ויצמן במתחם התחנה. צילום: שלומי כהן

אחת השמועות בכיכר ספרא מספרת כי בלשכתו של חבר המועצה יוחנן ויצמן, איש חסידות גור, נמצאת לא אחרת מאשר הספה ששימשה בזמנו את שולה זקן. ויצמן עצמו אינו מאשר ואינו מכחיש את השמועה, אך כשהוא יושב עליה ומדבר איתנו - הסיפורים שיוצאים מפיו משכיחים מיד את סיפור הספה ושולחים אותנו אל לב ליבו של המאבק החילוני-חרדי בעיר.

ויצמן הוא חבר המועצה החרדי אולי הכי מסתורי, שפרץ לחיינו בשנתיים האחרונות כלוחם מלחמות השבת. הוא ממעט להתראיין, אבל גם כשהוא כן מדבר - זה קורה בתקשורת החרדית. זו הפעם הראשונה שהוא מתיישב לראיון פתוח לציבור הכללי - והאמת? יש לו הרבה מה לומר.

סמן חרדי קיצוני? אני?

ויצמן (54) נשוי לשרה ואב לעשרה ילדים. הוא נולד בבני ברק ובגיל 13 החל ללמוד בישיבה של חסידות גור בירושלים. מאז הוא מתגורר בעיר. בגיל 22 נישא לרעייתו, במשך שנים למד בכולל אברכים, בהמשך החל לעסוק במט"ח והקים עסק שממנו התפרנס כחלפן כספים. לאורך השנים עסק בסיוע למשפחות נזקקות ולנוער נושר והפך לאחד הפנים היותר מוכרים בקהילה החרדית בירושלים. בערב בחירות 2013 נשלח בידי האדמו"ר מגור להתמודד כנציג החסידות ברשימת יהדות התורה למועצת העירייה, ובימים אלה החל את הקדנציה השנייה שלו כחבר מועצה. ולא, הוא אינו מתכוון להמשיך הלאה.

"כנהוג בגור, ככל שאין הוראה אחרת פורשים לאחר שתי קדנציות", הוא מצהיר. "את העירייה כולם צריכים. בשונה מהכנסת, חבר מועצה עוסק בדברים הפשוטים של התושב, ובפרט כשאתה נבחר ציבור חרדי העבודה הרבה יותר סיזיפית. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן נוהג לומר בבדיחותא שכשיש שריפה לא מתקשרים למכבי האש, אלא מתקשרים אליו כדי שיתקשר למכבי האש, וכך זה גם ברמה המוניציפלית".

ויצמן מזוהה בעיני רבים כסמן החרדי הקיצוני ביותר במועצה. כשאומרים לו את זה הוא מתקומם. "בקדנציה הקודמת היו 17 חברי מועצה חרדים ודתיים, בקדנציה הזו יש 19. זה למעשה גוש דתי שרואה עין בעין את כל המאבקים הדתיים בעיר. יהיו שיאמרו שלקחתי את ההובלה על התחום. יכול להיות, אבל בסך הכול אני לא חושב שיש מישהו מחברי המועצה החרדים שרואה דברים אחרת ממני בכל אחד מהמאבקים שהייתי חלק מהם", הוא טוען.

הסטטוס קוו כערך עליון

בחמש השנים האחרונות ניהל ויצמן מאבק קשה וממושך עם ראש העירייה היוצא ניר ברקת על רקע סוגיית השבת בעיר. בעוד ברקת ניסה להלך בין הטיפות עם קואליציה בעלת רוב חרדי ובכל מאבקי השבת טען כי כל מעשיו כפופים לסטטוס קוו, ויצמן טען כי ברקת הוא דווקא זה שמפר את הסטטוס קוו ברגל גסה. "כל חברי המועצה מסכימים שלירושלים צריך שיהיה צביון מיוחד ביחס לשבת, אין אחד שחולק על כך. הוויכוח הוא על הדרך ועל ההיקף. אז מה הפתרון? קודם כל שמירה על המצב הקיים, ודבר שני לנהל בהידברות את כל מה שנותר במחלוקת. ברקת מעל בשתי הנקודות האלה - גם פרץ את השבת במרחב הציבורי בהיקפים גדולים, וגם לא ניהל הידברות מכובדת כמו שציפינו ממנו כשותפים קואליציוניים. על זה יצאנו לקרב".

