עיריית ירושלים. צילום: שלומי כהן
הרבה מים - הרבה חובות לכיכר ספרא: העירייה וחברת הגיחון הגיעו בתחילת החודש הנוכחי להסכם פשרה שלפיו תשלם העירייה, תחת הנהגתו של משה ליאון, כ־12 מיליון שקל על חובות שנצברו במהלך הכהונה הקודמת

כבר זמן רב שחברת הגיחון ועיריית ירושלים נלחמות בבתי המשפט. השתיים הגישו תביעות הדדיות על סך עשרות מיליוני שקלים במסגרת הליך בוררות. "העירייה לא שילמה עבור האחזקה של תשתית הניקוז", טענו בחברת המים. "החברה הסבה לעירייה שורה ארוכה של נזקים, אשר נאמדים בכ־24 מיליון שקל", השיבו בעירייה.

ליאון וברקת. צילום: יואב דודקביץ' ושלומי כהן 

אישור הסכם הבוררות חושף את הדם הרע שעבר בין שתי הרשויות מתחת לאפם של תושבי ירושלים. 'הגיחון', שמגדירה את עצמה "חברת הביוב והמים של ירושלים", הגישה בשנה שעברה תביעת בוררות נגד העירייה על סך 18.8 מיליון שקל. בתביעה טענה החברה כי "העירייה הפרה את הוראות הסכם הניקוז אשר נחתם בין הצדדים ב־2015, בין היתר בכך שלא שילמה לחברה עבור האחזקה השוטפת של תשתית הניקוז".

בתגובה לתביעה שהגישה 'הגיחון' החליטה העירייה להגיש תביעה נגדית על סכום גבוה יותר - 24.1 מיליון שקל. העירייה טענה בין היתר כי 'הגיחון' לא תחזקה את מערכת הניקוז ברמה הנדרשת והסבה לעירייה שורת נזקים אשר נאמדים בסכום המפורט. הבוררות לא צלחה ו'הגיחון' הגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים תביעה רשמית על סך 19 מיליון שקל.

העירייה: "אכן היו אי הסכמות בשנים קודמות. ראש העירייה הנחה להגיע להסדר עם הגיחון מתוך אחריות וראיה שאין לקיים הליכים משפטיים בין העירייה לתאגידיה והושג הסדר פשרה".