סילוואן. מזרח העיר. צילום: shutterstock

ועדת השמות העירונית אישרה הערב (ה') את ביטול ההחלטה לקריאת רחובות בסילוואן על שמות רבנים. "לאחר בדיקה מקצועית שהתקיימה בשטח", נכתב מטעם העירייה, "מוצע לבטל את החלטת ועדת השמות ולדון מחדש במתן שמות לרחובות אלו".

אלא שמיינט ירושלים חושף כעת את כל הפרטים על המהלך החשאי, מתחת לראדר, שבו הצליחו חברי הקואליציה מהצד השמאלי של המפה הפוליטית.

הכל החל בחודש יוני האחרון, אז החליטה ועדת השמות לקרוא לארבעה רחובות בסילוואן על שמות של רבנים בצעד שעורר מחאה ציבורית בעיקר מצד תושבי השכונה. חברת הקואליציה לורה ורטון (מרצ) התנגדה גם היא להחלטה, ופנתה לראש העירייה משה ליאון באופן פרטי. "אמרתי לו שמדובר בהחלטה לא הגיונית, שכן מדובר על רחובות שבהם גרים משפחות ערביות, בניגוד למה שגורמי הימין טענו", היא משחזרת, "להפתעתי משה אמר שהוא פתוח לשינויים ושאם אוכיח לו שאכן מדובר ברחובות שמאוכלסים במשפחות ערביות, הוא יפעל לבטל את ההחלטה".

הבתים ברחוב בו תוכננו להיקרא רחובות על שם רבנים בסילווואן. צילום: סיעת 'מרצ'

בשבועות שלאחר מכן רתמה ורטון את חברה לבלוק הפלורליסטי עו"ד יוסי חביליו ('מצילים את ירושלים') והשניים החלו למפות את הרחובות בשכונת סילוואן שעליהם דובר בוועדת השמות.

לאחר שמלאכת המיפוי הסתיימה, הם ירדו לשטח והחלו לצלם בית בית, כולל שמות המשפחה. "רציתי שלא יהיו ספקות", ממשיכה יו"ר מרצ, "רציתי שראש העירייה יראה שחור על גבי לבן שמדובר במשפחות ערביות ושזה לא הגיוני בעליל לקרוא לרחובות האלו על שם רבנים".

אתמול כאמור הוגשה חוות הדעת המקצועית מטעם העירייה המורה לבטל את ההחלטה. ורטון הייתה נרגשת ורשמה לעצמה עוד הישג.

לורה ורטון. צילום: יואב דודקביץ'

ורטון: "מאוד שמחה שלאחר בדיקה יותר מעמיקה ורצינית, הגורמים המקצועיים בעירייה הציעו לבטל את ההחלטה לתת שמות של רבנים לרחובות בסילוואן. למי שמכיר את השטח, הרעיון היה או מגוחך או פשוט פוגעני. אין כל הצדקה לקרוא לרחובות בסילוואן, בלב שכונה פלסטינית של כ- 30 אלף איש, על שמות של רבנים. טוב שהתרגיל בסופו של דבר כשל ושהתושבים יזכו לשמות שמתאימים להם".