להב טארק אבו גרבייה ובור המים בבית חנינא

במהלך 10 שעות רצופות פעלו לוחמי כבאות והצלה על ניקוז בור המים העצום אליו נפל הילד קוסאי אבו רמילה ביום שישי האחרון. "בשעה 22 בלילה קיבלנו כריזה על כך שבמשטרה איתרו את מיקומו של הילד דרך יחידת הכלבנים, בסמוך למאגר מים גדול: 30 מטר אורך, 6 מטר רוחב, 2 מטר עומק", משחזר מפקד תחנת הכיבוי וההצלה 'אגוז' שבמזרח העיר, להב טארק אבו גרבייה.

"מיד יצאו למקום צוותים מתחנת אגוז, בסיוע תחנות נוספות, ביניהן פסגת זאב הסמוכה. בנוסף לכך, הזעקנו למקום שתי יחידות מיוחדות: 'יל"מ' – יחידה לחילוץ מיוחד, ויחידת להב"ה – הפועלת גם היא באירועים מיוחדים".

עם הגעת הצוותים למקום, החלו כוחות הכיבוי וההצלה בשתי פעולות: שאיבת המים מהבור, במקביל להכנסת צוללנים שיחפשו בתוכו את בן ה-8. "הקושי בו נתקלנו היה בכך שהמאגר היה מלא במים מזוהמים, מלאי פסולת, זבל ובוץ. היה בלתי אפשרי לראות בצורה בהירה בתוך המים. הצוללנים שנכנסו למים יצאו, והבנו ששאיבת המים הוא הפתרון היחיד שיש לנו".

מפקד תחנת אגוז הגיע לזירת בור המים בסביבות השעה 3 בלילה, עם צוותים חדשים שיחליפו את אלה שפעלו במקום מזה 5 שעות. במקביל לרכבי שאיבת המים של כוחות הכיבוי, פעלו במקום גם רכבי שאיבה נוספים, על ידי קבלן פרטי של חברת הגיחון. את בור המים הקיפו לאורך כל הלילה מאות מתושבי בית חנינא, שסייעו בחיפושים אחר אבו רמילה.

מזרונים, משטחי עץ ופסולת

"הגענו לבור המים סביב השעה 3 עם צוותים חלופיים. המשכנו בפעולות השאיבה עד שעה 7:40 בבוקר. כשבור המים נוקז, ראינו שהקרקעית שלו מלאה במזרונים ומשטחי עץ. נתתי פקודה לכבאים במקום להרים את המזרונים והמשטח, ומתחת לאחד ממשטחי העץ מצאנו את הילד. משם חילץ אותו אחד הכבאים".

הבור וקייס אבו רמילה. צילום: דוברות המשטרה ולירן תמרי

העובדה כי אבו רמילה חולץ מתחת למשטח עץ התחברה לחששות של הלילה הקודם – לפיו הילד נחטף. אלא שהמשטרה שללה כי אבו רמילה נפגע בפעילות פלילית או לאומנית. לדברי להב אבו גרבייה, משטחי העץ והחפצים האחרים שהתגלו בקרקעית הבור מתחברים לפסולת שאיתרה גם את סביבתו: "המאגר כולו היה מלא בכמויות גדולות של פסולת וחפצים שונים, בגלל זה לא גילינו את הילד בקלות. בשלב הסופי של שאיבת המים, כשראינו את הקרקעית, ביקשתי מהם להוציא את כל מה שהיה על הקרקעית – מזרונים, משטחי עץ. אז מצאנו אותו. עבדנו במשך כל הלילה עד שעות הבוקר עד שהוא נמצא".

בשעות הבוקר המוקדמות של יום שבת, זמן קצר אחרי שאבו רמילה נמצא במקום, פורסמו תמונות וסרטונים בהם נראה הילד הקטן מפונה מהמקום. מראה של ילד כה צעיר במצב כזה אינו פשוט לאדם מן הרחוב, ולא היה פשוט גם לו לכוחות ההצלה הרבים שפעלו במקום ומתורגלים במראות קשים: "דבר מזעזע, מטלטל, לראות ככה ילד בגיל הזה. חבל על מוות של ילד בגיל הזה".

לוחמי האש מחפשים אחר הילד. צילום: כבאות והצלה מחוז ירושלים

בכל זאת, מבהיר להב אבו גרבייה: "ככבאים אנחנו נתקלים לא פעם באירועים קשים מאוד. שריפות, אירועים קשים אחרים. אבל אנחנו מתמודדים עם זה, ותמיד מוכנים לכל אירוע. זאת העבודה שלנו, זה לא דבר חדש בשבילנו".

להב אבו גרבייה מציין גם את תנאי השטח הקשים שהתקיימו סביב בור המים, שנמצא ממש בסמוך לרחוב מרכזי בבית חנינא, בו פועלות חנויות, בתי עסק, ואף שני בתי ספר סמוכים. "אני לא יודע איך משאירים מקום כזה פתוח ולא מטפלים בו. מקום פתוח, עם מלא זבל, אני מתפלא שזה מאוד צמוד לרחוב קרוב לכל בתי הספר שנמצאים שם. יש שם הרבה בתי ספר, כל הילדים הולכים אליהם וחוזרים הביתה, בדיוק ליד המקום המסוכן הזה. גם לנו ככבאים, כדי להגיע לקצה המאגר ולהוציא משאבות, היה קשה. ערימות אבנים, עפר, בוץ, משהו שלא קל להתחיל לעבוד בו".

הגידור סביב הבור בבית חנינא. צילום: באדיבות התושבים

יממה לאחר האירוע, יום ראשון, הציבה עיריית ירושלים גדרות בגובה שני מטרים מסביב לבור בו נפל למוות קייס בן ה-8. כמו כן, ביום חמישי יוגשו המסקנות הראשונות של צוות הבדיקה שהורה להקים ראש העירייה, משה ליאון.