שקועים בסלולר. אינטרנט ציבורי בחסות העירייה. צילום: שאטרסטוק

ירושלים עומדת לעלות קומה בחדשנות הטכנולוגית. בשבוע שעבר הסתיים מכרז ייחודי להפיכת הבירה לעיר החכמה הגדולה בישראל. במכרז זכתה חברת SMBIT ממזכרת בתיה, אשר הובילה בשנים האחרונות את מהפכת 'הגלים המילימטרים'. שיטה זו מאפשרת הנחת תשתיות אינטרנט במהירות ללא הנחת סיבים אופטיים, עבודות תשתית מורכבות ויקרות והפרעה לסדר הציבורי.

מתקפת הקופסאות

הטכנולוגיה, שכבר פועלת בהצלחה בעיר רחובות, כמו גם בערים מרכזיות ברחבי העולם ובהן ניו יורק, סן פרנסיסקו, לונדון ועוד, מבוססת על רשת תקשורת חדשה בטכנולוגיה של הגלים שהוזכרו. באמצעות שיטה זו ניתן לבצע חיבור עירוני של מערכות תקשורת למטרות עיר חכמה. כאמור, במקום שימוש בסיבים אופטיים אשר מצריכים עבודות יקרות של בינוי ותשתיות, ישמשו עמודי התאורה והרמזורים בעיר כתשתית התקשורת לעיר החכמה

הפריסה בשטח תבוצע באמצעות התקנת קופסאות תקשורת קטנות (ציוד הקצה של חברת Siklu הישראלית) על עמודי העירייה, מבני העירייה וגגות בניינים שלעירייה יש גישה אליהם, כגון מבני ציבור. התשתית תהפוך את העירייה לראשונה לספקית אינטרנט עצמאית אשר תספק גישה לרשת לכל התשתיות העירוניות (רמזורים, בתי ספר, מצלמות אבטחה, בתי ספר, גנים וכו׳) בפס אלחוטי רחב. לצד זאת אמורים הירושלמים ליהנות גם מתשתית WiFi (אינטרנט אלחוטי) באיכות גבוהה במרחב העירוני.

העבודות יחלו בקיץ

בחברת SMBIT יחלו בהתקנת התשתית כבר בחודשים הקרובים. על פי התכנון, כבר בסוף 2019 יהיה כיסוי נרחב למרבית ירושלים, במהירות פריסה שלא מתאפשרת לעולם בטכנולוגיה הישנה הדורשת הנחת סיבים. הפתרון החדש מספק תשתית רחבת פס, בין מאות מגה לעשרה גיגה באוויר, תלוי בטווחים ובשימושים, כאשר כל מערכת בקרה עירונית ניתנת לחיבור לרשת חדשה, דרך הרשת החדשה ומשם למערכת העירונית. המערכת מספקת יכולות מתקדמות ביותר, למשל להעביר וידיאו רחב פס באוויר. לטענת החברה, רשת התקשורת תאפשר חיבור למצלמות אבטחה עירוניות על עמודי התאורה ברחבי העיר, שיקושרו למוקד השליטה העירוני ולכוחות השיטור על מנת לתת מענה לכל אירוע בזמן אמת. מדובר בין השאר באירועים ביטחוניים בדרגות חומרה אלה ואחרות, וכן באירועים כמו קריסת עץ או עמוד חשמל

העיניים של ירושלים

מערכות כאלה אמורות לעזור לעיר לתפקד באופן זורם בימי שגרה, אבל בעיתות חירום הן מקבלות משנה תוקף. לדוגמה, בעת סופת שלג יוכלו העירייה וצוותי החירום וההצלה לתת מענה מהיר במיוחד לכל בעיה. בין היתר מדובר בצורך מיידי בפתיחת צירים, עקב מכוניות שנתקעו בשלג, או בהכוונת התנועה על פי המצב העדכני של הכבישים.

התקנת התשתית. צילום: SMBIT

כאמור החיבור של ירושלים לטכנולוגיה החדשה הופך את העירייה למעשה לספקית עצמאית של תשתית אינטרנט. כך אמורה גם להיחסך לקופה הציבורית בכיכר ספרא עלות התשתית שמשולמת לספקיות התשתית, כפי שנעשה עד כה. מדובר בחיסכון תקציבי משמעותי, והתקווה היא שהוא ינוצל לטובת שירותים אחרים המיועדים לשיפור השירות לתושב.

מנכ״ל SMBIT, יואב לודמר: "מערכת הפס האלחוטי הרחב שתורכב בקרוב בירושלם נחשבת לחדשנית בתחומה". 

בחברה מדגישים כי חיבור התשתיות העירוניות למערכת ישנה באופן מיידי את רמת השירות של העירייה לתושב בגלל היכולת להגיב ולטפל כראוי בכל אירוע בזמן אמת. עכשיו רק נשאר לראות אם אכן יהיה לזה ביטוי בשטח והתושבים ירגישו את המערכת החדשה לא רק בגלל הגלישה המהירה אלא גם בתחומים מוניציפליים חשובים.

ראש מנהל פיתוח עסקי וטכנולוגי בעירית ירושלים, איתן ברזילי: "לאחר בחינה של טכנולוגיית הגלים המילימטריים מצאנו כי הטכנולוגיה הזאת היא המתאימה ביותר לבניית רשת התקשורת של העיר החכמה, אותה העירייה מקדמת. תשתית התקשורת היא הבסיס לבניית עיר חכמה, מנהל הפיתוח העסקי והטכנולוגי מוביל את ירושלים להיות אחת הערים המובילות בתחום הטכנולוגי, לטובת שיפור השרות לאזרחי העיר ולאורחים הרבים הפוקדים את העיר.

"פרויקט הגלים המילימטריים יחבר את מערכת החינוך לתשתית מהירה ויציבה של מאות מגה, הרשת החדשה תאפשר פדגוגיה מתקדמת במערכת החינוך בעיר. במקביל תותקן רשת WIFI ציבורית שתאפשר לכל אחד להתחבר לאינטרנט מכל מקום וליהנות מגישה מהירה למידע בכל רחבי העיר. המעבר לרשת תקשורת פרטית, תוזיל משמעותית את חשבון הבזק של העירייה ע"י ביטול וצמצום קווים שהעירייה שוכרת על בסיס חודשי".