מאג'ד עלייאן בבית המשפט. צילום: יואב דודקביץ'

בית משפט השלום דן אמש (ראשון) בבקשתו של מאג'ד עלייאן, הנאשם בהדחתה של הקטינה מרים פרץ ז"ל לשימוש בסם, להשתחרר לחלופת מעצר. בין היתר, ביקש עלייאן להשתלב בתוכנית גמילה מסמים במסגרת טיפולית סגורה.

בעקבות בקשה זו הופנה עלייאן לתסקיר שערך שירות המבחן. שירות המבחן בחן את יכולתו של עלייאן להשתלב במסגרת טיפולית סגורה, אולם מצא כי כיום הוא אינו מתאים להשתלבות במסגרת מן הסוג הזה.

שופט השלום יהושע צימרמן ציין כי בעבר נעשו ניסיונות לשלב את עלייאן במסגרות טיפוליות, אך אלה לא צלחו, וכי בשנת 2016 אף עזב מסגרת אחת כזאת על דעת עצמו: "במקרה שלפנינו שירות המבחן מציין כי נעשו בעבר ניסיונות לשלבו בתהליכים טיפוליים והמשיב עזב קהילות טיפוליות. כך לדוגמה בשנת 2016, לאחר שהותו באשפוזית, החל שילוב בקהילת בית אביבה, ולאחר 8 ימים בלבד עזב את הקהילה על דעת עצמו".

עוד ציין השופט צימרמן בדיון את עברו הפלילי של עלייאן: "לחובתו עבר פלילי מכביד, לחובתו שני מאסרים מותנים ברי הפעלה, ואולם אם אין מדובר במאסרים ממושכים, יש בכך כדי ללמד על היעדר הרתעה מקיומם". עוד ציין כי בנוסף לאישום הנוכחי, כנגד עלייאן תלויים ועומדים 4 תיקים נוספים.

לאור זאת, קיבל השופט צימרמן את בקשת הפרקליטות להשאיר את עלייאן המעצר עד תום הליכים. עם זאת, לאור בקשתו של עו"ד עבד דראושה המייצג את עלייאן, שביקש להורות על בדיקות נוספות של שירות המבחן, ביניהן - בדיקות שתן עדכניות שיבחנו האם לעת זו עלייאן הפסיק את שימושו בסמים, הורה השופט צימרמן לשירות המבחן לבצע בדיקות אלה, ולציין האם יש בהן כדי לשנות את המלצתו. 

עו"ד דראושה: "נמשיך וננסה לשחררו לחלופת מעצר, נציע אפילו איזוק אלקטרוני עם ערבים. לדעתנו היה מקום שבית משפט יבקש תסקיר משלים לאור נתונים שהיו חסרים בפני קצין מבחן, שבעצמו כותב שפנה לגורמים בבית מעצרו, וכתב את התסקיר בטרם שנתקבלו תשובות! הנסיבות של התיק לא מצדיקות מעצר עד תום הליכים. בד בבד נשקול הגשת ערר על ההחלטה".