שביל האופניים שנחנך בגבעת מרדכי. צילום: ששון תירם

שביל אופניים חדש מגבעת מרדכי ועד לרחוב שמואל ברוך בכניסה לעיר נחנך השבוע. הקמת המקטעים ארכה שנה וחצי ובעלות של 36 מיליון שקלים. לצד השביל הוצבו פרגולות למנוחה, נשתלו פרחים והוצבו ברזיות לכל אורכו.

בטקס החניכה נכחו השר לענייני ירושלים ומורשת ח"כ זאב אלקין, ראש העיר משה ליאון, מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים אייל חיימובסקי, מ"מ מנכ"ל חברת מוריה יואל אבן ופגי בריל נציגת קרן גוסטמן שתרמה לפרויקט. השביל והטבעת ייקראו על שם מילטון גוטסמן.

פרויקט שביל האופניים והטיילת "מתחנה לתחנה", הינו חלק מטבעת אופניים פנימית באורך של 17 ק"מ המתבססת על שבילי אופניים שחלקם כבר בוצעו. הטבעת מתחילה במתחם התחנה הראשונה, לאורך פארק המסילה ועד לאזור טדי-ארנה, שם פונה צפונה לאורך כביש בגין דרום עד מחלף גולומוב/עמק הצבאים.

השביל ממשיך לאורך עמק הצבאים, אשר מבוצע כעת במסגרת הקו הירוק של הרק"ל, וממשיך מהכניסה לשכונת גבעת מרדכי ליד פסל סולם יעקב לאורך כביש הרצוג-גן ניות ורחוב יהושע יבין ועד לעמק המצלבה. השביל ימשיך לאורך עמק המצלבה, עם חיבור לאזור הכנסת ושדרות רופין, בתוך גן סאקר, אצטדיון הפוטבול קראפט ועד לכניסה לעיר.

צילום: ששון תירם

אזור הכניסה לעיר מתחבר לשביל האופניים לאורך רחוב יפו עד לכיכר העירייה וכיכר צה"ל ומשם מתחבר למתחם התחנה ובכך ישלים את הטבעת.  

בימים אלה מסיימים את המקטעים מצומת הכניסה לגבעת מרדכי/פסל סולם יעקב ועד לאצטדיון קראפט. המשך הפרויקט המתוכנן בימים אלו, יצור חיבור מכיכר צה"ל למתחם התחנה.

"השביל הוא עוד צעד בדרך להפיכתה של ירושלים לעיר מודרנית וחדשנית, גם בכל הנוגע לניידות בקרב רוכבי האופניים", נסמר ממשרד ירושלים ומורשת, "הפרויקט הוא חלק מרכזי מתכנית המשרד להפוך את ירושלים לעיר נגישה והמותאמת הן עבור תושבי העיר והן עבור למעל למיליון התיירים המבקרים בה מדי שנה".

צילום: ששון תירם

השר זאב אלקין: "השימוש באופניים כספורט, כתחביב וגם ככלי תחבורה בהגעה לעבודה הופך ליותר משמעותי בעולם כולו ובמדינת ישראל בפרט. גם הפחתת זיהום אוויר וגם איכות חיים בירושלים".

ראש העירייה, משה ליאון: "כשמוניתי לפני מעל 10 ליו"ר הרשות לפיתוח ירושלים זה לא היה מובן מאליו שעוסקים בירושלים בנושאי איכות חיים, בעיקר בגלל העדר תקציב. היום, התמונה הפוכה לגמרי, אני וכל עובדי עיריית ירושלים עובדים לילות כימים רק למען איכות חייהם של תושבי ירושלים".

מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים, אייל חיימובסקי: "באופן קבוע ולאורך שנים, עבור תושבות ותושבי ירושלים (כמו בערים רבות בעולם) איכות חיים היא במידה רבה נגזרת של פינות המשפחה והשעשועים, הפנאי והשטחים הירוקים הנמצאים בקרבת מגוריהם. במקביל, בשנים האחרונות עולה הצורך של התושבים למסלולים ייעודיים לריצה, הליכה ורכיבה על אופניים בקרבתם. פרויקט "דרך מילטון - מתחנה לתחנה" הוא לא רק מענה לכל אלה. מדובר במסלול היקפי על רקע נוף עוצר נשימה המחבר בין שכונות העיר ומנגיש אותם בצורה קסומה כמו שרק ירושלים יכולה להעניק".