מרחב. צילום: יואב דודקביץ'

אחרי שמונה שנים בעיריית ירושלים ובדיוק חמש שנים אחרי שמונה לאחד התפקידים הבכירים בכיכר ספרא, בעוד שלושה שבועות יסיים עו"ד אמנון מרחב את הפרק המשמעותי בחייו ויפנה את לשכת המנכ"ל לבא אחריו. השבוע הוא התפנה לסכם את הקדנציה שלו בעירייה, מנקודות השיא ועד הדברים שהוא הכי מצטער עליהם.

"אני נפרד בעצב"

את הראיון אנחנו מקיימים דווקא בביתו של מרחב במודיעין. בחוץ דממה, ערב חורפי קריר. השעה 22:00, אחרי יום עבודה עמוס מתיישב המנכ"ל היוצא לשיחת סיכום. "העדפתי לדבר איתך דווקא בשעה כזאת, עם כוס קפה ופלאפון מנותק, על הכורסה בבית, בפינה השקטה שלי. כשאני בעבודה אז אני בעבודה", הוא אומר.

מרחב (53) נשוי לשיר, אב לארבעה. בסוף שנות ה־90 אירעה טרגדיה במשפחתו כשהבן הבכור שלו, נדב בן השש, נהרג בתאונת דרכים. "זה אירוע עצוב ומשמעותי מאוד עבורי ומשפחתי. הוא חסר לי כל כך", הוא נזכר בעצב

למרחב עוד שלושה ילדים: עומרי (22), שמשרת ביחידת עוקץ, נאיה (12) ויהלי (8). במשך שני עשורים ניהל משרד עורכי דין מצליח שעסק במסחר, נדל"ן, דיני עבודה ורשויות מקומיות. במקביל שימש בהתנדבות כסגן ראש עיריית מודיעין וכחבר מועצת העירייה כ־12 שנים, החזיק בתיק החינוך בעיר, וכיהן כיו"ר החברה הכלכלית. בשנת 2008 התמודד על ראשות עיריית מודיעין והפסיד לחיים ביבס

שנתיים לאחר מכן נקרא אל הדגל על ידי ניר ברקת והחל לשמש כיועץ המשפטי של עיריית ירושלים, ובהמשך מונה למנכ"ל העירייה.

"אני מסיים את שירותי בארגון שהיתה לי בו תקופה משמעותית מאוד. מנכ"ל עיריית ירושלים מבחינתי זה התפקיד של הלייף. היתה לי קדנציה טובה מאוד. אני שלם עם ההחלטה שלי, אבל נפרד ברגשות מעורבים", הוא אומר.

בא עם ברקת - ועזב איתו

מרחב אומר כי קיבל את ההחלטה לסיים את תפקידו בעירייה עוד לפני שהוכרעה זהותו של ראש העירייה שיחליף את משה ליאון, אך מודה בכנות שאם ניר ברקת היה רץ לקדנציה נוספת ומנצח - הוא היה ממשיך לצידו. "קיבלתי את ההחלטה לסיים כבר בחודש ספטמבר האחרון, כי אני מאמין בשינוי", הוא מספר. "זה טוב לאדם עצמו, ויותר מכך, זה בריא לארגון. יכולתי בהחלט להמשיך לתקופה נוספת, אבל השינוי יעשה טוב". 

"אם ברקת היה נשאר לקדנציה נוספת סביר להניח שהייתי נשאר משום שביני לבינו נוצרו יחסי עבודה נהדרים לצד כימיה בין אישית נדירה. בהרבה מובנים השלמנו זה את זה, כך שאיתו בהחלט יכול להיות שהייתי נשאר. ההחלטה שלו לעשות שינוי עם עצמו הובילה אותי להחלטה לעשות שינוי לעצמי".

אין קשר בין עזיבתך למערכת היחסים עם ליאון?
"ממש לא. הקשרים שלנו מצוינים עוד מימיו כחבר מועצה ומחזיק תיק המינהלים הקהילתיים, תיק משמעותי מאוד שכמנכ"ל עבדתי לצידו וסייעתי לו רבות. מאז שהוא נכנס ללשכת ראש העירייה עזרתי לו בהליכי הכניסה לתפקיד ובלמידה. אני מתכוון להמשיך ולסייע למשה ולצוותו ככל שיבקש ממני אפילו לאחר עזיבתי. יש למשה מעלות רבות: הוא בא עם ניסיון בניהול מערכות גדולות, הוא לומד  וקולט מהר ואני רואה שהוא מתכוון להמשיך ולהאיץ במגמות הטובות בירושלים ולטפל באתגרים שלפתחו. בעיניי, הקואליציה הרחבה שבנה היא צעד נכון מאד כי בירושלים מפתח להצלחה היא שותפות רחבה".

