גשם בירושלים. צילום: גיל יוחנן
אחרי שלושה ימים של שמש — הסערה חוזרת לירושלים: בשלושת הימים הקרובים צפוי מזג אוויר סוער בבירה, הטמפרטורות יהיו נמוכות ועוצמת הרוחות תהיה חזרה במיוחד.

היום (רביעי) הטמפרטורות יגיעו ל-8 מעלות בלבד ויירדו ל-5 מעלות בלילה. הרוחות יתחזקו, אובך ישרור באוויר בשעות הצהריים יחל לרדת גשם שיתחזק משמעותית בשעות הערב והלילה. 

מחר (חמישי) המגמה תימשך, ולא צפוי שינוי ניכר בטמפרטורות. גשם מלווה בסופות רעמים יוסיף לרדת ולעיתים אף נזכה למטחי ברד. ביום שישי יוסיף להיות קר מהרגיל, הגשם ימשיך לרדת לסירוגין וייחלש לקראת שעות הערב. 

יום שבת צפוי להביא את בשורת ״השקט שאחרי הסערה. תחול עליה קלה בטמפרטורות שיגיעו ל-11 מעלות בצהריים והשמש צפוי לתת הצצה מבעד לעננים.

באתר מזג האוויר ״ירושמיים״ סיפר החזאי בועז נחמיה כי במערכת הנוכחית צפויים קיים צפי ל-50 עד 80 מ"מ של משקעים.

המשטרה בהנחיות מיוחדת, הגיחון מבקש: ״וודאו שהמרזבים אינם סתומים״

תאגיד המים ״הגיחון״ פנה לצרכניו בירושלים, במבשרת ובאבו גוש: ״בשל תחזית מזג האוויר הצפויה להיות הסוערת, על הצרכנים לוודא כי המרזבים בבתים ובדירות הפרטיות אינם סתומים. היה ונתקלתם בהצטברות של מים (מעבר לרגיל) במקלטים, מרתפים, ברחובות או בכבישים אנא פנו מיד אל המוקד התפעולי של חברת הגיחון אשר פועל 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע״.

מהמשטרה נמסר: ״משטרת ישראל נערכת למתן שירות מיטבי לציבור משתמשי הדרך, בצירים הראשיים, הכל במטרה לשמור על חייהם ובטיחותם של כלל אזרחי מדינת ישראל. כמו כן, יחידות החילוץ של המשטרה והמערך האווירי של המשטרה מוכנים לפעול בתוך זמן קצר במוקדים השונים ככל שידרש, זאת במטרה להציל חיים ולאתר נעדרים.

המשטרה תפרסם כל העת מידע אודות חסימות כבישים ושיבושי תנועה בעקבות מזג האוויר. מומלץ לציבור להיות קשובים לאמצעי התקשורת ויש להישמע להנחיות השוטרים הפועלים ופרוסים בשטח. כמו כן ניתן לקבל מידע אודות שינויים בהסדרי התנועה גם באמצעות מוקד המידע הארצי של משטרת ישראל שמספרו 110. בכל אירוע חריג המצריך התערבות משטרתית מיידית - יש לפנות ללא שיהוי למוקד החירום של המשטרה שמספרו 100.

לאור ניסיון העבר, ניתן לצפות כי מזג האוויר הסוער יגרום גם לחסימות צירים, הצפות ושיטפונות ברחבי הארץ. הערכות המשטרה כוללת תאומים שונים והכנת כוחות שיגיעו לצמתי דרכים בהם יידרש טיפול וסיוע מידי כתוצאה מפגעי מזג האוויר, וזאת בכדי למנוע ולטפל יחד עם הגורמים הרלוונטיים במפגעי בטיחות שונים שעלולים להוביל לפגיעה בשלומם של כלל משתמשי הדרך.

מומלץ לציבור לא לנסוע או לטייל באזורי שיטפון שעלולים להוות סכנת חיים. משטרת ישראל קוראת לציבור הנהגים כולו להתאים את הנסיעה לתנאי הדרך, להימנע מנסיעה בכבישים בהם יש הצפה, לשמור מרחק ולהאט את מהירות הנסיעה במזג האוויר הסוער. מומלץ לוותר על נסיעות שאינן הכרחיות או טיולים בנחלים ואזורים שעלולים להיות מוצפים נוכח מזג האוויר הסוער״.

מד"א: אווררו את הבית ושימרו על חום הגוף

במד"א המליצו להלביש אנשים מקבוצות אוכלוסייה שנמצאות בסיכון (קשישים, תינוקות וחולים) בשכבות של בגדים קלים שיאפשרו תנועה. יש לכסות אותם בשמיכה קלה ולדאוג לחימום החדר לטמפרטורה של כ-24 מעלות. בנוסף הדגישו כי אין לכסות תינוקות בשכבות רבות או בשמיכה כבדה מכיוון שזה עלול לגרום לחנק. כמו כן, יש להקפיד שלא יישארו חפצים מיותרים במיטת התינוק כדי שלא יפגעו בו במהלך הלילה.

הסימנים העיקריים להיפותרמיה הם ירידה במצב ההכרה, התנהגות לא ברורה וירידה בשיקול הדעת, רעד שרירים, דופק איטי או לא סדיר, ירידה בשליטה מוטורית, ירידה בקצב הנשימה ועור חיוור וכחלחל. אם החולה רטוב יש להחליף את בגדיו ולחמם את סביבתו. במקרה של כוויית קור, שבה החולה צפוי להרגיש תחושת קור בגפיים, כאבים ונימול, ממליצים במד"א לשפוך מים פושרים ולא חמים על האיבר הקר ולקבע אותו. בארגון הדגישו כי אין לעסות את האיבר. 

בזמן הפעלת הסקה יש להקפיד על אוורור נאות לשם תחלופת אוויר ולמניעת הרעלת חד תחמוצת הפחמן. בנוסף, יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף על ידי טכנאי מורשה. יש להרחיק תנורי חימום שפועלים על אש גלויה מחפצים שעשויים להתלקח, אין לייבש בגדים על תנורים כאלה ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. במקרה של הופעת סימני הרעלה, דוגמת סחרחורת, בחילה, הקאה, עייפות, חולשה והרגשה כללית רעה, ובמקרים קשים של אובדן הכרה, יש לסגור מיד את מערכת ההסקה, לאוורר את הבית ולהזעיק מיד את מד"א.