הפרדה מפלסית בצומת אורה. הדמיה: תכנית אב לתחבורה

לא מוותרים: ועדת המשנה לתכנון ובנייה תתכנס הבוקר (ב') כדי לדון בהתנגדויות לתכנית ההפרדה המפלסית בצומת אורה. באופן יוצא דופן, להתנגדויות לתכנית התגייסו רשויות רבות: החל ממושב אורה בעצמו, דרך הדסה עין כרם וקק"ל ועד מועצת מטה יהודה. הסיבות: התכנית מעודדת נסיעה ברכב פרטי ופוגעת בסביבה.

כשחברי ועדת המשנה לתכנון ובנייה יתכנסו הבוקר לדון בתכנית 3 בסדר היום, צפויה להם מלחמה עיקשת שכמוה לא נראתה הרבה זמן. רשויות רבות וחשובות הגישו מבול התנגדויות לתכנית ההפרדה המפלסית בצומת אורה שמקדמת העירייה יחד עם תכנית צוות אב לתחבורה, ואמורה לכלול גם תחנה גדולה של הרכבת הקלה כחלק מהארכת הקו האדום.

לתכנית בראש ובראשונה מתנגד מושב אורה, שעל שמו קרוי הצומת. "התכנית אינה משרתת את תושבי מושב אורה", נכתב במסמך רשמי, "שכן התכנית אינה משרתת את צירי התנועה למעט אחד- המעבר מציר אורה משואה לכיוון הדסה והפוך ובכך בעצם משרתת את הציבור בעל הרכבים הפרטיים".

הבא בתור להתנגד הוא לא אחר מאשר מנכ"ל הדסה , פרופ' זאב רוטשטיין. "על פי ניתוח ראשוני שנעשה על ידי צוות התכנון", רשם רוטשטיין, "אנו רואים לנכון להציע שיפור נוסף שנועד למנוע כשל תכנוני, עקב תנועה עוברת לכיוון תל אביב היוצאת מהמנהרה על סף הכניסה לבית החולים, ובכך גורמת לקשיי תנועה של כלי רכב שיעדם הוא בית החולים".

גם קק"ל הגישה את התנגדותה לתכנית. "הגברת תנועה עוברת סותרת את מדיניות השימוש בתחבורה ציבורית", נרשם מטעם מינהל התכנון, "בנוסף, התכנית מצריכה כריתה של כ-200 עצים. מרחב הרי ירושלים הינו בעל רגישות סביבתית גבוהה ולפיכך יש להתייחס אליו בזהירות הראויה".

עבודות הרכבת הקלה ליד הדסה עין כרם. צילום: אדווה חולי

גם מועצת מטה יהודה הגישה התנגדות רשמית. "שיטת תכנון של טלאים על טלאים", טענו במועצה, "הוועדה המחוזית העדיפה תכנון בשיטה שגויה רק כדי שניתן יהיה לתת תוקף לתכנית רכס לבן בהקדם האפשרי - וזאת על חשבון תכנון ראוי ואיכותי".

מתנגד נוסף ומפתיע הוא חבר הקואליציה של ליאון וסגנו העתידי, יוסי חביליו. "תכנית ההפרדה המפלסית תגרום נזק עצום לסביבה ולא תפתור את הבעיה התחבורתית שעלולה להיווצר בצומת אורה", טען חביליו במכתב ששלח לוועדה, "המנהרות מתוכננות בסמיכות לתחנת דלק. עומק המנהרה כתוצאה מחפירתה מגדיל את הסיכון לפגיעה במכלי אחסון הדלק".

ועדת המשנה לתכנון ובנייה תתכנס ב-09:30 לדון בהתנגדויות.