עזריה. צילום: יואב דודקביץ'

לאורך דקות ארוכות בראיון רחל עזריה שומרת על פאסון מוחלט, אולי אפילו אדיש. בהתאם מוחלט לתדמיתה הקרירה, היא מסרבת להביע כל רגש בנוגע לשנה הקשה בחייה הפוליטיים. היא אינה מתחרטת על דבר וניכר כי יש לה תשובה סדורה לכל התנהלותה בשנה האחרונה. היא איננה מזכירה את הרצון לעשות חשבון נפש אפילו פעם אחת במהלך השיחה.

רק פעם אחת עזריה מגלה סימני רגש. כשהיא נשאלת על תחושתה ביום שבו פרשה מן המרוץ לראשות ירושלים היא יוצאת מן השריון שעטתה על עצמה. כשהיא מדברת על תחושת האכזבה הפנימית ממערכת הבחירות האחרונה גרונה נשנק, היא לוגמת מכוס הקפה שלצידה, מוחה עוד דמעה סוררת, ומיד שבה לחזות אשת הברזל. "להיות ראשת עיריית ירושלים היה חלום חיי. הוויתור על החלום הזה שובר את הלב", היא אומרת.

עזריה לא רצתה לדבר על האכזבה מן המרוץ. הפוליטיקאית שעד השנה האחרונה חוותה רק הצלחות פוליטיות, התקשתה לדבר על הכישלונות שצצו בקריירה הפוליטית שלה בזה אחר זה. "פניי לעבר העתיד", היא אומרת. "בסופו של דבר רק אדם אחד ניצח במרוץ לראשות העירייה. מיד לאחר שהסתיים המרוץ חזרתי לעבודתי בכנסת ואני משתדלת להתמקד בה".

המרוץ שלא התרומם

פגישתי הקודמת עם עזריה התקיימה לפני פחות מחצי שנה. הנעימות היו אז שונות לחלוטין. אז היא רק הודיעה על התמודדות על תפקיד ראשות העירייה והייתה משוכנעת כי היא הולכת לכבוש את הקומה השישית בכיכר ספרא. "אנצח את הבחירות באמצעות קמפיין שמחבר בין הירושלמים ולא באמצעות קמפיין מפריד ומפלג", הסבירה.

ההכרזה של עזריה לא הפתיעה איש, אבל נראתה תלושה מן המציאות הירושלמית הנוכחית. קשה היה להבין כיצד האישה שרק לפני שלוש שנים נטשה את מועצת עיריית ירושלים לטובת הכנסת, מעזה שוב לעשות פליק פלאק הפוך ולנסות לנהל את ירושלים. "זה היה חלום חיי, אבל אני מודה שהיה עניין מגדרי כאן. רציתי להיות ראשת העירייה הראשונה של ירושלים", היא מודה.

בסביבת 'התעוררות' רמזו כי הריצה של עזריה הגיעה מתוך התחרות שלה עם עופר ברקוביץ', שצמח במקביל אליה ובמהלך השנים האחרונות הפך להיות למעין 'נמסיס' שלה. "אין לריצה שלי שום קשר לעופר. אינני מקנאת ממנו ודאי שלא רצתי כדי לפגוע במרוץ שלו", היא מבהירה.

ועדיין, ההתמודדות של עזריה הלחיצה את המתמודד הפלורליסטי המוביל ואת סיעתו 'התעוררות'. עד מהרה עזריה הותקפה מכל עבר על כך שהיא גורמת לפיצול של הקול הפלורליסטי. "היה עליי לחץ גדול מאוד מכל עבר לפרוש", היא מספרת. "הרגשתי את המתח באוויר. זו הייתה מערכת בחירות לחוצה מאוד ומלאה באמוציות. הלחץ הזה הוביל אנשים לחשוב מה יקרה אם הקול הפלורליסטי יפוצל ופגע במרוץ שלי".

