עובדי חברה קדישא בלוויה. צילום: שאול גולן

דואגים גם לקברנים: השבוע הוחלט על הקמת מערך מקצועי חדש וייחודי, שבמסגרתו יקבלו עובדי החברות קדישא טיפול נפשי וכלים להתמודדות עם מצבים נפשיים רגישים במסגרת עבודתם. כמו כן תוענק תמיכה נפשית למשפחות הנפטרים. הראשונה להצטרף: חברה קדישא 'קהילת ירושלים'.

"נמצאים בחזית קו השכול"

השכול והאובדן הם כאב בלתי נתפס שיכול לפרק משפחות, אך מה לגבי אלה שלא איבדו את היקר להם מכול אך נאלצים להתמודד מדי יום עם הכאב והצער במהלך עבודתם? בתשובה לשאלה זו הוקם לאחרונה מערך מיוחד, שאמור לתת סיוע נפשי וכלים להתמודדות לכל אלה שעוסקים בקבורת המתים. מאחורי המהלך עומדים ארגון רפואת החירום 'איחוד הצלה' ומועצת בתי העלמין בירושלים.

"עובדי החברות קדישא נמצאים בחזית קו השכול והמראות הקשים", מסביר משה טייטלבוים, מנכ"ל 'איחוד הצלה'. "הם נתקלים מדי יום במשפחות שמתפרקות להם מול העיניים רגע אחרי שאיבדו את יקיריהן. לא משנה כמה שנים אתה עובד בתחום, העבודה הזאת גובה ממך מחיר, ולכן העובדים יקבלו כלים להתמודדות נפשית עם מה שהם רואים וחווים מדי יום. יש כאלה שעובדים שם שנים, אבל מעולם לא עשו שום פעולה אקטיבית כדי להתמודד עם המראות באופן מקצועי".

כך תסייעו למשפחות האבלות

במסגרת הקורס צפויים אנשי החברות קדישא ללמוד גם איך להעניק תמיכה נפשית מקצועית למשפחות. "בחדר טהרה הם רואים מדי יום אנשים נשפכים ומתפרקים", מוסיף טייטלבוים. "בקורס הזה הם ילמדו מה הדבר הנכון לומר לאותם אנשים ברגעים הללו, איך לתמוך בהם באופן הכי יעיל, ומה עושים למשל כשבן משפחה מתחיל לדבר שלא לעניין ומגיב באופן חריג

"יש הרבה שאלות קשות שעד היום העובדים לא ידעו איך להתמודד עימן. בקורס הזה הם יקבלו מענה רחב ומקצועי לכל זה מעובדים סוציאליים ומצוות מקצועי שייתן להם את הכלים".

הקורס יימשך כ־50 שעות והוא יתקיים בהפרדה בין גברים לנשים. עובדי החברות קדישא שיסיימו את הלימודים בהצלחה יקבלו תעודת הסמכה שמוכרת בין היתר גם על ידי משרד הבריאות

שורה של חברות קדישא הפועלות בירושלים כבר פתחו במגעים עם הארגונים, ובקרוב יצטרפו למערך מאות עובדים שיוסמכו מקצועית.