לב ארי ברגע חנוכת הברז ולאחריו | צילום: ליאור ספרנדאו

כ-8,000 אנשים צמאים באפריקה חגגו לאחרונה את בר המצווה של לב ארי בן ימין. הסיבה: לכבוד הגעתו לגיל מצוות החליט לב ארי הצעיר לפתוח בפרויקט מיוחד להבאת מים טריים לכפר נידח באפריקה. "שהייתי בן 12 ישבתי עם הוריי וחשבנו איזו יוזמה תהיה מתאימה", הוא מספר השבוע. "החלטנו ללכת על נתינה".

לפני כשנתיים, מכר של המשפחה הרים פרויקט של הבאת חשמל לכפר באפריקה. "ממש נדלקתי על הרעיון הזה. אבל החלטתי ללכת על נושא של מים, כי זה מציל חיים. אצלנו אנחנו מתבכיינים שאין לנו מים חמים למקלחת, להם אין אפילו מים נקיים לשתות".

מלכי, אמו של ארי: "פרויקט מסוג כזה משמעו כ-50 אלף דולר. הסברנו לו מה ההשלכות של ההחלטה הזאת - לוותר על מתנות בר מצווה. רצינו לוודא שהוא מגיע להחלטה הזאת ממקום שלם ואחרי ששקל את הדברים. לב ארי החליט ללכת על היוזמה ואנו נרתמנו לזה עד הסוף".

חתן בר המצווה הצליח לרתום את ארבעת אחיו הצעירים ואת החברים שלו לטובת העניין. כולם תרמו את דמי הכיס שלהם וסייעו ללב ארי להקים שני ירידים שהכנסותיהם הוקדשו למטרת הבאת מים לאפריקה. דרך נוספת להתרמת כספים הייתה באמצעות שיחות טלפון. "זה לא היה קל. היו רגעי משבר כשאנשים סירבו לתרום לו והוכיחו אותו שהוא מתרים לילדים באפריקה ולא בישראל. יש אנשים שגם הבטיחו שיחזרו אליו ולא חזרו וכשהתקשר אליהם שוב הם לא ענו", מספרת מלכי.

צילום: ליאור ספרנדאו

"לא נעלבתי כשאנשים אמרו לי שהם לא רוצים לתרום כסף לילדים באפריקה", אומר לב ארי. "עניתי להם שאני התנדבתי שנתיים וחושב שצריך לעזור לכולם. חלק השתכנעו וחלק לא".

המים הותקנו בחודש אוגוסט האחרון. לב ארי והוריו השתתפו בטקס חגיגי בו פתחו את הברזים שהותקנו והזרימו מים נקיים אל תוך הכפר. "הפרויקט הזה לימד אותי לא לקחת את הדברים כמובנים מאליהם. אני חושב שעשיתי שם שינוי מאוד גדול שלימד אותי מאוד. התחלתי להעריך כל דבר שיש לי בחיים, אני מבין שהדברים לא פשוטים בכלל ולא ברור שיהיה לי את מה שיש לי".