האוטובוסים החשמליים. צילום: לירן תמרי

המהפכה השקטה הגיעה: החל מהיום (רביעי), תפעיל חברת 'אגד' מערך של 10 אוטובוסים חשמליים שיפעלו ברחבי ירושלים ויתווספו לצי האוטובוסים הקיים בעיר. האוטובוסים החשמליים על פי היצרן יגיעו למהירות של 70 קמ״ש בלבד בשעה, האוטובוסים החדשים ישרתו את נוסעי קו 15 מהתחנה המרכזית ועד לתלפיות

האוטובוסים החשמליים מסוגלים לנוע בין הטעינות 200 ק״מ. טעינה של האוטובוס ממצב פריקה לסוללה מלאה תסתכם בין 4-5 שעות. עלות הטעינה של אוטובוס חשמלי מסתכמת בסכום של 100 שקלים בלבד, לשם השוואה, תדלוק של אוטובוס בנזין מסתכם ב-660 שקלים.

צילום: לירן תמרי

בניגוד למגמה ההולכת ומתרחבת מצד חברות האוטובוסים הצי החדש לא יכלול שקעי הטענת USB להטענת מכשירים ניידים.

שילוב האוטובוסים היא יוזמה משותפת של משרד התחבורה, המשרד להגנת הסביבה וקק"ל. עשרת האוטובוסים הללו שיחלו לפעול בבירה הם רק ההתחלה. עד 2025 - 60 אחוז מצי האוטובוסים העירוניים יונעו בחשמל.

האוטובוס החשמלי בירושלים. צילום: לירן תמרי

אסי שמלצר יו"ר קבוצת שלמה יבואנית BYD אמר באירוע ההשקה: "אנו מברכים על החלטת אגד לשלב את האוטובוסים החשמליים של BYD בירושלים, ולהוביל יחד איתנו את מהפכת התחבורה החשמלית בישראל. האוטובוסים של BYD נוסעים כיום במוקדים שונים בארץ וכניסתם לירושלים מהווה ציון דרך משמעותי במעבר לתחבורה ציבורית ירוקה וחדשנית".

השר להגנת הסביבה ח"כ זאב אלקין:  "לתושבי ירושלים מגיע לנשום אוויר נקי. בפעם הראשונה בירושלים אנחנו גאים לצרף למערך ההסעים של אגד, אוטובוסים חשמליים שגם יפחיתו בצורה משמעותית  את רמת פליטות המזהמים וגם את הרעש שנגרם כתוצאה ממנועי הדיזל הישנים. זוהי בשורה לירושלמים, בעתיד יכנסו עשרות אוטובוסים חשמליים נוספים שיפעלו בבירה . המהלך הזה מצטרף לעוד שורה של מהלכים שאנחנו במשרד להגנת הסביבה מבצעים  כמו יישום אזור אוויר נקי בכל ירושלים, מימון שאטלים לאזורי תעסוקה, והשכרת אופניים כדי שתושבי ירושלים גם יהנו מאוויר נקי וגם מאיכות חיים טובה יותר".

דורון ודאי, מנכל חברת BYD התייחס במהלך האירוע: "בשנת 2009 נסעתי בכבישי ירושלים עם צוות מהנדסים של BYD כדי לבחון את האפשרות להשתמש באוטובוסים חשמליים בכבישי ירושלים המאתגרים, היום נסגר מעגל".

מנכ"ל צוות תכנית אב לתחבורה, זהר זולר: "ירושלים נמצאת היום בשיאו של מהלך משנה מציאות, בסופו ירושלים, תושביה ומבקריה ייהנו מסביבה בריאה ונקייה יותר ומתחבורה ציבורית יעילה, אמינה ובטוחה. שילובם של האוטובוסים החשמליים במערך התחבורה הציבורית בעיר בה מתפתחת רשת קווי רכבת קלה, מהווה בשורה של ממש ואני מקווה כי עשרת החלוצים יביאו בעקבותיהם אוטובוסים חשמליים רבים".