גם הקמפיין של עזריה היה נראה מבולבל ומפוזר. החיוביות המוגזמת נראתה תלושה מן המציאות בקמפיין הסוער. היא התקשתה להתרומם בסקרי דעת הקהל ולעיתים היה נראה שעזריה אבודה. "רציתי מאוד את התפקיד. לא מהמרים על תפקיד בכנסת אם לא באמת רוצים את התפקיד", היא מתעקשת. "בעקבות שרשרת אירועים שהתרחשו בקמפיין הבנתי שלא אהיה ראשת עירייה בקדנציה הזאת".

רחל עזריה. צילום: אלכס קולומויסקי

עזריה מסבירה שהאירוע שהכריע את הכף היה השחתת תמונותיה שנתלו על האוטובוסים. עזריה של מועצת העיר הייתה ממנפת את האירוע הזה לקמפיין 'גוועאלד' גורף מנדטים. הגרסה הנוכחית שלה החליטה להרים ידיים ולפרוש מן המרוץ. "יש שוני בין להיות מועמדת לראשות עירייה, שזקוקה לעשרות אלפי קולות, ובין מועמדת למועצת העיר שזקוקה לאלפים בודדים של קולות".

נראה כי החטא הקדמון של עזריה היה הנטישה של סיעת 'ירושלמים' והחבירה למשה כחלון בבחירות הקודמות. הציבור הירושלמי לא מחל לה על כך. עזריה איננה מגלה כל סימני חרטה. "מי שלא עושה לא טועה", היא אומרת. "רציתי להתקדם וראיתי שהקדנציה השנייה של ניר ברקת שונה מהקדנציה הראשונה שלו מבחינת היכולת שלי להשפיע על העשייה בירושלים".

במקביל לקמפיין הצולע, החלו להופיע דיווחים על כך שמימון התקציב של הקמפיין נקלע לקשיים כלכליים. עוד התברר כי עזריה חייבת מאות אלפי שקלים לחברת 'כנען' שפרסמה את הקמפיין שלה. "זה לא נכון", היא מתעקשת. "לא היו לי שום קשיים תקציביים. היו לי תורמים ומימון מסודר. זאת לא הייתה הסיבה שבגללה פרשתי מן המרוץ". הנושא נמצאת בערכאות משפטיות.

הפרישה המרסקת

בסוף חודש ספטמבר הודיעה עזריה על פרישה מן המרוץ. היא הסבירה שפרישתה נובעת מתוך אחריות עמוקה לירושלים ולציבור הפלורליסטי בעיר. "אני מודיעה שאני מסירה מועמדות לראשות העירייה כפי שהתחייבתי", אמרה במסיבת עיתונאים מאולתרת שקיימה במהלך חג הסוכות. "החלטתי לפרוש מתוך אחריות לעיר ירושלים".

באותו המעמד היא אף הדהימה את כל הנוכחים והודיעה כי היא תומכת דווקא בזאב אלקין ולא בעופר ברקוביץ' לראשות העירייה. במהלך ההודעה היא רמזה כי יו"ר 'התעוררות' איננו כשיר להיות ראש העירייה הבא של ירושלים. "לא היה פה שום עניין אישי. פשוט חשבתי שלאלקין היה סיכוי טוב יותר לנצח בסיבוב השני", היא מסבירה.

עזריה מכחישה כי הסיבה לאיחוד היא ההתחייבות של אלקין לכסות את החובות של סיעת 'ירושלמים'. "לא היה שום דיל עם אלקין, לא מוקדם ולא מאוחר", היא תוקפת, "זו פרוצדורה נפוצה שכשמפלגות מתאחדות גם החובות מתלכדים. כך אגב נהגתי לפני עשר שנים שבהן התמודדתי עם 'התעוררות' למועצת העיר".

רצף ההחלטות של עזריה הוביל למתקפה חסרת תקדים עליה ברשתות החברתיות. "ברור שיכולתי לקבל את ההחלטה הנוחה והקלה ולקבל את מחיאות הכפיים, אבל באותה הנשימה חשבתי מה יהיה טוב לירושלים ועל פי זה קיבלתי את החלטותיי. מי שלא מסוגל לחיות באש המטבח שלא ייכנס לשם", היא מסבירה.

