שדרות שז"ר. צילום: אלון לוי
משחקי שז"ר: עשרות מכוניות פרטיות ואופנועים בשעות העומס, אוטובוסים לתיירים שפורקים ציוד ותוקעים את התנועה, רכבי עבודה כבדים שנוסעים נגד כיוון הנתיב וסרבול בכניסה לתחנת הרכבת - כך נראה ציר שז"ר, שנסגר כביכול לתנועת כלי רכב פרטיים בתחילת החודש.

שלטים? למי אכפת

לפני שבועיים כל המדינה רעשה וגעשה: רחוב שז"ר בכניסה לעיר ייסגר לתנועת רכבים פרטיים למשך שלוש שנים. עשרות עיתונאים, פקחי תנועה, שוטרים ועובדי עירייה נכחו במקום לקראת תחילת הכאוס. חזרנו השבוע לציר המדובר כדי לבדוק מה באמת קורה מאז הסגירה

העירייה, יש לומר, עשתה ככל יכולתה על מנת להדגיש כי מדובר בנתיב לתחבורה ציבורית בלבד. את פני הנכנסים לשז"ר משני הכיוונים מקדמים שלטים המודיעים באופן חד־משמעי שמדובר בנתיב לתחבורה ציבורית בלבד. הנתיבים עצמם מסומנים בצהוב, ובשעות היום העירייה אף מעמידה פקחי תנועה כדי למנוע מרכבים פרטיים להיכנס. אלא שכל זה לא באמת עוזר, כי בתצפית שערכנו השבוע מתברר שעשרות מכוניות פרטיות נכנסות לשז"ר בשעות העומס בתוך שעות ספורות. איך זה קורה כאשר יש פקחים שאוסרים את הכניסה משני הצדדים? כאשר הפקח הולך לשתות לרגע (בכל זאת, מדובר בחודש יולי) מספר מכוניות מצליחות לחמוק לתוך הנתיב.

כמו כן בפנייה שמאלה לשז"ר מרחוב הנשיא השישי אין פקח שמווסת את התנועה. המצב מחמיר בשעות הלילה, כאשר אין פקחים. העירייה אוסרת על תנועת מכוניות גם בשעות האלה, אך בהיעדר אכיפה הנהגים נוסעים בחופשיות בציר.

מכוניות פרטיות השבוע בנתיב האסור  | צילום: אלון לוי

בנוסף, בשעות העומס הבחנו באוטובוסים של תיירים שנוסעים במקום. אומנם הדבר מותר, אך כאשר הם עוצרים בתחנת האוטובוס ונותנים ל־50 הנוסעים לרדת ולפרוק את המזוודות שלהם הבלגן גדול. הבעיה: הכביש קוצץ לנתיב אחד בכל כיוון ולכן האוטובוס חוסם את התנועה ונוצר פקק ענק של אוטובוסים. יש לציין כי ראש העירייה משה ליאון הנחה את גורמי האכיפה שלא לתת דוחות לאוטובוסי תיירים שעומדים במקומות אסורים במשך 15 דקות.

חגיגה דו־גלגלית

גם אופנועים מצטרפים ל'חגיגה'. כאשר האוטובוסים עוצרים בתחנות הם פשוט נוסעים בנתיב בכיוון ההפוך ומסכנים את חייהם. ומה בדבר תחנת הרכבת המהירה לתל אביב - 'נבון'? האמת היא כי צריך לעבור במבוך כדי להגיע לכניסה הראשית. סמוך לכניסה הראשית יש אתר עבודה מגודר שמקשה על הנוסעים למצוא את הכניסה לתחנה. ואם תהיתם - גם אם תגיעו במונית לא תוכלו לרדת סמוך לכניסה עם המזוודות שכן האזור חסום עקב העבודות

אז מה בדיוק אפשר לעשות נגד הנהגים שעוברים על החוק? בערים אחרות הפתרון פשוט - מצלמות אכיפה. לאחרונה הוסמכו העיריות לחלק דוחות על נהיגה בנת"צים, אך דומה שהאכיפה לא הגיעה עדיין לכאן.

מהעירייה נמסר: "בימים אלה נמצאים פקחים בצמתים, לצד שוטרים, במטרה להכווין את התנועה על פי ההסדר שנקבע. לקראת הסדר זה הוכנו מפרצי אכיפה יעודים לניידות משטרה שמסייעות באכיפה. סוגיית מצלמות האכיפה מטופלת עבור כל ירושלים, מכרז לכך יצא ובתומו יוצבו המצלמות".