ח"כ מיקי לוי. צילום: יואב דודקביץ'

"השנה היא 2008, התקופה היא זמן קצר לפני הבחירות לעיריית ירושלים. אני יושב בבית קפה במרכז העיר אחרי שעופר ברקוביץ' קרא לי לפגישה. עופר הוא מבני ביתי ממש, הוא חבר קרוב של בני מאור, אנחנו מכירים הרבה מאוד שנים, מאז שהיה תלמיד בבית ספר יסודי. בפגישה הזאת הוא מספר לי שהוא החליט להקים מסגרת פוליטית בירושלים. ישבנו שלוש שעות, קראתי את התוכניות שהכין לירושלים ואמרתי 'אני איתכם'".

מאחורי הפיסקה הזו עומד לא אחר מאשר חבר הכנסת מיקי לוי ('יש עתיד'), מי שהיה מפקד מחוז ירושלים במשטרה, שחושף על הקירבה הגדולה שלו אל סיעת 'התעוררות'.

"התרומה הראשונה שלי לתנועה היתה של 3,000 שקלים", הוא אומר. "עופר ואנשיו הם חבורת צעירים מצליחה ודומיננטית בירושלים שהובילו גייסות של צעירים שהלכו פה עם סכין בין השיניים כדי שעופר ייבחר".

ברקוביץ'. צילום: יואב דודקביץ'

יאיר לפיד הציע לו מקום ברשימה?
"אני לא יודע על דבר כזה". 

ומה דעתך על ראש העירייה?
"אני מכיר את משה ליאון שנים ארוכות. הוא חבר מהעבר, איש משכיל ויודע ספר. כן, יש בי דאגה בגלל האופן שבו הוא נבחר. הדילים, אפס מנדטים במועצה, הקיפוח של החילונים בקואליציה. זה מדאיג מאוד מכיוון שבמצב כזה אין שמירה מספקת על האיזונים בעיר. ליאון צריך לזכור שהקדנציה הזאת תחלוף צ'יק צ'ק והוא יעמוד לדין הבוחר - האם העיר שמרה על האיזונים, שזה כולל הפרדה של דת ממדינה, אי סגירה של מתחמים חילוניים בשבת וחיים חופשיים לתושבים החילונים פה. אם הוא לא ישמור פה על האיזונים ההגירה השלילית תמשיך לזנק, מה שיותיר את ירושלים ללא עמוד שדרה. נתנו את העיר הזאת למשמרת בידיו של משה ליאון, הוא חייב לעשות את האיזונים הנכונים".

"פרשת שחם? צל על המחוז"

לוי (67) נשוי לנורית, אב לארבעה וסב לנכדים, "כמה וכמה, כבר לא סופר". בעשור האחרון הוא גר במבשרת ציון, אך עד אז כל חייו התגורר בירושלים. "עברנו כי רצינו דירה גדולה יותר, אבל בנשמתי אני ירושלמי", הוא אומר. "כששואלים אותי איפה אני גר אני מיד עונה ירושלים. אשתי נוהגת לומר שיש לי מאהבת על חשבונה, קוראים לה ירושלים". 

לוי שירת עשרות שנים במשטרת ישראל, כשהתפקיד הבולט שלו היה מפקד מחוז ירושלים. בהמשך שימש כמנכ"ל אגד תעבורה, ומשם עשה קפיצה לפוליטיקה.

אני רוצה להחזיר אותך רגע למשטרה. מה דעתך על הקדנציה של יורם הלוי?
"אני מכיר אותו שנים ארוכות. מיניתי אותו למספר תפקידים והוא עשה בכולם עבודה מדהימה. תפיסת הביטחון שלו ראויה ומהפכנית. האיש הזה הביא שקט לירושלים, גדע את טרור הסכינים בכך שפרס בעיר כוחות רבים במיומנות מרשימה. בזכותו יש תחושת ביטחון ברחובות". 

לוי אינו מכחיש כי קיווה שהלוי ימונה למפכ"ל. "לאורך כל הדרך הבעתי תמיכה בכל מקום בכך שהוא ימונה לתפקיד", הוא אומר. "הוא אחד הניצבים הוותיקים במשטרה, שביצע שבעה תפקידי ניצב - אין לזה אח ורע בארגון. הוא החזיק את העיר שלנו בצורה הכי טובה שיכולה להיות, בכל התחומים. חבל לי שהוא פרש. אי המינוי שלו למפכ"ל נובע ממניעים פוליטיים. חשבתי שכדאי שיישאר ולא ימהר לעזוב. אני חושב שהמחליף שלו, ניצב דורון ידיד, הוא קצין מצוין. הוא ירושלמי ומכיר את העיר הזאת היטב, על בוריה. כל פינה ומרצפת בעיר הזאת מוכרת לו היטב".

