ישיבת מועצה. צילום: יואב דודקביץ'

מועצת עיריית ירושלים אישרה הערב (ה') את תקציב שנת 2019 ברוב של 20 מול 6 מתנגדים, חברי האופוזיציה מסיעת התעוררות. לישיבה הגיעו עשרות פעילי הסיעה הפלורליסטית מחאו כפיים והפריעו למשה ליאון לנהל את הישיבה.

האופוזיציה העלתה שורה ארוכה של שאילתות והצעות לסדר, כצפוי כולן נדחו על הסף. ראש העירייה אמר לאחר אישור התקציב כי מדובר בכזה שמביא עמו בשורה לתושבי ירושלים. "אנחנו מסכמים ימים ארוכים של דיונים יחד עם חברי הנהלת העיר והדרג המקצועי, ירושלים יוצאת הערב לדרך חדשה", אמר ליאון למיינט ירושלים.

לדבריו, "אני מתרגש להעביר את התקציב הגדול ביותר שלו זכתה ירושלים. בשנה הקרובה ירושלים עתידה לעבור מהפך במספר תחומים אבל בעיקר באיכות חייהם של תושבי ירושלים".

יו"ר האופוזיציה, חבר המועצה עופר ברקוביץ אמר עם אישור התקציב: "יש בתקציב אלמנטים טובים ויש פחות טובים. לצערי אין שם שום התייחסות לבעיות הכלכליות העמוקות של ירושלים ולירידה של ירושלים לאשכול סוציו אקונימי 2. חסרות תוכניות להגדלת שטחי תעסוקה להבאת חברות ולשילוב אוכלוסיות מוחלשות בתעסוקה. כמו כן תקציב הנוער נשאר נמוך ותנועות הנוער מקופחות, תקציב שדרוג המרכזים מסחריים מצומצם מדי, אין מרכז תרבות חרדי ובשורה לאמנים החרדים יש פגיעה בתקציבי הקליטה והעלייה דווקא בתקופה שהם נדרשים".

ברקוביץ'. צילום: יואב דודקביץ'

ברקוביץ הוסיף: "אני כן מברך על הגידול בתקציב מוסדות התרבות, הכוונה להעמיק את הטיפול בנושא הניקיון, הורדת אגרות השילוט בהמשך ליוזמה שהובילה שותפתי עינב בר כהן, והגדלת התקציבים למשפחות צעירות".

במהלך הדיון התפתח עימות בין חברי התעוררות למשה ליאון, לאחר שעופר ברקוביץ סיים לשאת דברים 4 דקות לפני הזמן, וביקש להעביר את הזמן לחברת סיעתו עינב בר כהן. ליאון טען כי רק מגיש ההצעה לסדר נושא דברים, וכי העברת רשות הדיבור נוגדת את התקנון.

חבר המועצה יובב צור ('התעוררות') הביע מחאה על האירוע אותו ארגנה העירייה עם הביטוח הלאומי תוך כדי הפרדה מגדרית בין גברים לנשים, פעילי הסיעה מחאו לו כפיים ובתגובה ניתק לו ראש העירייה את המיקרופון.

בסיום הישיבה עלתה להצבעה מינויו של איציק לארי למנכ"ל העירייה. המינוי עבר פה אחד. ברקוביץ אמר כי הוא תומך במינוי בשל העובדה כי המנכ"ל החדש הינו תושב העיר, "ברכות ומזל טוב, המנכ"ל החדש יעזור לך להכיר את העיר ירושלים ולכן אני מברך על כך", אמר ברקוביץ. ליאון זעם על העקיצה ששיגר לעברו ברקוביץ, ואמר, "אתה חצוף אמיתי. אני מבין שכיף לך להיות באופוזיציה, מקווה שתישאר שם עד סוף הקדנציה".

מחזיק תיק הכספים, סגן ומ"מ ראש העירייה צביקה כהן, אמר עם אישור התקציב: "העברנו תקציב באחריות, ברגישות ובנחישות. תקציב שמאפשר לכל אגפי ומנהלי העירייה לפעול ולהגיש לתושבי העיר את כל מה שהם צריכים ולשפר באופן משמעותי את איכות החיים. התקציב נבנה בשיתוף עם ראש העירייה ובהובלתו, תוך מחשבה משותפת לכלל הציבוריים בעיר. ישנם שינויים רבים לטובה, בניקיון העיר, פטור מאגרת שילוט עסקים ושעה ראשונה חנייה חינם לתושבי העיר. ובכלל התקציב הזה מביא ברכה לעיר הרבה שנים קדימה".

סגן ראש העירייה יוסי דייטש: "כמחזיק תיק שפ"ע אני רוצה לשבח את משה ליאון על התוספת של עשרות מיליוני שקלים שלמעשה מממשים את הבטחת הבחירות שלו לשנות את חזות העיר. מתקציב של 40 מיליון, גדלנו לתקציב של 120 מיליון שקלים, תושבי העיר ירגישו את זה בשנה הקרובה בשיפור התשתיות, כבישים, מדרכות, שדרוג גנים ציבוריים, פרחים עונתיים ועוד. העובדה שהפעם לא היו מאבקים עם האוצר כמו שנים עברו, זו בהחלט עובדה שנזקפת לזכותו של ליאון".