סלה ז"ל. האם היא סבלה במשך שעות? | צילום: מהאלבום המשפחתי

השאלות הפתוחות

כמה שעות סבלה מיכל סלה ז"ל בביתה, מתי נקבע מותה, ומתי דקר בן הזוג את עצמו? כתב האישום שהוגש השבוע (שלישי) נגד אלירן מלול, על רציחתה של בת זוגו, היה אחד הקשים שידעה העיר הזו והציג מעשה אלים ואכזרי במיוחד. אך הוא גם השאיר לא מעט שאלות פתוחות באשר לרצח הנורא הזה.

על פי כתב האישום, סביב השעה אחת בלילה, יום רביעי, תקף מלול את סלה באכזריות. הוא פצע אותה בראשה ומאוחר יותר, באמצעות סכין מטבח, דקר אותה 11 פעמים בחלקים שונים של גופה. דקירות אלה גרמו לאובדן דם, שהוביל בסופו של דבר למותה.

רק סביב השעה שבע בערב ביום חמישי, 18 שעות מאוחר יותר, יצא מלול מביתו כשהוא מחזיק בידיו את בתם התינוקת ופנה לשכנים, והם הזעיקו למקום את המשטרה ואת כוחות ההצלה.

מה קרה באותן שעות ארוכות בבית הזוג? מתי נקבע מותה של מיכל? מה היה מצבה של התינוקת לאורך פרק הזמן הזה? ובאיזה שלב דקר מלול את עצמו? לפי גורמים המעורים בתיק, הדו"ח הפתולוגי המלא שאמור לקבוע את שעת מותה של סלה טרם הובא לידי הפרקליטות.

כתב האישום אינו מציין את שעת מותה של מיכל ולא ידוע כמה זמן עבר מאז שנדקרה ועד שנפטרה. האם סבלה בדירתה שעות ארוכות? האם מלול המתין עד למותה על מנת לפנות לשכנים? האם דקר את עצמו רק זמן קצר לפני פנייה זו, כדי שיוכל לטעון לנסיון התאבדות משותף? שאלות אלה אינן מקבלות מענה בכתב האישום.

המפגש המצמרר

במשך 40 הימים שעברו מאז הרצח ועד הגשת כתב האישום מלול נמנע מהגעה לדיונים בהארכת מעצרו בבית המשפט בירושלים והם התקיימו בהיעדרו. פעם אחת הוא הובא לבית המשפט, היישר מהמרכז הרפואי של שב"ס בניצן, אך בתוך זמן קצר הועבר חזרה לבית הסוהר מכיוון שטען כי החל לדמם מפצעיו והוא זקוק לטיפול רפואי. כך קרה שרק בעת הגשת כתב האישום נגדו נוצר המפגש הראשון מאז הרצח בינו ובין אחיותיה וחברותיה של מיכל. מלול נכנס לאולם כשהוא מכסה את פניו באופן מלא. רק עם צאת הצלמים מהאולם הוריד את הז'קט שבו השתמש לכיסוי פניו, ואז ראתה אותם משפחת סלה לראשונה, ואחת מחברותיה של מיכל פרצה מיד בבכי.

חברותיה של מיכל סלה ז"ל (צילום: ענת יורובסקי)

כשהגיע זמנו לצאת מהאולם התפרצה לעברו חברתה של מיכל בצעקות. "תתאבד, בבקשה תתאבד!" היא זעקה לעברו. "הרסת חיים של אנשים. לא צריך עונש, תתאבד ותעזוב את כולנו! אתה הרסת משפחה, אתה דפקת את החיים של הבת שלך".

מלול לא הגיב להאשמות ולשאלות שהופנו אליו, בין היתר על אודות בתו התינוקת, שנמצאת מאז הרצח אצל אחת מאחיותיה של מיכל.

זעקתה של האחות. "מיכל נרצחה על ידי האדם שבטחה בו, שהכניסה לליבה ולביתה, שניצל את טוב ליבה, הוא שנשבע שידאג לאושרה ולבטחונה ולשלומה. מה היו מילותיה האחרונות? האם היא דאגה לבתה הבוכה כשהרוצח, בדם קר, רצח אותה? אם יש צדק בישראל הוא יירקב בכלא ולא יראה יותר אור יום", אמרה לילי בן עמי, אחותה של מיכל, לאחר אותו מפגש ראשון עם מלול באולם בית המשפט.

בן עמי המשיכה: "מיכלי, פרח שלנו, כולך אור, אהבה, נתינה. נגעת והמסת לבבות של אנשים שאפילו לא הכירו אותך. אנו מוצפים באהבה ודמעות של כל מי שאהבת. 40 יום בדיוק מאז שאינך, 40 יום שבהם אי אפשר להתעורר מהסיוט, כי הרוצח פה, חי ונושם, מקבל מורפיום. טפח טפח נחשפים מעשיו האיומים והאכזריים".

סודות העבר

ואכן רבים ממעשיו של מלול נחשפו בפני משפחתה של מיכל רק לאחר הרצח. ימים ספורים לאחר הטרגדיה הגיע לידי משפחת סלה מכתב שכתבה אחת מבנות זוגו לשעבר. במכתב העלתה האישה, שהיתה בעבר בקשר זוגי עם מלול, טענות להתנהלות קנאית ורכושנית, לעיתים אף מאיימת, שכללה צעקות והתעללויות, שספגה לדבריה ממלול כאשר היו בזוגיות.

בת הזוג לשעבר אף התייחסה במכתבה לכך שבחשבון הפייסבוק שלה הרבתה מיכל לפרסם פוסטים שמתארים את האהבה הגדולה בינה ובין מלול, אך כתבה כי כאשר היתה בזוגיות עימו מלול הכריח אותה לפרסם תכנים דומים, במטרה לשדר כלפי חוץ זוגיות חיובית.

מלול בבית המשפט, השבוע | צילום: רפי קוץ

חקירת המשטרה חשפה גם את יומניה של סלה, שבהם תיארה את חששותיה ממלול. חששות אלה הוזכרו בכתב האישום. "במהלך חייהם המשותפים נוצר מתח בין בני הזוג, בין היתר על רקע קנאתו של הנאשם למנוחה ודרישתו כי תנתק קשרים עם בני זוג, חברות ומכרים מעברה. מעת לעת הביעה המנוחה את לבטיה ביחס להמשך חייה המשותפים עם הנאשם בפני מי מבני משפחתה וחברות ואף כתבה על כך במספר הזדמנויות".

מה שאין בכתב האישום. במסגרת חקירת המשטרה לא פחות משש נשים נוספות שהיו בעבר בקשר רומנטי עם מלול העידו על אלימות שחוו בקשר עימו. התלונות נעו בין תקיפת בת זוג, התפרצות למגורים, כליאת שווא, מעשי סדום ומעשים מגונים. חלק מהתלונות הגיעו למשטרה במסגרת חקירת רצח סלה, ובחלק מהמקרים – הנשים פנו ביוזמתן למשטרה.

מהנשים נגבו עדויות, שאליהן מלול סירב להתייחס בחקירתו. לבסוף חשדות אלה לא נכללו באישום. עו"ד שגיא אופיר, המנהל את התיק, התייחס לכך ואמר כי ייתכן שבעתיד מלול יועמד לדין גם על חשדות אלה, אך הפרקליטות צריכה עדיין להכריע בעניין.