התושבים סמוך לבית הכנסת. צילום: לירן תמרי

"באים למחות, לתת כבוד לתורה": עשרות תושבים מקרית יובל, חרדים לצד חילונים, התאספו הערב (ג') בכיכר ברחוב זנגוויל, אותו רחוב בו הושחת בית הכנסת "שיח ישראל".

"לא משנה מי אתם לב יהודי לא יכול להישאר אדיש מול הזוועה הזו. מחזה של ספרי תורה מחוללים ומבוזים מזכיר לנו פוגרומים, עינויים, שואה. לא נעבור לסדר היום כשדבר כזה קורה במדינה היהודית היחידה", כתבו בהודעה המארגנים.

מארגן העצרת אמר בשיחה עם מיינט ירושלים: "כולנו בוכים וזועקים שדברים כאלה מתרחשים בארץ ישראל. לא הצלחתי להוציא את המראות הקשים שראיתי מהראש".

רב השכונה: "רשע כזה לא יכל לעבור לסדר היום, אי אפשר להמשיך כאילו לא קרה כלום, נחצו קווים אדומים בין אם זה מעשה של אויבי ישראל או מישהו מתוכנו".

צילום: לירן תמרי

עופר ברקוביץ (התעוררות) שהשתתף הערב בעצרת, מסר כי חברי הסיעה יפעלו לשיקום מהיר של בית התפילה ולחיזוק שיח חיובי בשכונות. "האירוע זעזע את נימי נפשו של כל יהודי ואנו מצפים ממשטרת ישראל להקצות את כל המשאבים לתפיסת הפורעים והבאתם לדין. זוהי פגיעה בכל אדם, ירושלמי, יהודי, חילוני דתי או חרדי, ודווקא מהמקום הזה, בבירת ישראל חשוב שיצא מסר של אחדות בין קהילות בעיר".

הבוקר הושחת בית הכנסת ברחוב זנגוויל כאשר אלמונים ניסרו את ארון הקודש במסור חשמלי ושפכו חומצה על הספרים. המשטרה הגיעה למקום ופתחה בחקירה. "בשלב זה אנו עושים את כל המאמצים והאמצעים הטכנולוגיים והמשטרתיים על מנת להגיע למבצעים", מסר רפ"ק ליאור בן שלום, ראש לשכת חקירות בתחנת מוריה.

שעות אחדות לאחר המעשה, פעילי התנועה "מזמיל" יחד עם המינהל הקהילתי בשכונה החלו לאסוף כספים במטרה לשקם את ההשחתה. "המטרה היא לעזור לשקם את המקום ולהחזיר את האמון. המון תושבים בשכונה מזועזעים", הסביר הפעיל, ניר ינובסקי-דגן בשיחה עם מיינט ירושלים.