במהלכים שלך ריסקת בעצם את סיעת 'ירושלמים' שבנית במו ידייך.
"זה מרסק את הלב וקשה מאוד לראות את מעשי ידייך טובעים בים, אבל אני חייבת לומר כי ההחלטה לרוץ הייתה, בין היתר, כדי להציל את 'ירושלמים'. לפני שהגעתי הם קיבלו אלפיים קולות בסקרים ואילו מאז שחזרתי הם קיבלו שלושה מנדטים או יותר בכל הסקרים".

התמיכה בנמסיס

למחרת הסיבוב הראשון עזריה התקשרה לעופר ברקוביץ' ובירכה אותו על ההישג. היא הציעה את תמיכתה ליו"ר 'התעוררות'. "הורדתי בפניו את הכובע", היא אומרת. "הסברתי שהם עשו קמפיין מושלם והצעתי את עזרתי בכל דרך שתסייע לו להיות ראש העירייה הבא. הם העדיפו שאדחה את התמיכה, באופן שתהיה קרובה מאוד ליום הבחירות".

מי שמכיר את ההיסטוריה של השניים מבין היטב כי שיחת טלפון הפכה להיות סמל היחסים ביניהם. בשלהי הקדנציה הראשונה של שניהם במועצת העיר ברקוביץ' התקשר אליה כששהתה בחדר לידה כדי להודיע לה שהיא מודחת מ'התעוררות'. בהמשך טבעי, כשהיא הודיעה על התמודדותה לראשות העירייה עופר ברקוביץ' היה המועמד היחיד שלא התקשר אליה. "גם בשיחה אחרי הסיבוב הראשון רחל הייתה זקוקה לתעצומות הנפש כדי לדבר עם עופר, אבל השיחה ביניהם הייתה קרה מאוד", מסבירים מקורבי שני הצדדים.

עזריה מתקשה להסביר מה הפך בעיניה את עופר ברקוביץ' ממועמד שאינו כשיר להיות ראש עירייה למועמד המועדף עליה. "בהינתן העובדה שאלה שני המועמדים לראשות העירייה, היה לי ברור שעליי לעשות הכול כדי שברקוביץ' יהיה ראש העירייה. אני חושבת שמדובר בראש עירייה שיהיה מחויב לכל המגזרים".

כדי להבין מה קרה לעזריה בין ההכרזה על התמיכה באלקין ובין זאת שתומכת בברקוביץ', רק היה צריך להביט על הרשתות החברתיות. בעוד התגובה הראשונה חרכה את הפייסבוק והטוויטר, ההכרזה השנייה נתקבלה בקול דממה דקה. "בימיה הטובים, רחל עזריה הייתה מקבלת אלפי לייקים על כל פוסט שלה. בימים אלה יש לה פוסטים שבהם היא מגיעה לפחות מ־500 לייקים. אפילו ב'התעוררות' לא התגאו בתמיכה שהעניקה להם". מסבירים מקורביה. "גם היא מבינה שהקריירה שלה נמצאת בצומת דרכים"

גלגל ההצלה האחרון

מאז הכישלון המוחץ בירושלים עזריה מנסה לשקם את הפעילות הפרלמנטארית שלה. היא מנסה לחזק את פעילותה המגדרית. לאחרונה תמכה בקריאה ראשונה בחוק הנאמנות בתרבות של מירי רגב. גם כאן הביקורות שחיכו לה ברשתות החברתיות הייתה קטלניות ולימדו שוב כי היא נמצאת באובדן דרך פוליטי. "האנשים שביקרו אותי לא יודעים איך עובדת הכנסת. תמכתי בחוק בקריאה ראשונה, מתוך ניסיון לרכך אותו במהלך הוועדה. ברגע שראיתי שמירי רגב עומדת איתן כדי שהחוק לא ישונה, הודעתי כי לא אתמוך בו בקריאות הבאות", היא מצטדקת.