ויצמן במועצה. "אני לא קיצוני". צילום: יואב דודקביץ'

ויצמן ממשיך: "אם אזרח בונה מרפסת לא חוקית אז העירייה תהרוס אותה. באותה מידה אם עסק פותח בשבת בניגוד לחוק - בניגוד לסטטוס קוו הקיים, צריך לסגור אותו. העירייה צריכה לעשות את כל מה שהיא יכולה כדי שהחוק יישמר, וזה כל מה שאני מבקש. אני לא מבקש לכפות דבר על אף אחד. הסטטוס קוו אומר שיש מסעדות שמותר להן לפתוח בשבת, לא ראית אותי נלחם על זה. מובן שהייתי שמח שכולם היו סוגרים בשבת וחוזרים בתשובה, אבל לא נלחמנו על מסעדות, בתי קפה, מוזיאון ישראל, מוזיאון המדע, טיילת החומות, שהם מתקנים עירוניים והם פתוחים בשבת, לא על זה קמה הזעקה. אנחנו נזעקנו על דברים חדשים שבעצם נוגדים את הסטטוס קוו".

מוזיאון ישראל. צילום: צילום: עטא עוויסאת

אתה רוצה להפוך את ירושלים לדתית יותר?
"ממש לא. נכון שאני מייחל שכולם יחזרו בתשובה, אבל בחיים הפוליטיים אני לא עוסק בזה בכלל. ירושלים לא התחלקה לשבטים, יש פה יהודים חרדים, חילונים ואפילו גויים. כל אחד צריך למצוא את המקום שלו. יש לציבור החרדי עניין שכולם ימשיכו לחיות פה בשלום בעיר ואף אחד לא רוצה להבריח מפה אף אחד. צריך לעשות הכול כדי למצוא פתרונות דיור, תחבורה ותעסוקה לכולם".

אז איך אתה רואה את העיר שלנו בעוד עשור?
"בגדול, כמו היום, לצערי. אני מתפלל שהמצב לא יהיה גרוע יותר מהיום ושהמשיח כבר יבוא".

מתחם התחנה כמשל

בשבוע שעבר נחשף ב"ידיעות ירושלים" כי כחלק מההסכמים הקואליציוניים (ובהמשך ישיר למאבק העיקש שלו מול ברקת בקדנציה הקודמת) ראש העירייה משה ליאון דרש מויצמן שיתחייב לא להמריד את חברי המועצה מתוך הקואליציה. האם זה אומר שנגמר העידן שלו כלוחם השבת? לא בטוח. "אין ספק שהייתי מעדיף להיות חבר קואליציה נחמד אצל ניר ברקת, אבל אחרי שנתיים שראיתי שהוא מפר כל סיכום אפשרי שנחתם איתנו ובז להתחייבויות מפורשות שלו, וככל שניסינו לעצור אותו הוא רק המשיך לנסות להערים עלינו, אז התחלתי להילחם בו. אם משה ליאון יעמוד בהתחייבויות שלו אשמח לסיים את תפקידי כלוחם השבת".

לטענת ויצמן מתחם התחנה הוא הדוגמה לכך שברקת 'פרץ' את הסטטוס קוו. "מתחם התחנה לא היה קיים, נכון? עכשיו אתה רוצה לפתוח מקום כזה שיש בו לדעתי דברים שהם חשובים וטובים לירושלים, בראש ובראשונה פארק המסילה. אני לא בא ואומר בוא תסגור את המתחם בשבת, אבל יש לך קואליציה עם שותפים, בוא תשב, תדבר איתם ותגיע להסכמות. הגיע ברקת ועשה זאת באגרסיביות, ואחרי זה מי שהעיז לומר מילה נגד - הפך למפר הסטטוס קוו. לפני שש שנים לא היה מתחם התחנה פתוח בשבת, היום יש. כלומר מי שהפר את הסטטוס קוו הוא ניר ברקת

"אגב, אני לא חושב שמתחם התחנה הוא זה שיציל את ירושלים הפלורליסטית. המקום הזה הוא אצבע בעין לשומרי השבת, לעשות את זה בלי להידבר עם השותפים זו לא דרך. ירושלים צריכה להיות של כולם".

