פולקמן. "אני מחוייב לירושלים" צילום: יואב דודקביץ'

לא הרבה פעמים יוצא לפגוש פוליטיקאי שלא מפחד להעביר ביקורת על מי שנתן לו את הבמה והכניס אותו לעולם הפוליטיקה. אחד כזה הוא ח"כ הירושלמי רועי פולקמן ('כולנו'), שכמו כל חברי מפלגתו מתכונן בימים אלה לבחירות הקרבות ובאות. וכחלק ממסע הבחירות הזה הוא יורה גם לעבר ניר ברקת, איש מפלגת הליכוד אך גם זה שהעמיד את פולקמן בראש מטה הצעירים שלו ב-2008 והעניק לו את תפקידו היועץ לענייני מדיניות. "אני מאוכזב ממנו", הוא אומר בפה מלא. "הקדנציה השנייה שלו התאפיינה בפוליטיזציה נוראית שמה שהוביל אותה היא לא טובת העיר אלא אג'נדות פוליטיות ושיקולים זרים. ותושבי העיר שילמו על זה מחיר". 

"ברקת חצה קווים אדומים"

פולקמן (43) נשוי לקים, מורה לתיאטרון ורכזת חברתית בתיכון 'הראל' במבשרת ציון. הוא אב לשלושה בנים - יאיר, יואב ויותם ומתגורר במושב נס הרים הסמוך לירושלים. ברזומה שלו הקמת 'רוח חדשה', ניהול מטה הצעירים של ברקת, ניהול מטה המדיניות והאסטרטגיה של העירייה, הצטרפות לכולנו וכהונה של כמעט ארבע שנים כחבר כנסת

למרות המעבר שלו לזירה הארצית, פולקמן נתפס בעיני רבים כאחד מחברי הכנסת ה"ירושלמים" ביותר. אלא שלצד הדאגה לעיר, יש לפולקמן גם לא מעט ביקורת על הדרך בה מתנהלים כאן הדברים ובעיקר כלפיי ראש העירייה היוצא. "לברקת הייתה קדנציה ראשונה מופלאה שהתאפיינה ברוח חדשה, אנרגיה וחזון בזכות הרבה אנשים שהצטרפו אז לדרך", הוא פותח בפרגון. "אחד הדברים שאני גאה בהם אלו האנשים שהכנסנו אז לכל התפקידים בעירייה, צעירים ודור חדש ששינו אותה מקצה לקצה".

אלא שכאן נגמר הפרגון ומתחילה הביקורת הנוקבת. "ברמה האישית אף פעם לא רבתי עם ברקת ואני זוכר לו חסד נעורים, אבל חד משמעית אני יכול לומר כמי שהיה בתוך החדר בקרבות שלו מול משרד האוצר, המניעים שלו לא היו טובתה של ירושלים", הוא אומר. "חבל לי על זה, אני מאוכזב ממנו". 

בקרב הגדול בין העירייה של ברקת לאוצר על התקציב העירוני, מצא עצמו פולקמן בין ברקת לבוס החדש שלו - שר האוצר משה כחלון. כפי שכבר הבנתם, הנאמנות שלו הלכה באופן גורף אל כחלון. "ניסיתי לפשר ביניהם, אבל בשלב מאוד מוקדם ברקת חצה לטעמי קווים אדומים בהתקפות אישיות משולחות רסן נגד השר כחלון, דברים שלא מקובלים בפוליטיקה שלנו", הוא אומר. "כמו למשל הזבל שנשפך בכניסה למשרד האוצר, ועוד צעדים קשים שבסופו של דבר נעלו את האפשרות לנהל דיאלוג. בגלל שהייתי נאמן לכחלון - שרפו אותי בכיכר ספרא מאז".

הפעם לא היה משבר כלל. על משה ליאון כחלון סומך יותר?
"חד משמעית. לא היה לנו אמון שעם ניר ברקת דברים ייעשו באחריות. הגיע ראש עירייה חדש שאומר 'אני לוקח על עצמי משימות אסטרטגיות ולצד זה מבקש את הסיוע של משרד האוצר'. בעיני זו הגישה הנכונה".

