עופר ברקוביץ. צילום: יואב דודקביץ'

דבר אחד אי אפשר לקחת מעופר ברקוביץ' – למרות ההפסד הכואב בבחירות וההצעות לעבור לזירה הארצית, הוא נשאר בירושלים והפך לאופוזיציה לוחמנית. ברקוביץ' שואב לגיטימיות מהעובדה שכמעט חצי מהמצביעים בעיר בחרו בו ובסיעתו בעוד שראש העירייה משה ליאון לא הצליח להכניס אפילו את עצמו למועצה.

בנוסף לכך, ברקוביץ' מתחזק קהל תומכים רחב בכל השכונות בעיר ונמצא בקשר מתמיד עם האזרח הפשוט. הוא יודע לשווק כל הישג קטן וממלא את אולם המועצה בתומכיו פעם בחודש. אולם למרות כל זה, קשה להתעלם מהעובדה שהוא זה שהפסיד בבחירות ושהוא וחבריו לסיעה נמצאים באופוזיציה ולכן יכולת ההשפעה שלהם מועטה. ליאון ניצח ושלח את יריבו למדבר האופוזיציה, ולמרות שהוא לא יודה בכך - הוא כנראה אינו מעוניין להכניס אותו ולתת לו תפקיד סגן, שכן משמעות הדבר היא נתינת כוח והשפעה ליריב הראשי שלו.

בשיטת הממשל הישראלית, לאופוזיציה כמעט ואין השפעה על הנעשה בעירייה. הפעילות המרכזית של 'התעוררות' וברקוביץ' מסתכמת בעיקר בהגשת הצעות לסדר היום (שתמיד נדחות), העלאת שאילתות והצבעה סמלית בוועדות השונות נגד הקואליציה. לכן כשבאים לבחון את ההבטחות של ברקוביץ' ואת המצע שלו – צריך לקחת בחשבון שאין לו את הכלים לממש אותן.

תחבורה 

ברקוביץ' הבטיח להכניס מפעיל נוסף בתחבורה הציבורית, על מנת לייצר תחרות לאגד ולשפר את השירות ופה הוא רשם הצלחה. בחודש מרץ השנה הכריז משרד התחבורה על מהלך היסטורי שבו ייצאו למכרז מספר רב של קווי אוטובוס שיעברו למפעיל חדש שייכנס לעיר. הבטחה מרכזית נוספת הייתה להכניס קווי מוניות שירות שיפעלו ככלי תחבורה משלים. גם כאן הצליח ברקוביץ' ולאחר הפעלת לחץ הודיע משרד התחבורה כי בקרוב יפעלו 12 קווי מוניות שירות חדשים בירושלים. גם ההבטחה לעלייה מדלתות אחוריות באוטובוסים התממשה, אולם כאן מדובר על מדיניות ארצית של משרד התחבורה.

תרבות

נושא נוסף ש'התעוררות' מצליחה להציג בו הישגים הוא התרבות. היתרון של ברקוביץ' בתחום הזה הוא שתרבות, במקרים רבים, יכולה להגיע מהשטח וללא צורך בהתערבות העירייה. ברקוביץ' וחבריו לסיעה מעורבים במספר מיזמי תרבות גדולים בעיר ומשתפים פעולה עם עסקים רבים בחיי הלילה. כמו כן היו שותפים בהובלת תוכנית 'היתרון הירושלמי', שהביאה תקציב גדול לחינוך ולתרבות.

דת וסטטוס קוו

מדובר על אחד הנושאים הרגישים ביותר בעיר ואחד מנושאי הדגל של 'התעוררות' בבחירות האחרונות. אחד מההבטחות המרכזיות של המפלגה בנושא הייתה שמירת הסטטוס קוו עם דגש על שמירה על איזון במדיניות התכנון והקצאת מבני ציבור. כאן ניתן לומר שברקוביץ' נוחל כישלון, כאשר עוד ועוד הקצאות עוברות לידיים חרדיות ולנציגי 'התעוררות' אין מה לעשות בעניין. די להזכיר את בית היולדות לחרדיות שעתיד לקום בבית הכרם, בבתי הכנסת הקונסרבטיביים שלא קיבלו הקצאה נוספת ונמצאים בסכנה, בעשרות מבני ציבור שהוקצו למען החינוך הלא רשמי ובמתחם ורבורג שתקוע כבר זמן רב וחוץ מהגשת הצעה לסדר (שכמובן נדחתה), לברקוביץ' אין שום השפעה על קידומו.