אורי אנסבכר. צילום: באדיבות המשפחה

בחודשים אוקטובר 2017 עד נובמבר 2018 ערך משרד מבקר המדינה ביקורת על מרחב התפר והמעברים בגזרת עוטף ירושלים ולרגל יום ירושלים שמצוין היום הם מתפרסמים. בביקורת נבחנה הפעילות הביטחונית במכשול ובמעברים והשפעתה על מרקם החיים בגזרת עוטף ירושלים. כמו כן נבדק האם תוקנו הליקויים המרכזיים שהועלו בדוחות הקודמים הנוגעים לעוטף ירושלים.

רצח אורי אנסבכר ז"ל

בנובמבר 2018 נותרו שתי פרצות לאורך תוואי המכשול בגזרת עוטף ירושלים. פרצות אלה מאפשרות כניסה של שב"חים משטחי איו"ש לירושלים ובכך מסכנות את ביטחון תושבי ישראל. ב-7.2.19 חדר מחבל מחברון לירושלים דרך אחת הפרצות ורצח באכזריות ביער עין-יעל  את אורי אנסבכר ז"ל, בת 19 מהיישוב תקוע.

אורכו של תוואי המכשול בגזרת עוטף ירושלים הוא 145 ק"מ והוא מקיף את היישובים גבעת זאב, גבעון החדשה ובית חורון מצפון-מערב; את השכונות נווה יעקב ופסגת זאב ממזרח; ואת יישובי גוש עציון ובית"ר עילית מדרום. בנובמבר 2018 (להלן - מועד סיום הביקורת) נותרו בגזרת עוטף ירושלים שתי פרצות.

קראו גם בנושא:
• ביקורת חריפה של מבקר המדינה על עיריית ירושלים: "רחוקה מהחזון שהציגה באשר לניקיון בעיר"
• דו"ח מבקר המדינה: ביקורת חריפה על התנהלותו של חבר המועצה פיני עזרא והיועץ המשפטי לעירייה
• בתברואה, בחינוך ובתשתיות: דו"ח מבקר המדינה קובע כי תושבי מזרח ירושלים מופלים לרעה על ידי העירייה

המחבל ערפאת ארפאעיה. צילום: יואב דודקביץ'

כמו כן, בנובמבר 2016 מסר משרד רה"ם למשרד מבקר המדינה בתשובתו על ממצאי הביקורת  הקודמת כי "נושא הפרצות בגדר כרוך בבעיות פנימיות, משפטיות ותקציביות, אך מטופל וידוע לדרג המדיני", וכי "ביום 9 ביוני 2016 התקיים דיון קבינט... שבמסגרתו אושרה התכנית והמקורות התקציבים לסגירת הפרצות בקו התפר ביהודה ושומרון ונקבע כי ב-2016 יוקצה סך של... לסגירת הפרצות בקו התפר (180 מיליון ש"ח)".

חשוב לציין כי ב-7.2.19 חדר מחבל מחברון לירושלים דרך אחת הפרצות ורצח באכזריות ביער עין- יעל את אורי אנסבכר ז"ל, צעירה בת 19 מהיישוב תקוע.

"במועד סיום הביקורת טרם נסגרו כל הפרצות בעוטף ירושלים אף על פי שהקבינט הביטחוני אישר ביוני 2016 תוכנית ומקורות תקציביים לסגירת הפרצות בעוטף ירושלים. הפרצות הן סיכון ביטחוני חמור כיוון שהן מאפשרות כניסה של שב"חים משטחי איו"ש  לירושלים, ובכך מסכנות את ביטחון תושבי ישראל. נוכח הסיכון הקיים והתממשותו ברצח שתואר לעיל על משהב"ט, המשטרה וצה"ל לוודא כי ניתן המענה הביטחוני המיטבי לצמצום הסיכון הנובע מקיומן של פרצות אלה", נכתב בדו"ח.

עוד עלה בדו"ח כי ישנם פערים בתקשורת בין הכוחות הפועלים בגזרת עוטף ירושלים. בין כוחות הסיור של חטיבת בנימין של צה"ל, כוחות הסיור של משמר הגבול (להלן - מג"ב) של עוטף ירושלים ומשטרת ישראל קיימים פערי תקשורת הפוגעים בתיאום בין הכוחות וביעילות פעילותם.

בנוסף עלה כי ישנו מחסור במאבטחים במעברי עוטף ירושלים ופערים בכשירותם המבצעית. קיים מחסור מתמשך וניכר במאבטחים במעברי עוטף ירושלים אשר פוגע בביטחון ובפעילות השוטפת במעברים. בשל מחסור זה, המאבטחים בעוטף ירושלים אינם משתתפים בימי ריענון הכשרה כנדרש בנוהל המשטרה, דבר הפוגע בכשירותם המבצעית.

מדובר צה"ל נמסר: "צה״ל מברך על הביקורת, ויפעל לתקן את הליקויים העולים בה במהרהנדגיש, כי צה״ל קיבל לידיו את הגרסה הסופית לדו״ח לפני מספר ימים, וימסור מענה מטעמו לידי משרד מבקר המדינה בזמן הקרוב. כמו כן, נציין כי במרבית סעיפי הליקוי שצויינו בביקורת צה״ל הינו מבוקר משני בלבד.
 
"כבר במהלך הביקורת צה״ל למד את עיקריה, ומרבית הליקויים שעלו כבר טופלו או נמצאים בתהליך עבודה
המענה לליקויים ניתן כחלק מעבודת מטה נרחבת, במסגרתה התבצע ארגון מחדש של גזרת החטיבה המרחבית 'בנימין', בכדי לשפר את המענה המבצעי בגזרת עוטף ירושלים וכדי לייעל את התיאום ושיתוף הפעולה בין גורמי הביטחוןכחלק מעבודת מטה זו, השתנו גבולות הגזרה בין החטיבות המרחביות, כדי שיוכלו להתמקד ולהתמחות במרחב זהבעקבות זאת, צה"ל בשיתוף משטרת ישראל, שב"כ ומשרד הביטחון העמיקו את שיתוף הפעולה ביניהם, המתבטא בהערכות מצב משותפות, שיתוף ידע בין הגורמים, תרגילים, פעילויות מבצעיות וחמ"ל משותף.
 
"בנוגע למעברי התפר, יושמו כלל הלקחים המופיעים בדו״ח. כחלק מתוכנית נרחבת לשדרוג המעברים ביהודה ושומרון, שודרגו גם שלושה מעברים בגזרת עוטף ירושלים. באמצעות הרחבת המעברים, הטמעת אמצעים טכנולוגיים, אמצעי שיקוף, הרחבת מסלולי הבידוק, הקמת מעברים ביומטריים והוספת עמדות בידוק, המעבר נעשה יעיל ומהיר עבור הפלסטיניים והתיירים הרבים העוברים בהם מידי יום. כמו כן, כחלק משיתוף הפעולה עם משטרת ישראל, לוחמי המעברים של המשטרה הצבאית עוברים גם הכשרה ע״י משטרת ישראל בכדי לוודא שהנהלים אחידים בין הגופים. לסיכום, צה"ל רואה בשמירה על מרחב עוטף ירושלים בהיבטים שבאחריותו, אחת ממשימותיו החשובות ביותר, תוך שיתוף פעולה מלא, איכותי וצמוד עם שאר גופי הביטחון בגזרה".