ליאון. מנסה להרכיב את הפאזל | צילום: אלכס קולומויסקי
שבוע לאחר שכבש בסערה את כסאו של ניר ברקת ועד שייכנס באופן רשמי לתפקידו כראש העירייה, מצפה למשה ליאון לא מעט עבודה. על הפרק: גישור בין הסיעות שתמכו בו ונלחמות על השלל הקואליציוני, ניסיון לצרף חברי מועצה נוספים לגוש 17 המנדטים שכבר הספיק לגבש, מינוי מנכ"ל חדש לעירייה וסגל חדש שילווה אותו בחמש השנים הקרובות.
 הקרב על החינוך

השושבינים המרכזיים של ליאון הם ללא ספק דגל התורה וש"ס, שהעניקו לו בנק קולות של כמעט 80 אלף. בהתאם לכך, לפני שייגש אל שאר השותפות, ראש העירייה הנבחר צריך שהסיעות האחיות יהיו מרוצות. בינתיים, במפלגות החרדיות עוד עסוקים במלחמות פנימיות. המחלוקת המרכזית: תיק החינוך החרדי.

לאורך שנים החזיקה בתיק סיעת יהדות התורה, שהורכבה עד לא מזמן מאגודת ישראל ודגל התורה. אלא שלפני חמש שנים, כשהסיעה האשכנזית הייתה עוד עסוקה בללקק את הפצעים מתבוסתו של ליאון, ברקת סגר מאחורי גבם הסכם קואליציוני עם ש"ס - והתיק הנחשק עבר לסיעה הספרדית.״

בש"ס דורשים להשאיר את תיק החינוך החרדי בידיהם לחמש שנים נוספות, אך בדגל התורה לא מתכוונים לוותר. "לאורך שנים אנחנו החזקנו בתיק, שמונים אחוז ממערכת החינוך החרדית היא אשכנזית", הסביר השבוע בכיר בדגל התורה המקומית. "לפני חמש שנים הלכו בש"ס וסגרו בשקט דיל עם ברקת. זה היה זמני וזה הסתיים. גם בש"ס יודעים שזה היה זמני. תיק החינוך החרדי יוחזר למקומו הטבעי".

דגל התורה, שזכתה לשישה מנדטים, צפויה לקבל חוץ מתיק תכנון ובנייה גם את תיק הכספים, מבני ציבור ודת, ועדת הקצאות ועוד. "ניר ברקת המציא עירייה עם הרבה מאוד תיקים על מנת שתהיה לו קואליציה רחבה, לא חסר מה לחלק", אומר גורם בכיר בסיעה.
להתחבר אל השטח

לדגל התורה צפוי קרב עיקש כי בשלב זה נראה שבסיעת ש"ס לא מוכנים להתפשר. בקדנציה החולפת עסקו שם בפתרון אפליית הבנות הספרדיות ובשנת הלימודים האחרונה נראה היה שהבעיה כמעט נפתרה. מחזיק התיק צביקה כהן יכול לסמן וי גדול. 

תחילה חשבו בש"ס שאחרי שעמדו במשימה הם יסתפקו בתיק הכספים, אך כשבעיתונות החרדית דיווחו על כך הבינו שם את הבערה שנוצרה וחזרו בהם, כשהם מתעקשים שוב לקבל את תיק החינוך החרדי.

"אנחנו דורשים להמשיך את המהפכה שעשינו כאן בשנים האחרונות לכן חד משמעית אנו דורשים להחזיק בתיק החינוך החרדי", אומר כהן. "מעבר לחינוך, ש"ס דורשת תפקיד שיחבר אותה עם השטח, אנחנו רוצים להיות בשכונות בחמש השנים הקרובות, מבחינתי התחלתי את קמפיין 2023".

"למרר לליאון את החיים"

אתגר מרכזי אחר של ליאון הוא לצרף את סיעת 'אגודת ישראל' בראשות יוסי דייטש לקואליציה. נכון לכתיבת שורות אלה אין התקדמות בין הצדדים. תחילה דובר כי דייטש יקבל סגנות ואת תיק התכנון והבנייה, אך בימים האחרונים עבר מסר מצידו של ליאון לכיוונו של דייטש, לפיו האחרון לא יבנה על תפקיד בכיר, מה שהוביל לנתק בין הצדדים. 
"יש קולות בתוך המפלגה להישאר באופוזיציה ולמרר לליאון את החיים, ויש כאלה שקוראים לקחת אחריות, להבין שהפסדנו פה ולהסתפק בתפקידים פחות בכירים אבל כן להיכנס לקואליציה", אומר בכיר ב'אגודה'. "אין לאגודת ישראל מה לחפש חמש שנים במדבר האופוזיציוני, לכן סביר להניח שבסוף יימצא פתרון".
הדילמה של 'התעוררות'

בינתיים נראה כי עופר ברקוביץ מתכוון להישאר באופוזיציה. השבוע (שלישי) נחשף ב'מיינט ירושלים' כי ברקוביץ' נפגש לשיחת מו"מ עם ראש העירייה הנכנס, אך השיחה פוצצה בתום שעה קלה, לאחר שהצדדים לא הגיעו להסכמות. 

