ח"כ אורי מקלב. צילום: עמית שאבי

"אתה תוציא עכשיו אוטובוס ותאסוף את כל הנוסעים בתחנות! בערב חורפי שכזה אתה לא תשאיר אנשים לחכות שעה נוספת עד שיבוא האוטובוס הבא - אני מחכה לעדכון שזה בוצע". את הדברים האחרונים ירה השבוע ח"כ אורי מקלב לעבר גורם כלשהו באחד מחברות התחבורה הציבורית.

השעה היא שעת ערב ביום שלישי, כשחבר הכנסת הירושלמי של 'דגל התורה' חותם יום עמוס בעוד טיפול במקרה שעלה על שולחנו. מיד לאחר מכן הוא מתפנה לשיחה על ירושלים של משה ליאון, על האיחוד החרדי של צלח ומשחרר אפילו כמה אמירות יוצאות דופן בנוגע לייצוג נשי חרדי בכנסת.

לא רצה לעזוב את העירייה

מקלב (62) נשוי לחנה, אב לחמישה וסב לנכדים ("כבר מזמן לא סופר"). הוא פרץ לעולמנו בשנות השמונים המאוחרות, כשהיה מראשוני המתיישבים החרדים בשכונת רמות. בהמשך נכנס לעיריית ירושלים כחבר מועצה מטעם 'דגל התורה', בשנת 1993 היה מאדריכלי המהפך שסיים את שלטונו של טדי קולק ומונה לסגנו של אהוד אולמרט ובשנת 2008 סיים 15 שנים בעירייה והושבע לחבר כנסת מטעם מפלגתו.

הוא גר בדירה צנועה, השולחן במטבח כבר ראה ימים יפים יותר ("רכשתי אותו לפני 40 שנה כשהתחתנתי"), המקרר עמוס בתמונות מהילדים והנכדים ("יש לי אותו כבר 25 שנים, לפני זה הוא היה המקרר של חמי") ועל השולחן בסלון ערימה של מסמכים של פניות ציבור מטופלות. "כשרבותיי הורו לי לעבור מהעירייה לכנסת מאוד חששתי מהמעבר הזה, גם לא רציתי בו", הוא מגלה השבוע. "נכנסתי לעירייה יחד עם אהוד אולמרט שהביא לכיכר ספרא התחדשות דרמטית, החליף את כל העובדים ובנה הכל מחדש. הייתי קשור לעובדים שנכנסו באותם ימים ועבדו בעירייה בכל אותם שנים לצידי. למרות שהייתי סגן, ביקשתי לשבת בקומה חמש יחד עם העובדים, רציתי להתחכך איתם בעבודה השוטפת, היינו משפחה. הכנסת הייתה נראית לי מנוכרת מדי. חבר מועצה בירושלים משפיע לא פחות מחבר כנסת, זה לא כמו חבר מועצה בערים אחרות שראש העירייה מרכז את הכל והוא רק אצבע. בירושלים אתה חבר דירקטוריון יוקרתי שמשפיע דרמטית בכל יום".

"דיל מסתורי? זה מגוחך"

למרות שעזב לזירה הארצית, ירושלים עדיין חלק בלתי נפרד מההוויה של מקלב. סיעתו, דגל התורה, הייתה מאדריכלי ניצחונו של משה ליאון, כשמקלב מצהיר שלא היה דיל מאחורי הקלעים. "אנחנו תמכנו בו גם לפני חמש שנים, כך שלומר שהיה פה איזשהו דיל מסתורי זה מגוחך", הוא יורה. "אנחנו לא בחרנו בו כי הוא בוגר מוסדות חרדיים או חרדי בעצמו, אלא בגלל שלא הייתה היתכנות לניצחון של מועמד חרדי. אנשי ש"ס המסורתיים מהפריפריה של ירושלים לא היו מצביעים לעולם ליוסי דייטש. ליאון מזרחי, מסורתי, דתי, אז באנו למסקנה שזה הדבר הנכון. אחרי מה שעברנו פעמים קודמות, לא הייתה לנו את הפריבילגיה להמר שוב, כשמול ליאון האלטרנטיבה הייתה מועמד שהאג'נדה שלו והמסרים שלו היו אנטי חרדיים. מי שנכווה ברותחין נזהר בצוננין, לא יכולנו להמר ולקבל את עופר ברקוביץ כראש העירייה".

יש לך איזו ביקורת על ליאון?
"חד משמעית אנחנו היינו מאוכזבים מכך שבסופו של דבר ליאון לא הביא כמעט קולות חילוניים. ציפינו ליותר. לשמחתי הכוח החרדי והדתי הספיק כדי שהוא ינצח".

התחרדות? אשמת החילונים

לא רק על ליאון יש לח"כ מקלב ביקורת. יש לו הרבה מה להגיד גם על יו"ר האופוזיציה עופר ברקוביץ', בעיקר על הקמפיין שלו במהלך מערכת הבחירות על דיל של דגל התורה עם שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן. "נלחמנו בליברמן, כמעט בכל יום התעמתנו איתו על כל נושא אפשרי, אז למה שאסגור דיל עם יריב פוליטי מובהק שכזה?", הוא שואל. "הם הלכו ובנו תזות פוליטיות שקריות ואחר כך התקשורת מבקשת ממני לתרץ תירוצים ולהוכיח למה זה לא נכון. ראיתי שברקוביץ' מבקש להקים שכונה חרדית בעטרות ואני שואל - למה עטרות? למה אתה נותן לנו את הירכתיים של הירכתיים. אם היו דואגים לחרדים לשכונות הם לא היו צריכים להיכנס לשכונות החילוניות. אף אחד לא מבקש לשנות צביון של שכונות, פשוט יש מצוקה

"אגב, בגילה יש הרבה יותר חרדים מקרית יובל, אז למה כל המהומות הן בקרית יובל ובגילה חיים בשקט ובשלווה? כי בקרית יובל יש קבוצה רעשנית ומיליטנטית שעושה הון פוליטי שקרי. כבר עשרות שנים לא נסגר פה אף רחוב בירושלים. יש פה פוליטיקאים שמתפרנסים מלסכסך בין חרדים וחילונים".

