אירוע 'הקבלת פני רבו' בעבר. הזיגזג של העירייה | צילום: יעקב כהן

מי צריך נהלים עירוניים? הוועדה למסירת עבודות פטורות ממכרז אישרה בשבוע שעבר תקציב של חצי מיליון שקל עבור אירוע 'הקבלת פני רבו' שתקיים מפלגת ש"ס בחול המועד פסח השבוע. על פניו מדובר במהלך רגיל שמתבצע מדי שנה, אלא שהפעם הוא מראה כיצד ניתן לעקוף בקלות החלטות עירוניות הנוגעות לתקציב

לא עמדו בלוח הזמנים

לפני מספר שבועות נחשף ב"ידיעות ירושלים" כי אחרי שנים בהם העניקה העירייה מימון לאירוע של ש"ס, 'הקבלת פני רבו', השנה הודיעו בכירים בכיכר ספרא לקברניטי המפלגה כי התקציב לא יאושר. הסיבה: הבקשה הוגשה בתוך פחות משלושים יום לפני האירוע, כפי הנדרש בנוהל העירוני.

בש"ס כבר החליטו להרים ידיים, מאחר ומדובר בתקופה שקרובה מאוד לבחירות לכנסת ולחץ על העירייה בתקופה שכזו עלולה רק להסב להם נזק

זמן קצר לאחר הבחירות, בהן כאמור רשמה ש"ס הישג גדול, הוחלט במפלגה לחדש את הלחצים על העירייה על מנת לקיים את האירוע. מנהל הסיעה רוני דהן נשלח לראשי ובכירי כיכר ספרא במטרה אחת: לנסות לאשר את התקציב.

אחרי מרתון שיחות נרשם הישג מדהים לש"ס: הוועדה למיזמים ופעולות משותפות התכנסה במיוחד ביום חמישי האחרון ואישרה תקציב של חצי מיליון שקל עבור האירוע, זאת למרות שבקשת התקציב הוגשה בניגוד לנהלי העירייה.

האישור הגיע עם תוספת: דרישה כי מפיק האירוע לא יהיה דוד עזריאל מחברת עזריאלי הפקות בע"מ, המפיקה עבור ש"ס אירועים רבים. הסיבה: לפני מספר חודשים הנחה היועץ המשפטי אלי מלכה את אגפי העירייה שאין לעבוד עם המפיק עד להודעה חדשה עד שיתבהר נושא סכסוך משפטי בין החברה שלו לבין העירייה.

ההזמנה לאירוע. היכן נעלם השם של ליאון?

מי שנבחר לאירוע של ש"ס הוא שלום וגשל, מפיק מוזיקלי מוכר במגזר החרדי. בדיון עצמו שנערך בוועדה הבהירה סמנכ"לית העירייה וראש מינהל תרבות, אריאלה רג'ואן, כי במידה ועזריאל יהיה מעורב בהפקת האירוע - ישלל התקציב שהובטח.

לטענת עזריאל מרגע בו הובהר לו כי אסור לא להיות חלק בהפקת האירוע הוא משך את ידיו מהנושא.

בנוסף, למרות שהאירוע אושר עבור עמותת 'אל המעיין' ועל פי חוק באירוע עצמו ובהכנות לו חל איסור על מעורבות פוליטית כלשהי, מי שקיים פגישה עם ראש העירייה משה ליאון ולחץ על הדרג המקצועי בעירייה הוא מנכ"ל ש"ס חיים ביטון ולא אנשי 'אל המעיין'.

מנהל הסיעה רוני דהן: "בעירייה מפנים תקציבים לציבור החרדי שזכאי לאירועי תרבות כמו כל תושב בעיר. נתבקשתי לפעול לקיום ישיבה של כלל הגורמים המקצועיים לאישור התקציב. לשמחתי הרבה התקציב אושר לבסוף על ידי העירייה

"נראה כי מיותר לציין כי ספר החוקים והמינהל התקין הוא נר לרגלם של הדרג המקצועי בעירייה שאמון על אישור תקציבי תרבות וכל ההליך בוצע כנדרש בחוק, לפי כל הנהלים".

מעגלים פינות גם מול הרדיו

אלא שמתברר כי עיגול הפינות בנוגע לתקציבים עירוניים לא הסתיים כאן וגם תחנת הרדיו החרדית 'קול ברמה' קיבלה אישור יוצא דופן

התחנה הגישה לפני כשבועיים בקשה להשתתפות העירייה באירוע 'גמר חידון ההלכה העולמי' שייערך בחול המועד פסח, על סך 171 אלף שקל

ההזמנה בתקופתו של ברקת

גם כאן, כמו באירוע של מפלגת ש"ס, במינהל התרבות בכיכר ספרא הבהירו להנהלת הרדיו כי מאחר והנוהל מחייב להגיש את הבקשה לפחות 30 יום קודם האירוע, העירייה לא תשתתף במימון. אלא שלאחר אישור התקציב עבור 'הקבלת פני רבו', ביום חמישי האחרון אושר התקציב לאירוע של הרדיו וזאת, כאמור, בניגוד לנהלי העירייה

העירייה: "קיום האירוע המשותף של העירייה ואל המעיין נבחן באופן מעמיק בידי כל הגורמים המקצועיים בעירייה ואושר בהתאם לדין, לפסיקה לנהלים העירוניים ולרבות נוהל מיזמים ופעולות משותפת. הבקשה לאירוע הוגשה לעירייה למעלה מ־30 ימים מיום קיום האירוע, אולם, במקרה פרטני זה הטיפול בה ארך זמן רב. למען הסר ספק, יובהר כי השתתפות העירייה באירוע תבוצע רק לאחר בחינה של עמידה בתנאים אותם קבעה העירייה

"לעירייה לא ידוע על לחצים שהופעלו לצורך קיום האירוע, לא ידוע על מעורבות של צדדים שאינם גורמים מקצועיים עירוניים במהלך אישור הפעולה המשותפת ולא ידוע שדודי עזריאל מעורב בכל דרך וצורה באירוע".

תגובת ביטון לא הגיעה עד למועד פרסום הכתבה.

לאן נעלם שמו של ליאון?

בעוד בשנים עברו הובלט באופן מסורתי במודעת ההזמנה לאירוע 'קבלת פני רבו' של ש"ס שמו של ראש העירייה ניר ברקת (שאף הקפיד להשתתף באירועים ולשאת דברי ברכה) - נעלם דווקא שמו של משה ליאון. מי שמככב כמובן בהזמנה הוא שר הפנים  ויו"ר ש"ס, אריה דרעי.

לטענת גורמים בעירייה, בעקבות הסאגה שנוצרה סביב האירוע השנה, הורה ליאון שלא לשים את שמו על המודעה

בעירייה העדיפו שלא להתייחס לנושא.