הרכבים שחונים סמוך לכותל, השבוע. צילום: רפי קוץ

מה משותף לשופטת בית משפט השלום, מנכ"ל חברת ניקיון, ראש ישיבת חברון ואשת ראש העירייה? לכולם, ולרבים אחרים, יש היתר כניסה קבוע עם רכב לכותל המערבי. בשעה שמתפללים רבים נאבקים על מקומות החניה המצומצמים במקום הקדוש ביותר ליהודים ועל רקע מחאות תושבי המקום, בקרן למורשת הכותל חילקו מאז תחילת 2019 יותר מ־450 היתרי כניסה כאלה. "הזכות לחניה בכותל ניתנת על פי רשימת קריטריונים שמפורסמת בשקיפות מלאה", מסבירים שם.

מראשי ערים ועד 'משפיעים'

ירושלים היא אחת הערים המתוירות בעולם, כשהכותל המערבי הוא אחת מגולות הכותרת שלה. מלבד הנהירה הקבועה של תיירים, הוא מושך אליו גם מתפללים יהודים רבים, שרואים בו את המקום הקדוש ביותר עבורם.

הרשימה המלאה - בעלי ההיתרים לחניה בכותל

אלא שבעוד זרם העולים לכותל הוא עצום, שטח החניה הסמוך אליו קטן להפליא וברוב שעות היום הוא עמוס בצורה קיצונית. כדי לפתור את הבעיה מאפשרים בקרן למורשת הכותל, האחראית על המתחם, היתרי כניסה קבועים עם רכב אל הכותל המערבי. מעבר על רשימת הזכאים לכניסה, שמפורסמת באתר הקרן, מראה כי במהלך 2019 חולקו יותר מ־450 היתרים כאלה, כשבחלקם השמות מעט מפתיעים.

מהרשימה עולה כי בין אלה שקיבלו השנה היתר כניסה עם רכב לכותל נמצאים אדמו"רים רבים, רבנים של ערים כמו בני ברק, בת ים ואפילו חצור הגלילית, ראשי ישיבות, נהגי רבנים ואדמו"רים, דיינים וכן הרבה מאוד מתפללים קבועים. כמו כן בין מקבלי ההיתרים נמצאים אנשי מקצוע שעובדים במקום, כמו מנכ"ל חברת הניקיון קלינור.

אלחנן גרוסבוים. באדיבות דגל התורה

ומי עוד ברשימה? ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין, ראש עיריית מודיעין עילית יעקב אשר גוטרמן, ראש עיריית אלעד ישראל פרוש וכן מספר חברי מועצת עיריית ירושלים, ובהם אלחנן גרוסבוים ומשה גורא ('דגל התורה').

בין מקבלי ההיתרים אפשר למצוא גם כמה שמות מפתיעים, ובהם מספר עיתונאים שזכו לכבוד הגדול וכן מספר אנשים עם הטייטל המחייב - 'משפיע'.

שופטת ואשת ראש העירייה

בין הנהנים הרבים מהיתר כניסה עם רכב לרחבת הכותל המערבי אפשר למצוא גם את שופטת בית משפט השלום בעיר אביטל מולד, שהגישה לפני מספר חודשים בקשה לקבלת אישור כניסה עם רכב לחניה הפנימית. הבקשה אושרה בידי הקרן למורשת הכותל.

"על פי הנחיות מרחב דוד של משטרת ישראל רשאים גורמים שונים ובהם מתפללים קבועים, פקידים במשרדים ממשלה מסוימים, עיתונאים, ראשי ערים, חברי כנסת, אנשי דת, דיינים ושופטים להגיש בקשה להיתר חניה בכותל", ציינו השבוע בדוברות בתי המשפט בהקשר של ההיתר שניתן לשופטת מולד. והם הוסיפו: "בהתאם לנוהל זה ומשיקולי בטחונה של השופטת, שנוהגת לפקוד את הכותל מדי שבוע, הגיש נשיא בתי משפט השלום בירושלים בקשה להיתר חניה לרכבה. הבקשה אושרה בידי הקרן למורשת הכותל המערבי ומשטרת ישראל".