לח"כ מקלב יש גם תיאוריה מעניינת על סוגיית התחרדות העיר. "אני הייתי מראשוני התושבים החרדים בשכונת רמות", הוא מספר. "אתה יודע מי אשם בהתחרדות של רמות? החילוניים. המקומונים בירושלים ניהלו קמפיינים 'השחורים ממלאים את רמות', הפחידו את החילונים וגרמו להם לברוח. רק הם אשמים בזה. אין שום בעיה בין חרדים לחילונים, אלו רק דימויים שליליים שקריים. מינהלים קהילתיים מתפרנסים מלהוביל נרטיב של מלחמות חרדים וחילונים. אני לא רוצה שירושלים תהפוך לבני ברק, אבל אני גם חושב שהניסיון להפוך את ירושלים לתל אביב הוא מגוחך".

אישה חרדית? לא בכנסת

ח"כ מקלב היה עסוק בחודשים האחרונים ברקיחת האיחוד החרדי בין יהדות התורה וש"ס, מה שלא צלח בסופו של דבר. "הייתי שותף מרכזי לבדיקת התהליך, בסופו של דבר הבנו שאין פה כדאיות", הוא אומר. "היתה התנגדות גדולה מאוד בשטח הספרדי שחשש לאבד את הזהות שלו במקרה של איחוד שכזה, מה גם שש"ס מביאה קהל מסורתי וחילוני שעלול היה לברוח כשתהליך כזה היה קורה. לא היה חשש שש"ס לא תעבור את אחוז החסימה, יש לה גרעין קשה שהוא הרבה יותר מארבעה מנדטים".

אתה אומר שאתם רוצים להביא קהלים חדשים ובהתאם לכך שמתם ספרדי במקום ה-11, מקום לא ריאלי. על מי אתם עובדים?
"אנחנו צפויים להכניס שבעה חברי כנסת, בהערכה שנקבל שני סגני שרים, הם יתפטרו באמצעות החוק הנורבגי, הנציג העשירי ברשימה ייכנס ברוטציה, כך שבכל שינוי קטן שייקרא הנציג הספרדי דוד אוחנה צפוי להיכנס לכנסת. בשונה מש"ס, שרצה על התווית המזרחית, אני לא שמתי אותו כי הוא ספרדי. אנחנו מפלגה של כולם, הם אלה שמייצגים מגזר עדתי לא אנחנו. הם פרשו מאיתנו ואני לא בא בתלונות. אנחנו הראשונים שרוצים בהצלחתה של ש"ס.

חברות הכנסת רחל עזריה וסתיו שפיר. "אין מקומה של אישה חרדית בכנסת". צילום: עמית שאבי

"אני מודה שחברי הכנסת שלנו סובלים מתדמית עסקנית ומהצד מסתכלים עלינו כחונטה סגורה. אני לא יודע איך אנחנו יכולים להתמודד עם זה, אבל אם תבחן את חברי הכנסת שלנו - כולם מובילים בכל מדד חברתי. הסיבה שאנחנו מתוייגים כעסקנים קטנים זה בגלל שנוצר עוול כלפי המגזר החרדי כולו. כולנו מתוייגים כגוש אחד, תמיד שמדברים איתי אומרים לי 'אתה חרדי שונה'. אנחנו ממש לא סקטוריאליים, חילוניים ודתיים מוצאים אצלי ואצל חבריי אוזן קשבת ואנחנו כתובת לכל מאבק והראשונים להתגייס לכל יוזמה חברתית. חוץ מהכרה בקהילות מסויימות, אין נושא שאנחנו לא שותפים בו".

מתי יגיע הזמן שתשימו ברשימה ייצוג לנשים?
"אין אישה חרדית אחת שתרצה להתמודד לכנסת. עומר ינקלביץ', שנמצאת ברשימה של גנץ כמו גם המועמדת החרדית במפלגת העבודה, הן לא חרדיות ולו בגלל העובדה שהן מרשות לעצמן להתמודד במפלגה חילונית עם אג'נדה חילונית על כל המשתמע מכך. הנשים החרדיות רוצות שאני אייצג אותן, הן במעמד מכובד יותר מלהיות חברות כנסת, זה לא לכבודן, מי שרוצה להתמודד לכנסת היא לא חרדית לפי הערכים שלי. אין מקומה של אישה חרדית בכנסת. נשים אצלנו נמצאות בחברות בכירות במשק, בתפקידים בכירים בכל מקום, הכנסת לא מתאימה להן. ההלכה סבורה שזה לא צנוע שאישה תעמיד את עצמה לבחירה. אנחנו לא רואים את הכנסת כמקצוע מובחר, כמו שלא הייתי רוצה לראות אישה חרדית עובדת במשאית זבל, כך אני חושב שאין מקומן של נשים חרדיות בכנסת, מגיע להן מקומות יותר בכירים ומשמעותיים, הן יותר מוכשרות מאיתנו, זה לא לכבודן".

איך אתה רואה את ירושלים בעוד חמש שנים?
"אני מקווה שהיא תדע להיות עיר שמכילה ומקבלת את כולם כשווים בני שווים. אני גם מתפלל שהימין ימשיך להיות בשלטון כדי לא להיכנע ללחצים מדיניים שמעכבים את התפתחותה של ירושלים".