מסוק משטרתי (צילום: שאול גולן)

משטרת ישראל נערכת למבצע 'פני עתיד': בשבוע הבא צפויים להגיע לירושלים לא פחות מ-49 נשיאים, מלכים וראשי ממשלות, שישתתפו ב"פורום השואה הבינלאומי" לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ-בירקנאו, שיתקיים ב״יד ושם״ תחת הכותרת "זוכרים את השואה, נלחמים באנטישמיות".

בימים אלה נשלמות ההכנות למבצע האבטחה הגדול ביותר שנערך במדינה מאז הלוויותיהם של יצחק רבין ושמעון פרס ז״ל. מבצע האבטחה נערך בפיקודו של מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון ידיד. כוחות גדולים של משטרה יתפרסו ברחובות העיר ויאבטחו את מוקדים ההתרחשות השונים, תוך שיתוף פעולה עם השירותים החשאיים של המדינות השונות.

ביקור מנהיגי העולם - סיקור מיוחד ב-mynet:

נשיאים, ראשי ממשלות ומלכים: רשימת המנהיגים שיגיעו לירושלים
• אלו האזורים שיחסמו לתנועה ושכדאי שתתרחקו מהם
אילו כבישים יסגרו ואיפה אסור לחנות - מפת החסימות המלאה

המבצע צפוי להימשך 4 ימים, כאשר ימי רביעי וחמישי  (22-23.1) הינם הימים בהם נערכים האירועים המרכזיים בביקור. לאורך ימים אלה יפעלו בעיר 6,300 שוטרים, ביניהם גם שוטרים שהושאלו לצורך המבצע ממחוזות אחרים במשטרה. במהלך כל ימי המבצע יופעלו רחפנים בשמי ירושלים באתרי ביקור האישים, יחד עם יחידת המסוקים של משטרת ישראל.

צילום: אורן אהרוני

על מנת לשלוט באירוע משטרת המחוז תקים חפ"ק שליטה בבנייני האומה. מדובר בחפ"ק רב ארגוני, בו יקחו חלק אנשי האבטחה של כלל האישים, וארגוני החירום הישראלים.

המשטרה נערכת גם לתרחישים של הפרת הסדר הציבורי, בין היתר בקיום מחאות כאלה ואחרות בימי הביקור, כך למשל – בעניינה של נעמה יששכר הנמצאת כיום במאסר בכלא הרוסי.

ארבעה ימים של חסימות כבישים

שלושת האירועים המרכזיים המתוכננים: ארוחת ערב בה ישתתפו כלל המנהיגים בבית הנשיא ביום רביעי בערב, חניכת אנדרטה בגן סאקר על ידי נשיא רוסיה פוטין ביום רביעי בערב, וטקס ביד ושם בשעות הצהריים של יום חמישי.

צילומים: יואב פרידלנדר, לירן תמרי, שלומי כהן, איתי סיקולסקי, יורם אשהיים, דוברות המשטרה

רחוב דוד המלך יהיה הרחוב היחיד שיחסם לאורך כלל ימי הביקור: החל משעות הבוקר של יום רביעי ועד שעות הבוקר של יום שישי.

מלון המלך דוד יהפוך ליעד מבוצר (צילום: אלי מנדלבאום)

יתר הרחובות שיחסמו לתנועה לסירוגין:

איזור הכניסה לעיר
גינות סחרוב
ויצמן
שדרות הרצל
שדרות רבין
הנשיא השישי
בן צבי
רמב"ן
אגרון
זבוטינסקי
חיים הזז
הרצוג
כיכר הולנד
הר המנוחות
בגין ומחלפים שמובילים אליו
דוד רמז
דרך חברון
ינובסקי

עוד צוין כי יהיו רחובות בהם החנייה תאסר, בשיתוף פעולה עם עיריית ירושלים. מדובר בצירי תנועה מרכזים שהוגדרו למעבר שיירות, בהם יודבקו מנשרים המבהירים כי החנייה במקום אסורה. לאותם תושבים ימצאו חניונים משניים בסמוך לבתיהם בהם יוכלו לחנות, אך רכבים שיוחנו בחנויות האסורות צפויים להיגרר.

עוד ייתכן כי נחווה שינויים בפעילות התחבורה הציבורית. באשר לרכבת הקלה צוין כי היא צפויה לעבוד באופן סדיר, תוך חשש כי המקטע המוביל לאיזור יד ושם יפגע בזמני ההגעה והיציאה של שיירות מהטקס. חשש נוסף הוא כי אוטובוסים יעבדו במתכונת שונה מהרגיל.