כמסחטת כספים. מדובר בעבירות בהיקף רחב, מתוחכם, ושיטתי שבוצעו כאמור לאורך תקופה. נכון הוא שהחקירה בעניינו של המשיב הייתה ידועה בחלקה ליחידה החוקרת, אלא שהיחידה החוקרת בחרה לבצע חקירה סמויה וממושכת, וזה עולה מהדוח הסודי, והן כעולה מהראיות שהוגשו לעיוני".

"מכל מקום, לא ראיתי כל פסול בכך שבוצעה חקירה סמויה על מנת לבסס חשד מבוסס בטרם מעצרו של המשיב", הוסיף, "לנוכח העובדה כי קיים חשש קונקרטי לשיבוש פעולות החקירה, אני סבור שעילת המעצר של חשש לשיבוש הליכי חקירה דומיננטית. אם כי, גם היקף העבירות, ריבויין, מקים עילת מעצר של מסוכנות".

נחמן ברלנד. צילום: ענת יורובסקי

נכדו של ברלנד, נחמן, הגיב לאחר מעצרו ואמר: "התרופות כן עזרו. יהיה מי שיאמין לצד הזה, מדרך הטבע, אנשים אוהבים לשמוע את הצד הרע. מן הסתם שהתקשורת תשדר את הצד ההוא. בסוף יסתבר שאין כלום בחשדו. הפלציבו זה כמו כל הרבנים שהיו מכל הדורות, הפעם זה יכול להיות מנטוס. הצדיק יכול להכיל את הישועה".

עו"ד רותם טובול המייצגת את ברלנד: "אבקש מביהמ"ש לשחרר את ברלנד. ידוע שמדובר ברב מוכר ומכובד בחקירה שלו. ההכתרה לא נעשתה על בסיס איזו אקדמיה. שמו במשך השנים מוכר לכולם כרב מכובד מאוד. הפרשה הזאת היא בדיוק מאותן המקרים שאנו למדים שרבנים כאלה ואחרים כל יום פוגשים אנשים שבוחרים להגיע אליהם באופן עצמאי, תוך שהם מאמינים שהברכה היא ברכה שתעניק להם את מבוקשם. חלק מהאנשים פה סקפטיים לגבי הצלחת הברכה, אך זוהי בחירה של האדם שבוחר מי הרב שלו ולמי הוא פונה. דרכי הפעולה שהוצגו על ידי חברי לא החלו היום. לאורך תקופה המשטרה יודעת על העבירות עצמן, ועל השיטה והתחכום, ויחד עם זאת בחרו עוד בדצמבר עוד לחקור אותו".

כזכור, הלילה עצרה המשטרה את אליעזר ברלנד, אשתו ו-4 ממקורביו בחשד לניצול ציני ואכזרי של מאות אזרחים ובני משפחותיהם, שמהם דרשו עשרות אלפי שקלים תמורת ברכות ומרפא. הם חשודים גם בעבירות מס במאות מיליונים. אבנים יודו על השוטרים במבצע המעצרים, שניים נפצעו קל. עד כה יותר מ-200 קורבנות העידו.