ברלנד. צילום: עמית שאבי

"פרשת עושק שחור": בית המשפט האריך את מעצרו של אליעזר ברלנד החשוד בניצול של מטופלים ב-8 ימים. עד כה התקבלו יותר מ-200 עדויות. בעת הדיון ברלנד התלונן כי אחרי שעבר צנתור הוא נלקח לחקירה. השופטת עקצה אותו ואמרה: "תנו לו מנטוס".

השופטת שרון לארי בבלי: "מצאתי כי קיים חשד סביר ברף גבוה ביותר שהמשיב ביצע את המיוחס לו בבקשה. אינני שותפה לדעתו של בא כוח שהמשיב לא הונה ורימה. מתן תרופה בדמות מנטוס לחולי סרטן מהווה תרמית".

נציג המשטרה אמר בדיון כי "ברלנד עמד בראש ארגון שהונה ועשק אנשים תוך ניצול המצוקות שלהם, והמחלות שחלקם סבלו מהן, ובאופן ציני. אני מדגיש שבמקרים רבים הקשר עם אותם אנשים היה שלו  הוא ביקש את הכספים".

"הברכה היא התרופה"

עו"ד עמית חדד המייצג את ברלנד טוען כי "מנסים להדביק לרב בוץ באופן מלאכותי. נדמה לי שכל פעם מדלגים בים דברים שקשורים אליו ולא קשורים אליו. בלב הדברים, טענת המשטרה היא כי ברלנד ואחרים קיבלו במרמה כספים מאנשים שביקשו ברכה ממנו. זה לב הדברים?".

בתגובה לשאלה האם הממתקים שחילק ברלנד למטופלים אינם מרמה, הוא ענה: "כדי שמה שיחשב מרמה יחשב מרמה המרמה צריך לדעת שהוא מרמה. מישהו מעלה על דעתו שהוא פיתח במרתף בבית שלו סטארט-אפ רפואי? ברור שהוא נותן ברכה. הברכה היא התרופה. עם ברכה יש בעיה. אם אתה מאמין בה אתה מאמין בה, לא מאמין לא מאמין. אם מישהו חושב שהרב פתח חנות טבע הא טועה".

בעניינו מתקיימת גם עילת ההימלטות מאימת הדין, לנוכח הרקע שלו שכלח הימלטות מהמדינה בשנת 2013 בעיצומה של חקירה פלילית שהתקיימה נגדו.

ברלנד סיפר כי לא אכל מאתמול (ד') בשעה 19 בערב. "סגרו אותי ברכב חצי מטר על חצי מטר. כמו צינוק", טען.

ההפגנה מחוץ לבית משפט השלום. צילום: ענת יורובסקי

צילום: ענת יורובסקי

כמו כן, מחוץ לבית המשפט כ-200 חרדים הפגינו נגד מעצרו של ברלנד. 

עו"ד חדד: "יוצאים מבית המשפט בתחושה קשה - בגלל שמדובר באדם חולה בן 82. מהיום שנעצר ועד אתמול הוא היה אזוק בזמן שהיה בבית החולים. המצב הבריאותי מחייב איזה שהיא לגלות גדלות נפש ולשחרר אותו. נפעל בכל כוחינו לשחרר אותו. נפנה למחוזי ונדאג שרופא יראה אותו".

"השופטת לא מעודכנת במצבו הבריאותי של הרב", סיפר חסיד של הרב, "אתמול הרב עבר צנתור, תוך 4 שעות, מטלטלים אותו מירושלים לרמלה, כשיודעים שהיום צריך להביא אותו לירושלים. לא מדובר כמו שאמרה השופטת 'בפרגית בן 17' אלא בן אדם בן 82 וסובל מבעיות קשות. בלי שום רחמים ביחס. ההרגשה בקרב כל החסידים, שיש מישהו שרוצה לחסל את הרב. הרב מחזיר אנשים בתשובה במשך 60 שנה. התקשורת מציגה אותו בצורה שלילית".

כמו כן, השבוע התגלה כי לאליעזר ברלנד אין שום הסמכה להיות רב. "ידוע שמדובר ברב מוכר ומכובד בחקירה שלו," אמרה עו"ד רותם טובול המייצגת את ברלנד, "ההכתרה לא נעשתה על בסיס איזו אקדמיה. שמו במשך השנים מוכר לכולם כרב מכובד מאוד".

אתמול (ד') הוארך מעצרם של ארבעה חשודים נוספים בפרשה - נתן סולומון, נתן בזנסון נתן גיהסי ויוסף חיים רבינוביץ.השבוע, במהלך עימות בין מתלונן לבין סולומון, תקף המתלונן את סלומון והוא נעצר לחקירה. בית המשפט הוציא נגדו צו הרחקה.

כזכור, בתחילת השבוע נעצר אליעזר ברלנד יחד עם חמישה נוספים, כאשר בהמשך נעצרו עוד שלושה חשודים. בעת המעצר אבנים יודו לעבר שוטרים, שניים נפצעו קל באירוע. עד כה יותר מ-200 קורבנות העידו.