"בירושלים דברים לא קודמו"

לצד הביקורת, פולקמן גם רואה עתיד טוב יותר לירושלים, תלוי כמובן בהתנהלות של בכירי העירייה. "ההצלחה האדירה של ברקת בקדנציה הראשונה הייתה בדיוק בגלל שהוא הצליח לרתום את אנשים מכל הזרמים, זה הכוח שהוביל את העיר הזאת", הוא אומר. "ירושלים היא 'סטארט־אפ ניישן' חברתי. אם נשמר את האנרגיה הזו - הצעירים יישארו בעיר. אני מקווה שמשה ליאון ימצא את הדרך הנכונה. הוא איש רציני אבל לצערי בעיני לא מעט אנשים הוא מייצג לפעמים יותר עסקנות ופחות אותנטיות ירושלמית".

פולקמן מציין עוד שני אתגרים מרכזיים עבור ירושלים. "הראשון זה מעמד הביניים", הוא מסביר. "ברגע שיהיה פה מעמד ביניים גדול, כל העיר הזאת תצמח. יש מעגל קסמים סביב העוני, שזה רמת חיים נמוכה שדוחפת אוכלוסיה החוצה. זו צריכה להיות המשימה הראשונה. האתגר השני הוא האתגר התכנוני. בצד הזה לדעתי ירושלים נכשלה כישלון אדיר בשנים האחרונות. העיר הזאת תקועה 20 שנה אחורה בכל הקשור לתכנון. אולי היה לנו בזה חלק, אבל בעיקר בגלל שלא היה לנו שיתוף פעולה. כמעט כל הנושאים של תכנון חדשני שרצינו לקדם - ירושלים לא עושה".

החזקתם במשרד האוצר, משרד השיכון ומנהל התכנון. בעצם כל הכלים היו בידיים שלכם. אולי אתם נכשלתם?
"אני ממש לא מסכים איתך. ברמת התכנון, ערים שלקחו את הפרויקט שקידמנו ברצינות עברו מהפכה ברמת החיים ובהזדמנויות לצעירים. בירושלים לעומת זאת היו מלחמות לכל אורך הדרך. דברים לא קודמו וזו האחריות של העירייה. נכון שירושלים היא עיר עם קשיים מסוג אחר - תכנוניים, מדיניים ועוד, אבל בקדנציה האחרונה אתה רואה עירייה שלא שמה את נושא הדיור על ראש שמחתה. איפה שיש ראשי רשויות שמתאבדים על דיור לצעירים קרו דברים מדהימים. בירושלים? אפס. לא יצא לדרך אפילו פרוייקט אחד".

להוציא היתר בנייה בירושלים הפך כבר מזמן למסכת ארוכה של בירוקרטיה.
"קבלנים ואנשי עסקים אוהבים להתבכיין על מיסים ועל בירוקרטיה. מה שהיה פה יותר גרוע מהבירוקרטיה זה השחיתות. לאורך שנים הרישוי והבנייה בירושלים היו מושחתים, השיטה כאן הייתה לבוא עם תוכניות חצי אפויות שתופרים אותה עם הדרג הפוליטי בדרכים לא דרכים. ברמה הארצית קיצרנו בירוקרטיות דרמטית. יש לא מעט ערים שמוציאים היתרים תוך שלושה חודשים. מי שמתואם עם האג'נדות שלנו זוכה לקיצור בירוקרטיה משמעותי".

ובמעבר חד לתקציב החינוך. משרד האוצר מספק את ההוצאה לתלמידי ירושלים הכי נמוכה בארץ. מתי ילד ירושלמי יקבל כמו ילד תל אביבי?
"התעסקתי בהשוואות הללו הרבה שנים בעבודתי בעירייה כך שאני מכיר את המספרים היטב. מדובר בנתון מוטעה, מכיוון שאם תפלח אותו לפי מגזרים תראה שונות מאוד גדולה. הנתון הזה כולל את החרדים והערבים לכן זה מאוד מטעה את הממוצעים וזו רמאות, מכיוון שמזרח ירושלים זו עיר נפרדת במובן הניהולי עם מערכת ניהולית נפרדת. כשאתה לוקח את תקציב החינוך במזרח העיר ואת תקציבי מערכות החינוך הלא רשמיות אצל החרדים ואז אתה משווה את זה לרמת גן ות"א - זו בעיה. לחבר את שלושתם זה לא פרופורציונלי. יש פה אתגר איך בונים פה חינוך מאוחד ולא ממיין. היקף השקעה בחינוך בירושלים נמצא בעלייה בשנים האחרונות, זה קורה בהדרגה, חד משמעית. אנחנו גם מפלגה חברתית לא סקטוריאלית. מבחינתנו ילד חרדי, חילוני וערבי צריכים הזדמנויות שוות".

