הדמיה של הרכבת הקלה בעמק רפאים: צוות אב לתחבורה

אנשי עמותת "רפאים במושבות" שמאבקם נגד מעבר קו הרכבת במושבה הגרמנית נכשל, מנסים פעם נוספת להילחם בפרויקט הקו הכחול שבמסדרתו צפויה לעבור הרכבת הקלה ברחוב עמק רפאים. לטענתם, ראש העירייה משה ליאון הבטיח להם לדון שוב בחלופה נוספת שתמנע את מעבר הרכבת ברחוב. יש לציין כי בעבר דחה בית המשפט המחוזי עתירה שהגישו בנושא וכמו כן הוועדה המחוזית לתכנון ובניה אישרה ברוב קולות את מעבר הרכבת ברחוב. 

כן, רכבת קלה יכולה וצריכה לעבור בעמק רפאים: הנה 6 עובדות שאף אחד לא מדבר עליהן

מבדיקה שערך mynet ירושלים עולה כי עיריית ירושלים אכן דנה בנושא, אך מסייגת עצמה. "לאור הסכמת שרי האוצר, התחבורה והבינוי, ולאור סיכום עם נציגות התושבים והעסקים בדבר בצוע בדיקה נוספת על מקטע הקו הכחול ברחוב עמק רפאים, עיריית ירושלים תקיים בדיקה לקבלת חוות דעת נוספת, באם קיימת חלופה למקטע של רחוב עמק רפאים באורך 800 מטר. יש לציין שבכל זמן שלא נמצאה חלופה, למקטע רחוב עמק רפאים, עבודות התכנון שאושרו עד כה ימשכו ע"פ לוחות הזמנים שהוגדרו מראש", נמסר מהעירייה.

אחת מהחלופות שמציעים המתנגדים היא מנהרה שתעבור מתחת לרחוב. ל-mynet נודע כי גורם בכיר במשרד האוצר אמר כי ״בחיים לא נאשר תקצוב לדבר כזה, מדובר בעשרות מיליונים וזה לא יקרה״. 

|התושבים מפגינים בעמק רפאים. צילום: יח"צ

דיון בעתירה שהוגשה על ידי תושבי השכונה המתנגדים למעבר הקו במושבה היה אמור להתקיים בשבוע הבא, אלא שברגע האחרון ביקשו הפעילים לדחות את הדיון לאחר שלטענתם נקבע פגישה עם ליאון: "בתחילת חודש דצמבר קבועה לנציגי העותרת פגישה עם ראש עיריית ירושלים בנוגע לתוכנית משוא העתירה, שיתכן ויהיה בה כדי להשפיע על טיעוני העותרת". בתושבה לבקשה, הגיש עו"ד מורן בראון מפרקליטת המדינה כי "המדינה סבורה כי לניסיון העותרת להביא לדחיית הדיון על יסוד פגישה שנקבעה עם ראש העירייה, אין בסיס. בכל הכבוד הראוי, ענייננו בתכנית שאושרה זה מכבר על ידי הגורם המוסך לאשרה- הוועדה המחוזית, משכך, וכאמור במלוא הכבוד, קיומה של פגישה בעיריית ירושלים אינו רלוונטי כלל".

אחד הפעילים בעמותת "רפאים במושבת" ציין בשיחה עם מיינט ירושלים כי מדובר בהתפתחות משמעותית ביחס של עיריית ירושלים לשמיעת ההתנגדויות ובחינת התוכנית מחדש "נודע לנו כי בכוונת העירייה לשלוח את נושא מעבר הקו לבחינה של גורם חיצוני״. 

עו״ד ומתכנן ערים איתמר שחר, ממובילי מאבק התושבים בעד מעבר הרכבת: "הגשנו בקשה להצטרף להליך המשפטי, במטרה להציג בפני בית המשפט את התמיכה האדירה לה זוכה קו הרכבת הקלה בעמק רפאים, את חשיבותו לאיכות החיים של תושבי דרום העיר ואת חיוניותו לעתיד העיר ואזור המושבות. מצער שגורמים פוליטיים משתפים פעולה עם מיעוט של תושבים ובעלי עסקים, שאינם מייצגים את הציבור הירושלמי ופועלים נגד האינטרס הציבורי".

מאבק מתוקשר וכרוניקה של כשלונות

למרות שגייסו למאבק סוללת עורכי דין ואנשי יחסי ציבור, מאבקם של אנשי עמותת ״רפאים במושבות״ לא צלח ונחל כישלון פעם אחר פעם. בחודש פברואר 2017 הטיל בית המשפט המחוזי בירושלים מכה על המאבק שניהלו אנשי העמותה ודחה את עתירתם נגד הפרויקט. בנוסף, השופט פסק עוד שעל העותרים לשלם 30 אלף שקלים הוצאות משפט. 

לאחר מכן, בחודש יוני 2018, הכריעה הוועדה המחוזית וקבעה סופית כי הרכבת הקלה תעבור בעמק רפאים. בהחלטתה, ציינה כי "חלופה זו, לא רק שלא תפגע ברחוב עמק רפאים, אלא תביא לשיפור ניכר באופיו כרחוב תוסס בעל עירוב שימושים וחיי רחוב חיוניים ותתרום להעצמת רחוב עמק רפאים כמתחם בילוי עירוני", נקבע.