ומה אתה חושב על פרשת ניסו שחם? 
"חשוב להדגיש שלפחות מהצד הפלילי ניסו שחם זוכה, פרט לאיזשהו אירוע אחד שהפרקליטות הגישה עליו ערעור. כל הפרשייה הזאת אינה אירוע פלילי. שחם הוא אחד הקצינים המצוינים שצפו לו גדולות. אני כמובן לא אומר שאני מסכים עם מה שהוא עשה, אבל בוא נסכם את זה במשפט שהוא תמיד אומר בראיונות - כל מעשיו בעניין הזה הם בינו לבין אשתו. יש שני צדדים למטבע. אין ספק שהאירועים הללו הטילו צל כבד על משטרת ישראל. חבל על כך. הכי כואב לי הצל שהוטל על שוטרי ירושלים".

"העיר סוגרת על החילונים"

לח"כ לוי יש מה לומר לא רק בענייני משטרה. יש לו דעות ברורות בנוגע לרוב הנושאים המרכזיים שעל סדר היום הירושלמי. "החילונים בורחים מכאן כי העיר הזאת סוגרת עליהם יותר ויותר, כי יותר מתחמים נסגרים, כי יותר קשה לחיות בעיר הזאת כחילוני וכי גרים בעיר הזאת בעיקר פקידים במשרדי ממשלה, וכי חייבים לפתח את ההייטק בעיר", הוא אומר. "ליאון הגיע לשלטון בגלל החרדים והוא מחויב להם יותר מדי, וזה מדאיג מאוד. הוא לא יכול לפגוע בחילוניות של העיר הזאת. יש לי חשש מאוד גדול לגורלה של ירושלים אם היא תהפוך להיות בני ברק". 

מה היית מייעץ לו לעשות?
"הוא חייב להמשיך לפתח את העיר הזאת. שלושת המוקדים הכי חשובים בתיירות הם בירושלים, והכי חשוב - שמירת האיזונים. סתם לדוגמה, אם מתחם הבילויים בשוק מחנה יהודה ייסגר לבילוי בימי חמישי בלילה, זה סופה של העיר הזאת".

בימיו של יו"ר מפלגתו יאיר לפיד כשר האוצר כיהן לוי כסגנו. אז ראש העירייה דאז ניר ברקת התנהל בערוצים דיפלומטיים מול שר האוצר. בהמשך, כידוע, ניהל ברקת מלחמות מתוקשרות עם שר האוצר משה כחלון, מה שהוביל את העיר למראות של אשפה וצחנה ברחובות. "כשלפיד היה שר אוצר ברקת הגיע עם מצגת וקיבל את מבוקשו בלי דרמות. רגע אחרי שכחלון נכנס למשרד האוצר ברקת ירד איתו לפסים אישיים. מי שהפסידה מכך היא ירושלים. אני חושב שההתנהלות של ברקת היתה לא ראויה ולא נכונה".

בכנסת הקודמת היה לוי פעיל יחד עם ח"כ רחל עזריה בנושא קרקעות הכנסייה. השניים ניהלו מאבק איתנים בכנסת, כשעדיין מוקדם לדעת כיצד יסתיים. "יש סכנה שמאות אזרחים תושבי ירושלים עלולים לאבד את בתיהם בגלל שהמדינה נרדמה בשמירה והקרן הקיימת לישראל החליטה שלא להמשיך את החוזה בינה לבין הכנסייה", הוא מתריע.

"גנץ? חיקוי שלנו"

ימים לא קלים עוברים על מפלגת 'יש עתיד'. אחרי שלאורך כל הקדנציה האחרונה נראה כי יאיר לפיד הימר נכון כשהלך לאופוזיציה ובבחירות הללו הוא יתמודד מול בנימין נתניהו, ההצטרפות של בני גנץ למרוץ טרפה את הקלפים. "גנץ לקח מאיתנו רעיונות, מסרים ויוזמות. הוא חיקוי של 'יש עתיד'", אומר ח"כ לוי. "אנחנו שש שנים כאן, צברנו ניסיון בכנסת ובממשלה. הציבור הישראלי יחליט את מי הוא רוצה כנציגיו".