עו"ד אביחי אברהם. צילום: פרטי

טענות למסחרה בכרטיסים לפסטיגל, מרד עובדים נגד היו"ר וסכסוך מתוקשר עם יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים: פרטים חדשים שהגיעו לידי מיינט ו"ידיעות ירושלים" חושפים טפח מהדרמה שמתחוללת בימים האחרונים בוועד העובדים בעיריית ירושלים. "אביחי אברהם מנהל את הוועד כאילו זה עסקו הפרטי. דיקטטורה זאת הגדרה עדינה למה שמתחולל כאן".

בשבוע שעבר פורסם כאן לראשונה על הסכסוך המתוקשר בין יו"ר ארגון העובדים בעיריית ירושלים, עו"ד אביחי אברהם, ליו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דני בונפיל. אברהם טען כי בונפיל התערב במינויים במועצת ארגון העובדים, אלא שמתברר כי הבלגן עמוק יותר.

דופקים כרטיס

הדרמה האמיתית החלה כשבארגון עובדי העירייה התקבלה החלטה לרכוש מאות כרטיסים לאירוע הפסטיגל שמתקיים בימים אלה ולמכור אותם לעובדי העירייה בשיטת כל הקודם זוכה, במחיר מסובסד של 49 שקל. זמן קצר לאחר שנרכשו הכרטיסים עלו טענות בקרב ראשי הוועד כי אברהם מכר את הכרטיסים המוזלים למקורביו, בעוד שאר העובדים קיבלו את ההודעה ש"הכרטיסים אזלו".

דני בונפיל. צילום: חיים צח

בין היתר נטען כי אברהם מכר שמונה כרטיסים מוזלים לי', עובדת העירייה, רווקה שככל הנראה נתנה את חלקם גם לכאלה שאינם עובדי עירייה. משנפוצה השמועה בקבוצת הווטסאפ של חברי ארגון העובדים התקשר עו"ד אביחי אברהם לי' ואמר לה: "רבתי עם ג' בגללך. איזו טעות עשיתי שהבאתי לך את הכרטיסים במקום לו". לאחר שסיימו את השיחה ביניהם שלח לה אברהם הודעת טקסט, שבה נכתב: "נודע לי כי הכרטיסים שהעברתי אלייך לא ניתנו לעובדי עירייה. הדבר לא תקין וחמור מאוד. אבקש להחזיר את הכרטיסים בדחיפות למשרד ארגון העובדים ולקבל את כספך בחזרה".

ע', עובדת עירייה נוספת, כתבה בקבוצת ועד השיטור העירוני: "אתמול הגיעו כרטיסים לפסטיגל. מעניין מאוד שאתמול הם כבר אזלו, כשאף אחד לא עדכן אותנו שיש כרטיסים. אני חושבת שזה לא פייר ולא הגיוני איך בתוך פחות מכמה שעות אזלו כל הכרטיסים, בפרט שזה בכלל לא פורסם".

במקרה אחר ניסתה ל', עובדת אגף חירום וביטחון בעירייה, להשיג שלושה כרטיסים עבור עובד עירייה, אב שכול

"יש מצב לארגן לו כרטיסים? אם אתם יודעים על מישהו שמוכר בתשלום נשמח לעזור לו", כתבה. גם במקרה הזה נאמר לה ש"הכרטיסים אזלו".

לאחר הדרמה סביב חלוקת הכרטיסים, יהודה לוי, המשנה ליו"ר הארגון, נטש בזעם את קבוצת הווטסאפ של בכירי ארגון העובדים. יחד עם חברים נוספים הוא פנה במכתב דחוף ליו"ר ההסתדרות במרחב דני בונפיל בקריאה להדיח את אברהם מתפקידו. לטענתם, לא מגיע לעובדי העירייה התנהלות והתנהגות כזו

"אנחנו יודעים שמי ששומר על עובדי העירייה זה אתה ורק אתה. בבקשה תפסיק את הביזיון הזה ותציל את עובדי העירייה מאביחי. הגיעו מים עד נפש", כתבו לבונפיל.

חוסמים את הלשכה

במחאה על התנהלותו של יו"ר הארגון חסמו חברים בכירים בוועד השבוע (ד') את אברהם מלהיכנס ללשכתו והתבצרו לזמן מה במשרדי ארגון העובדים. "בחרנו לעשות זאת בגלל התנהלות של אי שקיפות מול עובדי העירייה", הסבירו. "יושב ראש ארגון העובדים צריך להיות ממלכתי ומאחד, ולא לפלג את העובדים".

בשבוע שעבר, כאמור, פורסם ב"ידיעות ירושלים" כי בין בונפיל לאברהם שורר נתק מוחלט, ככל הנראה על רקע ויכוח בנוגע למימון נסיעה של משלחת מהעירייה לאיטליה

ההתבצרות השבוע מול לשכת היו"ר. צילום: רפי פרלשטיין

בעקבות הסכסוך הודיע אברהם כי מכאן ואילך הוא עובד אך ורק מול יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן. אלא שבונפיל אומר בתגובה כי לנוכח הצעדים האחרונים של אברהם הוא ניתק עימו מגע, והצעד נעשה בגיבוי מלא של ניסנקורן.

בתחילת השבוע הבא עורכת ההסתדרות במרחב ירושלים כנס לוועדי העובדים בעיר, ולטענת חברי ארגון העובדים, אברהם לא התלהב לתת לעובדיו ללכת לאירוע

דני בונפיל, יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, אישר את הפרטים בכתבה אך סירב להוסיף את תגובתו.

אברהם: "הכרטיסים נמכרו כדין"

אברהם מסר בתגובה: "לעניין שאלתכם 'מדוע פרץ הוויכוח ביני לבין יו"ר ההסתדרות מרחב ירושלים', נכון לרגע זה לא ברור לי מדוע פרץ הוויכוח ביני לבין חברי דני, ואעשה הכול בכדי ליישר את ההדורים עמו. לגבי טענותיהם של 'בכירי הארגון' לכאורה אשר טוענים כי מכרתי כרטיסים לפסטיגל למקורביי, אציין ואומר כי הכרטיסים נמכרו כדין ובמידת הנדרש אעביר דין וחשבון מפורט למי נמכרו הכרטיסים.

"לעניין מכירת כרטיסים ל'עובדת רווקה', שהציגה בפניי מצג שווא ורכשה הכרטיסים, ככל הנראה לקרובת משפחתה, עם היוודע לי הדבר דרשתי מהעובדת להחזיר את הכרטיסים לאלתר לארגון העובדים או לחילופין להעביר תשלום לארגון בגובה הסבסוד

"לעניין הטענות כאילו אני 'מנהל את ארגון העובדים כארגון של איש אחד', אציין כי כל החלטה שקיבלתי בוצעה בהתאם וכנדרש לתקנון ועדי העובדים של ההסתדרות. "לעניין ההשתתפות בשבוע הבא באירוע של בונפיל, אציין כי לא מעט מהעובדים הביעו מורת רוח על עלותו של הסמינר. לאור פנייתם של העובדים בכוונתי לפנות ליו"ר ההסתדרות במרחב זאת בכדי לסבסד סבסוד נוסף את עלות ההשתתפות בסמינר חשוב זה".