עימותים בין נשות הכותל לחרדים. צילום: לירן תמרי

ירקות, דחיפות וקללות בעת תפילת ראש חודש חגיגית בכותל המערבי ויום האישה: עימותים בין חרדים לנשות הכותל. אחד מהחרדים עוכב לחקירה.

אלפי תלמידות סמינר מרחבי הארץ קיימו הבוקר (שישי) הפגנת ותפילת מחאה נגד נשות הכותל, בשעת התפילה החודשית שהן מקיימות ברחבת הכותל המערביבעיצומה של התפילה, ועקב אלימות קשה, התפנו נשות הכותל מן הרחבה, תחת אבטחה כבדה. חלקן נפלו, נחבלו ונפצעו.

קבוצת הנשים, הדורשות חופש דת באתר הקדוש, ציינה היום 30 שנות מאבק, והן הזמינו את תומכיהן להצטרף. בתגובה הציעו גורמים חרדיים לקיים כנגדן תפילה מסורתית שמרנית - באותו מקום ובאותה שעה.

נשות הכותל בתפילה הבוקר. צילום: לירן תמרי

ענת הופמן, יו״ר ארגון נשות הכותל: ״למרות האלימות הקשה מצד אלפי חרדים קיצוניים שבאו להפריע לתפילת נשות הכותל, למרות ההגברה המכוונת שהופעלה במקום כדי להפריע לתפילה, למרות הפקרת משטרת ישראל את נשות הכותל לאלימות ולסכנת חיים, למרות שכמה מאיתנו נפצעו ונחבלו - אנחנו נמשיך להתפלל במקום מתוך יראת שמיים ודבקות במטרה. אנחנו כאן כבר 30 שנים וכך נמשיך, מידי חודש בחודשו, לתמיד. אנחנו קוראות לממשלת ישראל להסדיר את מתווה הכותל כפי שסוכם בעבר ולכל המפלגות להעמיד בעת הזו את הנושא בראש סדר העדיפויות שלהן״.

מתנועת חזון נמסר: "בשולי התפילה החגיגית הגיעו קומץ קטן של רפורמיות לעורר בפרובוקציה במקום, בניגוד להבטחותיהם להביא כאלף נשים, הגיעו רק כמה בודדות של רפורמיות לרחבה, אשר ניסו לעורר פרובוקציה במקום ולהפריע לתפילת הענק המתקיימת במקום אך הם נאלצו לעזוב את המקום בגלל המוני המתפללים והמתפללות הגודשים את הרחבה".

בצלאל זיני, ראש המטה המשותף לקדושת הכותל מסר: "עם ישראל הצביע היום ברגליים. רבבות המתפללים והמתפללות שבאו להתפלל כמסורת ישראל וכמנהג המקום הקדוש באו לומר אמירה פשוטה- עם ישראל חי, ורוצה כותל אחד לעם אחד. קומץ פרובוקטיביות שבא לחלל את המקום ולשנות את היהדות לא יקבע את הכללים במקום הקדוש ביותר לעם ישראל. היום הוברר עד כמה דחוף לתקן את התקנות בכותל כך שיובהר שהרבנות הראשית לישראל היא שאחראית על מנהג המקום, ואנו קוראים לשר הדתות לפעול בהתאם. תפילת הרבבות המרוממת שחווינו היום היא דרך מצויינת להתחיל את חודש אדר, חודש טוב!"

הכותל המערבי. צילום: לירן תמרי

צילום: לירן תמרי

המשטרה: "חלק מנשות הכותל הגיעו כדי ליצור פרובוקציה"

המשטרה מסר בתגובה לאירוע: "במהלך תפילות ראש החודש שהתקיימו הבוקר ברחבת הכותל המערבי, חלק מנשות הכותל הגיעו לרחבת התפילה המרכזית ככל הנראה באופן מכוון על מנת ליצור חיכוך ופרובוקציה וזאת בניגוד לבקשת הסדרנים והמשטרה שיתפללו ברחבת עזרת הנשים שהוקצתה להן. נוכח הצפיפות בין הפלגים, הדבר יצר עימותים מקומיים שטופלו ע"י כוחות המשטרה שנערכו במקום. לבקשתן של נשות כותל, הן לוו ע"י השוטרים לרחבת עזרת ישראל להמשך תפילתן שם, שכאמור הסתיימה ללא אירועים חריגים".

"משטרת ישראל משקרת במצח נחושה"

מנכ״לית נשות הכותל לזלי זקס: "שוחחנו עם בכירי המשטרה גם אתמול וגם לפני יומיים. הסברנו להם בדיוק היכן אנחנו אמורות לעמוד, וביקשנו מהם לדאוג לנו להגנה, מתוך הערכה שתופעל כלפינו אלימות - כפי שאכן היה בסופו של דבר. המשטרה סירבה להגן עלינו וענתה בצורה מפורשת שרב הכותל הוא היחיד שמחליט איפה יעמוד כל אחד בכותל המערבי, ולהם אין אפשרות להתערב בנושא.  אמרנו להם שרב הכותל לא מעוניין להגן עלינו בשום דרך ושום צורה- זה התפקיד של המשטרה.  אנחנו מגיעות להתפלל וזו כל כוונתנו. אנחנו מתפללות באותו מקום 30 שנה.  משטרת ישראל הפקירה את נשות הכותל וגם משקרת עכשיו במצח נחושה".

בתנועת "חזון" ניסו השבוע להמחיש "מה יקרה אילו נשות הכותל יצליחו בפרובוקציה שלהם" והפיצו את השער הפיקטיבי של "ידיעות אחרונות", כולל ציטוטים דימיוניים של המתפללות החוגגות את כיבוש האתר הקדוש, ומאמרים של פרשני העיתון, נחום ברנע וסימה קדמון, המכריזים כי "תם עידן הרבנות הראשית" ו"התבוללות היא כבר לא מילה גסה". בנוסף, בסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות טוענים ב"חזון" כי מנהיגות נשות הכותל הן נשות שמאל קיצוני הפועלות בזירות שונות נגד קיומה של ישראל כמדינה יהודית.

״הקמפיין המסית של תנועת חזון הוא רק המשך לדרך המסיתה, האלימה והגזענית שנוקט הארגון כבר במשך תקופה", נמסר מנשות הכותל בתגובה.

כפי שפורסם לראשונה במיינט ירושלים, היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד אלי מלכה פסל השבוע (ד') קמפיין שהיה אמור להתפרסם על לוחות המודעות ברחבי העיר עליו חתום ארגון 'חזון': "סכנה, הרפורמיות בכותל. ואתם?". מנכ"ל התנועה הרפורמית: "ארגון חזון פתח במסע הסתה והשמצה נגד היהדות הרפורמית". ארגון חזון: "חבל מאוד שלעיריית ירושלים אין אומץ להיות נורמליים".

כוחות המשטרה באזור הכותל. צילום: לירן תמרי