הכניסה לכביש בגין. שלט כחול המורה על דרך מהירה | צילום: לירן תמרי

בית המשפט השלום בירושלים זיכה אמש (ב׳) שני נהגים שהואשמו כי נהגו במהירות העולה מהמהירות המותרת בכביש בגין, עבירת המהירות תועדה על ידי מצלמת מהירות א-3 כאשר נאשם אחד נתפס כשהוא נוהג במהירות של 127 קמ״ש והנאשם השני במהירות של  119 במקום 80 קמ״ש.

כתב האישום הוגש נגד הנהגים לפי שלוש שנים, התיק העקרוני נוהל בבית המשפט לתעבורה בו נחקרו בכירי אגף התנועה לרבות מפקד יחידת המצלמות ונציגים ממכון התקנים ״במהלך ההליך עלו ליקוים לגבי הצבת המצלמות פיקוח ובקרה שוטפת עליהן וכן באכיפה בניגוד לדין תוך הטעיה של ציבור הנהגים באשר לאופי הכביש. ״מסר פרקליטם של הנאשמים עו״ד ספי גבאי. 

כביש בגין. צילום: אדווה חולי

״במשך למעלה משנה משטרת ישראל הסתירה במכון חומרים משמעותיים אשר מאשרים את טענות צוות ההגנה וזאת בניגוד להחלטות שיפוטיות אשר הורו מספר פעמים להעביר את החומרים לידי צוות ההגנה. במהלך ההליך ביקשה משטרת ישראל להוסיף 36 עדים נוספים אך התנגדנו ובית המשפט קיבל את עמדתנו. אתמול הודיעה הפרקליטות כי בכוונה לחזור בה מכתב האישום שהוגש נגד הנהגים״, אמר.

ספי גבאי. צילום: יח״צ

אחד הטיעונים המרכזיים שעלו במהלך הדיון היה לגבי הגדרתו של כביש בגין ככביש עירוני כפי שמגדירה משטרת ישראל, צוות ההגנה הציג לבית המשפט עשרות צילומים כי התמרורים הפרוסים לאורך הכביש ובכניסת אליו מאפיינים ׳דרך מהירה׳ מאחר שהשילוט בצבע כחול. בנוסף טען עו״ד גבאי כי אופי הכביש, רוחב הנתיבים וזרימת התנועה לאורך כל המקטע לא מותיר ספק כי מדובר ׳בדרך מהירה׳ ולא ׳בדרך עירונית׳ כפי שמתעקשת משטרת ישראל להגדירו.

צבי ויטקין. צילום: יח״צ