הנשק שהושתל. צילום: מתוך הסדרה 'מחוז ירושלים'

"ללא תדריך ותוכנית צילום מסודרת וללא קביעת תחומי אחריות וגבולות מותר ואסור לשוטרים בזמן הצילומים", כך פרסמה היום (ה') המשטרה במסגרת התחקיר הנוגע להפקת הסדרה 'מחוז ירושלים' של ערוץ 'כאן' שבמהלכה נחשף כי נשתל נשק בביתו של תושב העיר.

לדברי המשטרה, הנחת היסוד שהובילה את התחקיר לכל אורכו, הייתה כי השוטרים והקצינים שהשתתפו בסדרה נשלחו למשימה על ידי הפיקוד מבלי שהוכשרו או הודרכו לכך כראוי.

לדברי המשטרה, "השוטרים פעלו למיטב הבנתם למען תדמית הארגון כולו ומבלי שתודרכו כראוי באשר למגבלות הנדרשות. עמדת פיקוד משטרת ישראל שאין לתלות בהם את האחריות נותרה בעינה ואף אוששה במהלך התחקיר".

עוד נמסר מהמשטרה כי משהושלם התחקיר, יבוצעו הפעולות הנדרשות ליישום הלקחים העולים ממנו באופן מיידי, לרבות מינוי צוות ייעודי ליישום הלקחים.

"היעד מגנון מובנה לפיקוח ובקרה על הצילומים"

תחקיר המשטרה הצביע על היעדר גורם אחראי בשטח לצילומים, היעדר מנגנון מובנה לפיקוח ובקרה על הצילומים, עמימות בהגדרת תחומי אחריות בין הגורמים השונים, ופערים של המעורבים בהבנת גבולות המותר והאסור.

עוד עלה כי מעורבות מצומצמת של מפקדים ברמות שונות במהלך העבודה על הסדרה, גרמה לכך שבשלב הצילומים נותר ניהול ההפקה בהיבט המשטרתי בידי ההפקה בלבד.

עוד העלה התחקיר כי צילומי הסדרה נוהלו ישירות בין ההפקה לשוטרים השחקנים, ללא תדריך ותוכנית צילום מסודרת וללא קביעת תחומי אחריות וגבולות מותר ואסור לשוטרים בזמן הצילומים.

עוד צוין על ידי המשטרה כי התחקיר העלה "חוסר מהותי בהגדרת הגבולות שבין מציאות לבין שחזור ואילוסטרציה ובמתן מעטפת הולמת לשוטרים".

לפי המשטרה, "היעדר תדרוך, הכוונה וליווי מקצועי מספקים לשוטרים, גרם להם להבין שמותר להם לשתף פעולה עם ההפקה ולצלם סצנות לא אמתיות מתוך הבנה שבשלב הצפייה יצונזרו הקטעים האסורים".

עוד צוין כי  לא הייתה עבור השוטרים שהשתתפו בסדרה הכוונה מוסדרת ומעמיקה טרום ההפקה, במהלכה ולאחריה במגוון מישורים - משפטי, דוברותי, התנהגותי, פיקודי, אמ"שי, מודיעני, ועוד.

סאמר סלימאן (צילום: יואב דודקביץ)

המשטרה ציינה כי הלקחים המרכזיים מהתחקיר הינם כי יש להצמיד דובר לכל יום צילומים שילווה את השוטרים, וכן יש לדאוג שדובר יהיה שותף בכל תהליך הסדרה.

לקח נוסף הינו כי יש לבצע הכוונה וליווי לשוטרים טרום הצילומים, במהלכם ולאחריהם, בהשתתפות נציגי יועמ"ש, מודיעין, יחב"מ, משטר ונוהג, יעוץ ארגוני, דוברות וגורם פיקודי צמוד.

עוד הוחלט על ניתוק הקשר של המשטרה עם חברת ההפקה "קודה תקשורת", לאור הממצאים והתנהלותם בסדרה זו ולמרות הקשר הארוך הקיים עם המשטרה.

משטרת ישראל השלימה את התחקיר הנוגע להפקת הסדרה מחוז ירושלים. התחקיר נוהל ידי סגן מפקד מחוז חוף, תנ"צ יוסי חמו. התחקיר התמקד בבחינת שיתוף הפעולה של משטרת ישראל עם חברת "קודה תקשורת" להפקת הסדרה, בהליכי ההתקשרות ובאופן הביצוע, לרבות היבטי פיקוח ובקרה במהלך צילומי ועריכת הסדרה. התחקיר מראשיתו הוגדר כתחקיר מקצועי שתפקידו לשמש כאמצעי ללמידה והפקת לקחים להמשך בסוגיה זו.