במטה ליאון הודיעו כי השיחות נעצרו מאחר וב'התעוררות' הציגו חבילת דרישות גבוהה מדי שלא ניתנת לביצוע. ב'התעוררות' מסרו מנגד כי "למרות הרצון שלנו לשותפות, במהלך הפגישה עלה הרושם שפניו של ראש העירייה הנבחר הם להשאיר אותנו באופוזיציה". הדעות בסיעה הפלורליסטית חלוקות. יש מי שדוחף לישיבה באופוזיציה בציפייה לבחירות מוקדמות. "זה לא כל כך מופרך לדעתנו שתוך שנתיים יהיו פה בחירות חוזרות", אומר גורם בסיעה.
אלא שחלקים אחרים בסיעה סבורים שישיבה באופוזיציה תמנע מהם כל דרך להשפיע על העיר, כשהם נטולי כל תפקיד או סמכות. כך או כך, בעוד שלושה שבועות על ליאון להציג את הקואליציה שלו בישיבה הראשונה של מועצת העירייה הנכנסת, כך שהצדדים יצטרכו להגיע להחלטה. 

ומה חושבים החרדים? "לנו חשוב מאוד שעופר ברקוביץ יהיה חלק מהקואליציה", אומר גורם דגל התורה. "אני חושב שסגן וסגנות נוספת ברוטציה זו הצעה מצוינת למי שניהל קמפיין השחרה עם לכלוך וטינופת נגד ראש העירייה הנבחר. חשוב ש'התעוררות' תהיה חלק מהנהגת העיר כדי שיהיה ייצוג לכל המגזרים. כמו שאני מכיר את עופר, הוא יהיה חלק. הוא יקבל את תיק התרבות בו הוא כבר החזיק והוא יהיה סגן מצוין".
הקאמבק של תיק מזרח העיר?

ליאון יעניק כוח גם לסיעות הציונות הדתית, 'מאוחדים' והבית היהודי. חגית משה ואריה קינג יכהנו כסגני ראש העירייה ברוטציה, כשמשה צפויה להחזיק בתיק החינוך, בעוד טרם הוחלט באיזה תיק יחזיק קינג, שאומר בשיחה עם 'ידיעות ירושלים' כי הוא מצפה לקבל בחלוקת השלל את תיק הנוער. בסביבת ליאון כבר מדברים על החייאתו מחדש של תיק מזרח לצורך חלוקת השלל, אך קינג דווקא מתנגד להפעלה מחודשת של תיק זה, שאינו פעיל מזה שנים.

משה, שתקבל את המחצית הראשונה של הקדנציה כסגנית, נשמעה השבוע אומרת בשיחה סגורה עם מקורביה כי היא צפויה להחזיק בסגנות לאורך כל הקדנציה, מאחר והיא מעריכה שקינג יספיק לעבור לאופוזיציה לפני מועד הרוטציה. קינג בתגובה: "אני הראשון שתמכתי בליאון והתנאי הראשון שלי היה שהבית היהודי לא יזכו לתעדוף על פניי. אני סומך עליו שיעמוד במילתו".

משה בתגובה: "מכניסתו לתפקיד, חובת ההוכחה תהיה על ליאון. הוא יצטרך להוכיח שהוא ראש העירייה של כולם ואני מקווה שהוא יעמוד במשימה. לשם כך אני חושבת שרצוי וחשוב שעופר ברקוביץ יהיה חלק מהקואליציה. אם ברקוביץ יישאר באופוזיציה, קמפיין הבחירות ימשיך חמש שנים. יש לנו עיר לנהל ולכן אני חושבת שהם צריכים לעשות הכל על מנת שתהיה קואליציה רחבה ומגוונת".
התואר הנחשק

ויש עוד מאבקים על האש. ל'ידיעות ירושלים' נודע כי חבר מועצת העירייה מטעם 'הליכוד', עו"ד אלישע פלג, מצפה לקבל את תפקיד יו"ר הקואליציה, בנוסף לסגנות ברוטציה שכבר הובטחה לו. עוד נודע כי פלג צפוי לחבור לסיעה אחת עם ליאון. 

בחלוקת השלל דורשות מספר סיעות להעניק לאחד מחברי סיעתם את התואר הנחשק "המשנה לראש העירייה", תואר שאינו מוכר בחוק ומי שנושא אותו אינו מקבל שכר ולמעשה הינו חבר מועצה מן השורה. למרות שהתואר חסר משמעות, יש לא מעט טוענים לכתר. בקדנציה האחרונה זכה בו חבר המועצה דב קלמנוביץ', מה שהעניק לו לשכה בבניין 1, סמוך ללשכות סגני ראש העירייה.

בסוגיה אחת נראה כי לא צפוי קרב, זאת לאחר שליאון כבר הודיע לשותפיו הקואליציוניים כי הוא מתכוון להשאיר אצלו את תיקי התברואה ושפ"ע. 

"אחרי קמפיין שלם בו ברור לחלוטין שהציבור הירושלמי מוטרד בראש ובראשונה מסוגית הניקיון ושיפור נראות העיר, הוא לקח את הסוגיה הזאת לתשומת לבו והוא רואה את זה כמשימה מרכזית לשנה הקרובה", אומרים מקורביו. 
ולסיום - המנכ"ל

התפקיד המקצועי הבכיר ביותר בעיריית ירושלים הוא ללא ספק תפקיד מנכ"ל העירייה. אחת המשימות המרכזיות הניצבות בפני ליאון הוא מינוי מנכ"ל חדש שיחליף את אמנון מרחב. מי שנמצא על הפרק כעת: יאיר מעיין, ששימש כבר כמנכ"ל העירייה בעבר, מוטי חזן מנכ"ל רמי לוי נדל"ן, וחיים גבאי מי שמשמש כראש מינהל משאבי אנוש בעירייה. בסביבת ראש העירייה הנבחר מעריכים כי השם הכי חם מתוך השלושה הוא יאיר מעיין, מי שכאמור כבר שימש בעבר בתפקיד.