ליברמן. צילום: הרצל יוסף

"מי שיודע להפסיד יודע גם לנצח, זה מה שאמרתי לפי חמש שנים כאשר ליאון הפסיד את הבחירות". הדובר: מי שהיה במרכז החדשות השבוע – שר הביטחון המתפטר אביגדור ליברמן, אחד מהאישים הקרובים ביותר לראש העירייה הטרי משה ליאון

ההתפטרות שהרגיזה

רביעי האחרון. רגע לאחר שאביגדור ליברמן התפטר מתפקידו כשר הביטחון, בסיעת דגל התורה בירושלים רתחו מזעם. אמנם, מעולם לא הוכח קשר בין תמיכת גדולי התורה בליאון ובין חוק הגיוס של ליברמן, אבל דבר אחד ברור- זו הייתה התקווה ב'דגל התורה'. "אפשר להגיד שזה לא מקרה שהוא התפטר ביום רביעי, ולא רגע קודם לכן", מאשימים בסיעה. "ליברמן ידע שאם הוא יתפטר ביום הבחירות, החרדים יישארו בבתיהם".

מתחילת מערכת הבחירות, צצה ועלתה לה השאלה כיצד ייתכן שליברמן החילוני המובהק והחרדים התאגדו כדי להמליך את משה ליאון

ראשית דבר ידוע הוא כי השר המתפטר וראש העירייה הנבחר חברים עוד מאמצע שנות התשעים, אז שניהם כיהנו יחד במשרד ראש הממשלה. מנגד, עד עתה לא ברור כיצד 'דגל התורה' העדיפו את ליאון על פני מועמד חרדי

תמונות החגיגות של משה ליאון מהפביליון, המלא באנשי המגזר מפזזים משמחה, הגדילה את התמיהה מדוע ליברמן תומך במועמד החרדים, ובעיקר להיפך. בהיעדר הסבר הגיוני, חוגגות תיאוריות הקונספירציות על הקשר בין התמיכה לבין חוק הגיוס. "הציבור החרדי התאכזב מאוד מההתפטרות של ליברמן", מסביר פרשן חרדי בכיר. "החשש הגדול ביותר שלהם הוא שכעת הולכים לבחירות, ושוב ליברמן הצליח לצחוק על כולם". 

יום לאחר הבחירות אומר ליברמן למיינט ו"ידיעות ירושלים": "לפני חמש שנים, שנודעו תוצאות הבחירות, נשאר קומץ לא גדול של אנשים במטה של ליאון. אני אמרתי אז שמי שיודע להפסיד יידע גם לנצח. ליאון אכן ניצח ועשה זאת בקרב הכי דרמטי והכי מרתק שידעה הפוליטיקה המוניציפאלית.

"העובדה שרואה חשבון מצליח, איש עסקים שלא חסר לו כלום, היה מוכן לעזוב הכל ולהשקיע זמן ועבודה למען הציבור  - ראויה להערכה. אני בטוח שליאון, כאיש ארגון, יידע להפוך את ירושלים לעיר אחרת לגמרי. החילונים נמצאים בידיים טובות", הוא אומר. "זו הזדמנות חד פעמית לשדרג את הבירה. אם יש מישהו שיכול ליישב את המחלוקות בין האוכלוסיות השונות בירושלים הרי זה ליאון".