פינוי אשפה בירושלים. משבת הקרובה בכל ירושלים. צילום: אדווה חולי

במסגרת רפורמת הניקיון של העירייה, החל מסוף חודש אוגוסט 2019 תפונה האשפה בכל שכונות העיר.

מתחילת הפיילוט ועד היום אגף התברואה פינה אשפה במוצאי שבתות וחגים בשכונות: נווה -יעקב, חומת שמואל, רכס שלמה, הר נוף, בית וגן, ארמון הנציב, שמואל הנביא, מעלות דפנה, סנהדריה, רוממה, בוכרים, גאולה, מקור ברוך ובית ישראל ושכונות נוספות.

החל מ-31/08/19  אגף התברואה יפנה אשפה במוצאי שבת בכל רחבי העיר. פינוי האשפה התבצע תוך תיאום עם התושבים ועל פי צורכי השכונות.

"עם סיום הפיילוט שניתן להגדירו כהצלחה גדולה הורחבה התוכנית לכל רחבי העיר", מסבירים בעירייה.

פינוי האשפה במוצאי שבת מקל משמעותית על הפינוי בימי ראשון בבוקר, מקל משמעותית על הגודש בתחבורה בתוך השכונות, מוריד משמעותית את התלונות מצד התושבים ותורם באופן מהותי לניקיון ואיכות החיים בעיר.

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון: "רפורמת הניקיון בירושלים כוללת מספר מרכיבי מפתח – פינוי אשפה תכליתי ויעיל בכל רחבי העיר, ובכלל זה במוצאי שבת. נמשיך לעשות כל מאמץ למען רווחת התושבים, ניקיון העיר ואיכות החיים שלנו".                                                                          

מנהל אגף התברואה, גיל גוראני ציין: "כמויות האשפה שמפונות במוצאי שבתות היא מהגדולות שיש ומקלה משמעותית על הפינוי בימי ראשון בבוקר וגם מקלה תנועת כלי הרכב, ומונע פקקים בשעות הבוקר של ימי ראשון וימים של אחרי חג. גם רואים כי ישנה ירידה במספר התלונות בימי ראשון על ניקיון. התושבים מרוצים ולנו חשוב לעשות את העבודה על הצד הטוב ביותר."

אגף התברואה בעירייה חוזר וממליץ לתושבים להשליך את האשפה בתוך המכלים ולא סביבם. במכלים מוטמנים, התושבים נקראים להכניס את האשפה לתוך המכל המוטמן ולוודא שהאשפה נפלה לתוכם. איסוף קרטונים יהיה קל ונח יותר באם יצומצמו ממדיהם ככל שניתן לפני השלכתם.

התושבים מתבקשים שלא להחנות את רכבם בצמוד לכלי אצירת האשפה ולמכלים המוטמנים. גרוטאות וגזם ניתן להניח בקרת מכלי האשפה והם ייאספו בנפרד.