כישלון בניקיון

ובחזרה לקדנציה הקודמת. בראייה לאחור מרחב מרגיש שהוא יכול לסמן 'וי' על לא מעט דברים. "האתגר המרכזי שאני גאה בו הוא הטיפול שהובלנו ניר ואני במצוקה הקשה של המחסור בכיתות לימוד וצמצום הפערים בחינוך", הוא אומר. "כשהגעתי מצאתי ארגון שבונה עשרות בודדות של כיתות בשנה. היו חסרות לירושלים 4,000 כיתות לימוד, ולשמחתי הצבנו את הבעיה על סדר היום והובלנו מהפכה ארגונית. גייסנו הלוואה של מיליארד שקל מגופים פרטיים והקמנו מטה בינוי כיתות לימוד בעירייה - העירייה בונה היום כיתות בקצב של מאות בשנה".

היום הראשון של השביתה. צילום: לירן תמרי

בדבר אחד חש מרחב החמצה ואפילו כישלון: נקיון העיר. "לצערי לא הצלחנו להשלים את הפעילות המערכתית לשיפור הניקיון בעיר", הוא מודה. "השקנו בזמנו את הפרויקט של טמוני קרקע שיחליפו את המכולות שיושקעו בו 150 מיליון שקל, שעתיד להסתיים תוך שנתיים ועשינו רפורמה ארגונית גדולה בניקיון מזרח העיר ותגבור הניקיון במערבה, מה שאפשר לעובדים שלנו להתמקד במשימות נוספות בתחום הניקיון ושיפור חזות העיר. לשמחתי, משה ליאון מתכוון לקדם ולשים את הנושא בראש סדר יומו בקדנציה הקרובה".

"מצטער על המאבקים המיותרים"

ויש עוד נושא - הקרב על התקציב לירושלים. מרחב נזהר מלהגדיר זאת ככישלון, אבל מודה שבנושא הזה הוא היה רוצה לראות תוצאה טובה יותר אחרי חמש שנים כמנכ"ל.

"למרות כל הניסיונות הרבים מצידנו מול המדינה, לא הצלחנו להגיע לנוסחת תקצוב שתאפשר ודאות ויציבות לצמיחתה של ירושלים בשנים הבאות. בשיטה שקיימת היום התמיכה נקבעת באופן סובייקטיבי וכפועל יוצא של משא ומתן כל שנה מול משרד האוצר, דבר שמייצר הרבה מאוד מתחים. התמיכה הממשלתית אושרה השנה במהירות ואני שמח על כך. אני חושב שהמאבקים מול האוצר בשנים עברו היו מיותרים וחבל שהם קרו, הם היו הכרחיים אמנם כי לא הגענו להסכמות עם האוצר בדרך אחרת, אבל עדיין אני מצטער על מה שהיה".

מרחב טוען כי כל החודשים שבהם העירייה היתה ללא פעילות ממשית בהיעדר תקציב מסודר וללא עובדים שיפנו את הזבל בוודאי השפיעו על התוצאתיות של העירייה. "אני מברך על כך שהשנה זה נסגר מהר בלי להיגרר למאבקים ולמלחמות מיותרות, מה שמוכיח שבשנים קודמות היה אפשר לפתור את המשבר מול האוצר אחרת, ולכן אני מצטער על מה שהיה. היו יחסים לא טובים בין ניר ברקת למשה כחלון, ואין ספק שזו אחת הסיבות לכך שקרה מה שקרה".

לא הולך לפוליטיקה

מרחב יסיים את תפקידו בימים הקרובים, אבל הוא אינו מתכוון ללכת לפוליטיקה. "אחרי שניהלתי את אחד הארגונים המורכבים והמשמעותיים ביותר, קיבלתי החלטה להישאר בתחום הניהול ולשם אני מכוון".

תן חמישה טיפים למנכ"ל הבא. 
"שיחשוב מחוץ לקופסה, שיהיה קשוב לעובדים שלו ולמה שיש להם לומר, שיהיה הרבה בשטח, שתמיד יזכור שהוא כאן כדי לתת שירות ושידאג להיות מאוזן, הוגן והגון כלפי כל המגזרים בעיר".