קבוצת ״ירושלמים וירושלמיות״ בפייסבוק | צילום: mynet

האם בקבוצה הפופולרית ״ירושלמים וירושלמיות״ גובים תשלום עבור פרסום תוכן שיווקי בניגוד לכללי פייסבוק? על פי הקלטה שהגיע לידי מיינט ירושלים, נדמה שמנהלי הקבוצה מחזיקים במנהלת שתפקידה להציע למועמדים לראשות עיריית ירושלים חבילות פרסום שונות בקבוצה. 

תשלום עבור פרסום תוכן שיווקי סמוי הוא דבר המנוגד לתנאי השימוש בפייסבוק, אליהם מתחייב כל אדם ברגע שהוא יוצר עמוד או קבוצה חדשה. בשנת 2015 סגרה פייסבוק את העמוד ״סטטוסים מצייצים״ לאחר שמנהליו פעלו באופן דומה.

קבוצת ״ירושלמים וירושלמיות״ בפייסבוק מונה למעלה מ- 110 אלף גולשים. מנהל הקבוצה זאביק אבינר מחזיק בנוסף אליה למעלה מ-10 קבוצות נוספות אליהן מצורף הסמל תלתן, עם עשרות אלפי גולשים ומכאן ניתן להסיק כי החשיפה אליה זוכים התכנים שהוא מייצר גדולה במיוחד.

המחירון: 5000 ש״ח עבור סרטון

כאמור, מקורב שעובד בימים אלה עם אחד מהמועמדים לראשות העירייה, קיבל שיחת טלפון מבחורה בשם שרה שהציגה עצמה כמנהלת הפרסום של הקבוצה. לפניכם תמלול של עיקרי השיחה: 

נציגה: ״שלום א׳ מדברת שרה מירושלמים מכיר את הקבוצה בפייסבוק?״
 
א׳: ״כן״

נציגה: ״אחלה מעולה. אני אחראית על הפרסום אני עובדת עם זאביק... אנחנו פותחים את האופציה לכלל המועמדים ובעצם לפרסם סרטון וקריאה לאזרחים, זו קבוצה מאוד גדולה״.

א׳: ״אעביר לך סרטון״

נציגה: ״זה בתשלום״

א׳: ״כמה זה עולה״

נציגה: ״תלוי באורך. נגיד שעה וחצי 5,000 שקלים. תלוי באורך של הסרטון. אז אתה רוצה...?״

א׳: ״אבדוק״

נציגה: ״זה המספר שלי ואני אשמח אם תחזרו אלי״

כמה שעות לאחר השיחה המדוברת, התקשרנו בעצמנו אל אותה נציגה והתעיינו בשירות המדובר. לאחר שתיקה ממושכת אמרה הנציגה לכתב מיינט ירושלים ״אני לא יודעת מה אתה רוצה״ ולאחר כמה שניות נותקה השיחה. 


תוכן תעמולתי? הזיג זג של הנהלת הקבוצה

בעוד נציגת הפרסום לכאורה של הקבוצה מנסה לגייס לקורות, מנהל הקבוצה זאביק אבינר פרסם מוקדם יותר היום (שני) הודעה האוסרת על חברי הקבוצה לפרסם כל תוכן פוליטי החל מהשעה 22:00. בתוף כך, פרסמה הנהלת הקבוצה סרטון של המועמד יוסי דייטש עונה לשאלות תושבים. גורמים שונים סיפרו למיינט ירושלים כי ״אנשיו של דייטש סגרו חוזה עם מנהלי הקבוצה באשר לפרסום הסרטון״.

ההוראה של מנהל הקבוצה. צילום מסך: facebook

צילום מסך: facebook


תגובות

ביקשנו את תגובתו לדברים של מנהל קבוצת ירושלמים וירושלמיות זאביק אבינר, אך הוא סרב להגיב.

תגובת חברת פייסבוק תפורסם כשתתקבל.