ראש העירייה הבא? 

פולקמן לא היה חבר הכנסת היחיד של 'כולנו' שמגיע מעיר הקודש. גם חברת הכנסת רחל עזריה הגיעה מירושלים ובדיוק ביום בו נערך הראיון איתו – היא הודיעה על פרישה מהחיים הפוליטיים (ראו ידיעה נפרדת בגיליון זה), אחרי שהמרוץ שלה לראשות העירייה לא צלח

בניגוד למה שאמרה בזמנו, פולקמן טוען כי הריצה שלה לכיכר ספרא תואמה רק באופן חלקי עם מפלגתה. "במידה מסוימת ההחלטה שלה לרוץ פגעה בנו בעיר, אבל בסופו של דבר היא עשתה מה שחשבה לנכון והתוצאות ידועות", הוא אומר. "כשאתה נמצא בתוך סיטואציה פוליטית, אתה צריך לשאול את עצמך האם אתה מסתכל על האינטרסים של הנבחרת ושל הקבוצה, או רק על האינטרסים של עצמך. פה לא הייתה הסתכלות על האינטרסים של הקבוצה. לדעתי עזריה עזבה עכשיו את המפלגה בין היתר כי היא מצאה את עצמה בסיטואציות שהיה קשה לה איתם אידיאולוגית. אנחנו מפלגה עם תפיסות ימניות, היה לה קשה עם זה".

אתה גם חושב לרוץ לראשות העירייה? 
"זו העיר הכי חשובה בארץ, העיר הכי מסובכת לניהול והיא חשובה לי מאוד. אני רוצה לעזור לעיר הזאת, עשיתי זאת בשיתוף פעולה עם עופר ברקוביץ' ואמשיך לסייע לה כי אני מחוייב לבירה. האם אתמודד לראשות העירייה בעוד חמש שנים? אני לא יכול לדעת מה יהיה עד אז".

תגובות:

מקורבי ניר ברקת: "חבל שפולקמן שכח את הכלל ש'בור ששתית ממנו אל תזרוק בו אבן', אבל אנחנו לא שופטים אותו בשעה בה הוא מנהל קרב הישרדות על עתידו ומאחלים לו בהצלחה.

כולם יודעים שירושלים עברה מהפכה לטובה בעשור האחרון, ברקת מתכוון כעת להביא את הניסיון וההצלחה לרמה הלאומית".

מלשכת ח"כ עזריה נמסר: "את הקולות לכחלון בירושלים הביאה עזריה בזכות עבודתה למען משפחות צעירות בעיר וקידום נושאי דת ומדינה.

מוזר לשמוע מפולקמן הגדרות מי ימין ומי שמאל, כאשר הוא עסוק בהסתרת העובדה שהיה פעיל בארגון שמאל ומנסה להצטייר כימני. עזריה כבר שנים במרכז המדיני ולכן חברה למפלגת מרכז. בשנה וחצי האחרונות היו ניסיונות בקואליציה לפגוע בדמוקרטיה בחוק החקירות, חוק ההמלצות ועוד. עזריה התנגדה לחוקים אלו ופעלה לסיכולם. חשוב שהדמוקרטיה תשאר נכס של כולם ומעל לויכוחי ימין ושמאל

"מפתיע שפולקמן בחר לחשוף את תחושותיו לגבי ההתמודדות בעיר בעיתון ולא דיבר עם עזריה על כך כאשר שיתפה אותו בהתלבטות האם להתמודד".