ליאון ואשתו. צילום: אלכס קולומויסקי

שם מעניין נוסף שנמצא ברשימה הוא סתווית ליאון, שיחד עם בעלה משה ליאון, ראש עיריית ירושלים, זוכה להיתר חניה בקרבת הקיר הקדוש. ההיתר ניתן לפני כחודשיים. על פי רשימת ההיתרים שמפורסמת באתר הקרן עולה כי ראש העירייה הקודם ניר ברקת ואשתו בברלי לא החזיקו בהיתר כזה. למרות פניית העיתון, בלשכתו של ליאון לא הגיבו לכתבה.

התושבים זועמים: "מקשה עלינו"

מי שפחות מרוצים ממדיניות הנפקת ההיתרים של הקרן למורשת הכותל הם התושבים הגרים בסמוך. "חייבים למצוא פתרון לסוגיה", אמרה השבוע שוש שה לבן, יושבת ראש מינהל הרובע היהודי. "הבעיה מתחילה כאשר נותנים גישה לאלפי רכבים פרטיים להגיע עד לכותל. צריך למצוא פתרון תחבורתי הולם שייתן מענה לבאים, 24 שעות ביממה, שישה ימים בשבוע. הפקקים שהרכבים הפרטיים יוצרים מקשים על חיינו".

שה לבן מציגה גם את ה'אני מאמין' שלה בסוגיה. "לטעמי, רק רכבים של אנשים חשובים באמת, דוגמת ראש הממשלה, צריכים להיכנס בשערי הכותל", היא אומרת. "על כל השאר להגיע באמצעות תחבורה ציבורית למקום".

בין מקבלי ההיתר:
ראש העירייה משה ליאון ואשתו סתווית
השופטת אביטל מולד
ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין
ראש עיריית מודיעין עילית יעקב אשר גוטרמן
ראש עיריית אלעד ישראל פרוש
חבר מועצת העירייה משה גורא
חבר מועצת העירייה אלחנן גרוסבוים

נשות הכותל שוב בחוץ

נתון מעניין נוסף הקשור לרשימת המחזיקים בהיתרי החניה בכותל המערבי נוגע דווקא לאלו שלא נמצאות שם - נשות הכותל. "אנחנו כלל לא מתפלאות על כך שאנו, המתפללות במקום הזה 31 שנה, מדי חודש בחודשו, לא זוכות לכניסה עם רכבינו למקום", אמרה השבוע יו"ר הארגון, ענת הופמן. "חגיגות כיבוד המקורבים בכותל המערבי לא התחילו ולא מסתיימות במגרשי החניה".

נשות הכותל | צילום: אלכס קולומויסקי

הופמן ממשיכה: "לדעתנו הכותל מבוזה ומחולל על בסיס קבוע - כך עם תערוכת מכוניות הפרארי ההזויה שהתקיימה ברחבה, היחס המועדף והמוגזם לידוענים מחו"ל ברחבת הכותל ושלל אירועים שבינם ובין כבוד המקום הקדוש אין דבר וחצי דבר. כשבכל הזמן הזה רב הכותל לא מוצא לנכון לפגוש את נשות הכותל. צריך לקבל החלטה: האם רוצים להתייחס לכל אדם ללא משוא פנים, או רוצים להמשיך לצ'פר מקורבים לצלחת. אנחנו נמשיך להגיע לכותל המערבי - עם או בלי חניה".

הקרן: "הכל נעשה בשקיפות מלאה"

"הזכות לחניה בכותל ניתנת על פי רשימת קריטריונים שמפורסמת בשקיפות מלאה על ידי הקרן למורשת הכותל ומשטרת ישראל", נמסר מהקרן. "השופטת והעיתונאים עומדים בקריטריונים וזכאים לחניה, ללא כל קשר להשתייכותם הדתית. באשר לרעיית ראש העירייה - בקשתה של סתווית ליאון לחניה נבחנה והוחלט לאשר את כניסתה לאור מעמדה הייצוגי.

"הקרן למורשת הכותל פועלת לצמצום מרבי של חניה מכל סוג שהוא בשטח הכותל ועושה כל שביכולתה על מנת להביא לפתרון ראוי לחניה מחוץ למתחם הכותל המערבי. כך למשל מפעילה הקרן שאטלים חינם למשפחות בר מצווה בימי שני וחמישי. עד אז תמשיך הקרן לפעול בשקיפות ובאחריות בנושא החניה בכותל".