בקדנציה האחרונה הוביל ברקת את הסכם חלוקת השכונות בעיר יחד עם רבני דגל התורה, אחותה הליטאית של סיעת אגודת ישראל. ויצמן היה גדול מתנגדי ההסכם, כשבהמשך הצטרפו אליו גם חברי מועצה חרדים נוספים. "בוא ניקח למשל את מתחם ורבורג בקרית יובל", הוא מסביר.

מתחם המריבה בורבורג. צילום: ענר גרין

"מי ניסה להפר את הסטטוס קוו? ניר ברקת. התב"ע (תוכנית בניין עיר; נ"ר) של המקום היא לחינוך. הגיע ראש העירייה ואמר: 'לא, אהפוך את התב"ע לפנאי ותרבות', העיקר למנוע מילדים חרדים לקבל כיתת חינוך בשכונה שלהם, שהם לא יוכלו לגור שם. ציירו בתקשורת כאילו יש איזו מזימה חרדית להשתלטות על קרית יובל. זה שקר. אפשר לחשוב שיושבת קבוצה של חרדים במרתף חשוך ומשרטטים מפה איך הם 'יכבשו' את קרית יובל. אנשים שלא היה להם כסף מצאו שם דירות בזול וקנו. אם בשכונה אחרת יהיו דירות מוזלות אז גם שם יקנו. אלה כוחות השוק. הרי לא באים אוטובוסים עם חרדים מחוץ לשכונה. יש שם תושבים חרדים והעירייה מחויבת לספק להם בתי ספר וגני ילדים".

פתרונות לכולם

מה אתה חושב על מתחם השוק? 
"לא מדובר במאבק על רקע דתי כלל וכלל. ברקת הודה בפה מלא שהורה שלא לאכוף את החוק באזור השוק. למה הוא העיז לעשות זאת? כי יש שם אוכלוסייה חלשה שלא יודעת להתקומם. בשום שכונה אחרת זה לא היה קורה. בעניין הזה יש שותפות בין החרדים לחילונים באזור ואני גאה להיות הפה שלהם".

ויצמן ממשיך לסוגיה הבאה: בהסכם הקואליציוני שחתם ליאון עם סיעת אגודת ישראל נכתב כי העירייה תמצא פתרונות טכנולוגיים למכירת כרטיסים בגן החיות בדרך שאין בה חילול שבת. "אף אחד לא דיבר על לסגור את המקום בשבת אלא רק שלא יהיה חילול שבת בפרהסיה, וזו בכלל לא בעיה לעשות זאת", הוא מצהיר. "מדובר במתווה יצירתי שיישמתי יחד עם 'חי כיף' בראשון לציון - הזמנת כרטיסים דרך האינטרנט. אם זה עבד בראשון לציון אין שום סיבה בעולם שזה לא יעבוד בירושלים. כואב לי אם יש איזשהו חילוני שחושב שאני מנסה לעצבן אותו ולהיכנס לו לחיים. אני בסך הכול עושה מאמץ למצוא את הנוסחה לאזן בין המגזרים כדי שנוכל לחיות פה יחד

גן החיות התנכ"י. צילום: אור צפתי

"כל מי שפוחד ממני פשוט לא דיבר איתי ולא מכיר אותי. אני מבטיח שאין לי רצון לגרש מפה אף אחד.

"אני לא קיצוני. בסך הכול אני עושה הכול מתוך כוונות טובות ואהבה לירושלים. יש בעיר שלנו מקום לכולם, מהעדה החרדית ועד לורה ורטון. יש לי קשר מצוין עם כולם, ואני אומר לך שבהידברות אפשר לפתור הכול".

ממי אתה מקבל הוראות? 
"אני מקבל הנחיות ממועצת גדולי התורה של אגודת ישראל".

לסיכום, מה בעצם מבקש חבר המועצה ויצמן? 
"אני רק רוצה שהחוק בירושלים יישמר. בתי קפה ומסעדות מותרים בחוק בתנאים שהוקצו לכך, בתי עסק לא. הכול צריך להתנהל לפי החוק".