הביקורות על עזריה אינן מגיעות בחלל ריק. נראה כי גם המבקרים מבינים שהקריירה הפוליטית שלה נמצאת במצב לא פשוט. עזריה, שתחגוג החודש 41 חורפים, מסרבת להודות בכך שהקריירה שלה, שהחלה באופן מטאורי, עלולה להסתיים בבחירות הקרובות לכנסת. "אתם השתגעתם? בגיל 30 הקמתי מפלגה, ובגיל 40 אני ראשת ועדה בכנסת. זה נכון שלפעמים יש כישלונות, אבל אנשים צריכים לזכור שכישלונות הם חלק מהמשחק הפוליטי. אני מאמינה כי בבחירות הבאות שייערכו באזור חודש מאי אתמודד במסגרת רשימת 'כולנו' לכנסת הבאה ואין לי ספק שאבחר".

על אף הנחישות שבדבריה, בכלל לא בטוח שביתה הפוליטי יישאר בסיעת 'כולנו' גם בכנסת הבאה. לטענת לא מעט גורמים בכנסת היחסים בינה ובין משה כחלון מעולם לא היו חמים, ומקורבי שני הצדדים מודים שרבים הסיכויים כי הוא לא ישבץ אותה ברשימת המפלגה. בכנסת מתרבים הדיבורים על רצונה לפזול לכיוון סיעת הליכוד. "לא אתמודד בליכוד. אני מתחייבת על כך בפה מלא", היא מבטיחה.

התקווה שמעוררת עליזה בלוך

במקביל להפגנות ולדאגה לעתידה הפוליטי, עזריה מוסיפה לעקוב מרחוק אחרי ירושלים. הבחירות האחרונות הותירו אותה מודאגת. "אני חושבת שייקח למשה ליאון זמן רב לשקם את ההריסות שיצרו הבחירות האחרונות. אני חוששת מאוד מן הקיטוב בירושלים, ואני חושבת שזה הזמן לשתף פעולה כדי לקדם את כל רובדי העיר".

גם לאחר התמיכה הפומבית בו, עזריה לא חזרה לקשר עם ברקוביץ', אבל מבקשת ממנו להצטרף לקואליציה. "אני חושבת שזה יכול לעשות טוב לשני הצדדים ובעיקר יעשה טוב לעיר אם הוא ייכנס לקואליציה. העיר זקוקה לשקט ולאחדות במועצת העיר".

היית מייעצת לו להצטרף לאחת המפלגות לקראת הבחירות לכנסת?
"אני לא בנויה להיות יועצת פוליטית".

בימים אלה עזריה מביטה בראשת עיריית חיפה, עינת קליש־רותם, ובראשת עיריית בית שמש, עליזה בלוך, ומתקשה להסתיר את הקנאה. "תמיד חשבתי שירושלים תהיה העיר הגדולה הראשונה שיש בה ראשת עיר, אבל הפעם הן הקדימו אותי. אמנם רציתי להיות הראשונה שעושה את זה, אבל אני שמחה מאוד בעבורן ומקווה שהן יצליחו בתפקידן", היא מבהירה.

סיפור הסינדרלה של עליזה בלוך מעניק לה תקווה כי הגלגל הפוליטי הפכפך וגם כישלון אחד איננו מביע את הסוף. בלוך, שרק בבחירות הקודמות כונתה עליזה בלוף והופרשה מן ההתמודדות, עשתה היסטוריה בבחירות הנוכחיות. עזריה תקנה תסריט דומה לעתידה הפוליטי. "איני שוללת מצב שבו אלך בעקבותיה. תמיד הירושלמים זלזלו בבית שמש, אבל אם בבית שמש התושבים גילו בגרות ואחריות, אני מאמינה שגם הציבור בירושלים מסוגל לפעול באותו האופן".