מצעד הגאווה בירושלים. צילום: יואב דודקביץ'

מצעד הגאווה ה-18 בירושלים הסתיים: כ-15 אלף איש השתתפו במצעד הגאווה ובעצרת הסיום בגן העצמאות. מהמשטרה נמסר כי נעצרו ועוכבו 49 חשודים, ביניהם נעצר אדם כשברשותו סכין. ככל הנראה מדובר באדם הלוקה בנפשו. כלל הכבישים נפתחו לתנועה. 

כמו כן, כ-20 איש הפגינו נגד מצעד הגאווה במתחם בגן הפעמון. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן הגיעו למתחם בליווי מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד.

הצועדים בגן העצמאות. צילום: באדיבות הבית הפתוח

העצרת בגן העצמאות. צילום: באדיבות הבית הפתוח

 צילום: לירן תמרי

מפקד המחוז אמר למיינט ירושלים: "לא זיהינו עליה משנה שעברה בכוונה לפגוע במפגינים".

אביה של שירה בנקי ז"ל אמר לפני המצעד: "סובלנות היא מין דבר חמקמק שכולנו יודעים לבקש עבור עצמנו ופחות טובים בליישם אותו עבור אחרים. הגיע הזמן שניקח אחריות ולא נצפה רק מפוליטיקאים ומחנכים שידברו על סובלנות. כל אחד מאיתנו צריך לדאוג לה בעצמו. על הקבר של שירה חרטנו 'מוטב ללמד את הטוב מאשר לגנות את הרע', וזה המסר העיקרי שלנו ואיתו אנחנו צועדים היום".

צילום: יואב דודקביץ'

צילום: רועי אלמן

מתארגנים בגן הפעמון. צילום: רועי אלמן

על המודעות 'אמא+אבא = משפחה' אמר: "אני לא אוהב שמנצלים את חופש הביטוי להסתה. ההגדרה של נורמאלית להפוך אותה לכלי כדי להילחם באנשים אחרים היא עלובה בעיניי. מוטב שכל אחד מאיתנו יבדוק במילים מתונות ובדעות מתונות ויביע את עצמו מבלי לשנוא אף אחד אחר".

השר ארדן וממלא מקום מפכ"ל המשטרה הגיע למצעד. צילום: רועי אלמן

המפגינים במתחם בגן הפעמון נגד המצעד. צילום: לירן תמרי

 צילום: רועי אלמן

צילום: יואב דודקביץ'

בין השעות 21:00-19:30 נערכה עצרת הסיום בגן העצמאות, שאותה הנחו מיה דגן, עינב גלילי ושיר ראובן. בעצרת הסיום בגן העצמאות הופיעו ונאמו רן דנקר, גיא ויהל, DJ מיכל שר, להקת Hillar, ג'וי ריגר, קארין סנדל, אושר בנד - טרנסג'נדרית בת 15 אשר עברה התעללות מצד תלמידי בית ספרה, יו"ר הבית הפתוח ערן גלובוס ועוד. ההיסטוריון והסופר פרופ' יובל נח הררי, שחי עם בן זוגו זה שנים רבות, נשא נאום מיוחד בפעם הראשונה באירוע גאווה.


מסלול מצעד הגאווה 2019 (באדיבות הבית הפתוח)

הבוקר הוצת דגל גאווה במסעדת 'בראסרי' בעין כרם. תלונה הוגשה למשטרה. הבעלים, ערן שדה למיינט ירושלים: "חבל שיש אנשים שמלבים את המצב".

בפוסט שפרסם השבוע אביה של שירה בנקי הוא קרא להגיע למצעד הגאווה: "אל תתנו לרוע לנצח. קולם של הקיצוניים נשמע ברמה. אם הטוב ישתוק ויישב בבית - הרוע ירים את ראשו".