נחמה ריבלין ז"ל. צילום: יואב דודקביץ'

הגברת הראשונה אבל לפני הכל - ירושלמית: מדינת ישראל כולה נפרדת היום (רביעי) מנחמה ריבלין ז״ל, אך עבור הירושלמים היתה נחמה שכנה. שכנה טובה שעזרה כשהיה צריך. לאורך שנותיה בבית הנשיא היא ידעה לנצל את כוחה ולהשפיע ולסייע לעיר במגוון תחומים. הנה כמה מהם:

"כולנו אנשים מוגבלים" // הטקס לילדי אקים

המחווה: בכל שנה מתקיים מבצע התרמה המלווה בטקס לילדים עם מוגבלויות בבית הנשיא אך את הטקס שהובילה נחמה ריבלין לפני כמה שנים, מנכ"ל אקים ירושלים ויקטור ליפק זוכר במיוחד. "האירוע הזה מתקיים אחת לשנה. באחת השנים הנשיא לא היה בארץ והיא בכל זאת החליטה לקיים את האירוע, בלעדיו, על כל המשתמע מכך", הוא מספר השבוע. "זה לא היה פשוט לה, אישה שצריכה להסתובב עם מחולל חמצן. היא בחרה להזמין אותנו ולקחה אחריות על האירוע, ייחסה לזה חשיבות ואני חושב שזה מסמל את מה שהיא הייתה. אנשים עם מוגבלות עלו לבמה, היא התחבקה איתם, הרגישה בנוח, בלי העמדת פנים".

למה דווקא נחמה? "היא אמרה: 'כולנו אנשים מוגבלים', כשהתייחסה למוגבלות האישית שלה בשל מחלת הנשימה שסבלה ממנה, סיפרה כמה היא מוגבלת בעצמה וזה היה מרגש לראות איך היא בחרה לקחת את ההובלה של האירוע. האמירה הזאת על בימת בית הנשיא הייתה מאוד מרגשת עבורי. גם הזמן שהקדישה לנו והאמירות הכנות והמדויקות שלה, הכנות האמיתית בדיבור הרגוע שלה.

"היא גם הייתה אישיה מדליקה עם ענווה ופשטות. לא הייתה לה מחויבות פורמאלית לעסוק בנושאים האלה, היא עשתה הכול מתוך דחף פנימי אישי שלה. היא לא ויתרה לעצמה ונתנה כוח לאנשים אחרים".

"מי שרגיש לחיות – רגיש לבני אדם" // יום אימוץ כלבים בבית הנשיא

המחווה: לאתי אלטמן, אחת ממייסדות עמותת "תנו לחיות לחיות" היה חלום אותו ביקשה להגשים מיד אחרי שבעלה נפטר ממחלת הסרטן לפני 4 שנים - לערוך יום אימוץ לחיות בבית הנשיא. "למחרת כבר התקשרו אליי משם ואמרו לי שרוצים להגשים לי את החלום", היא נזכרת. "אני לא אשכח את היום הזה ואת נחמה, שאי אפשר שלא להתאהב בה. אני זוכרת שהיא נכנסה לתוך הכלוב עם מכשיר החמצן שלה. זה היה יום חם, היו שם 5-6 כלבים והיא ניגשה אליהם, התעניינה ושאלה שאלות. היה שם כלב אחד מבוגר שהיו לו בעיות נשימה, הוא נשם בכבדות והיא ליטפה אותו. הוא משך את תשומת ליבה, ראו שהיא מזדהה איתו ושאכפת לה. אני גם הייתי עם בעלי 49 שנה לפני שמת מסרטן, וגם רובי ונחמה חיו יחד 49 שנה, אני מזדהה עם הכאב של הנשיא".

למה דווקא נחמה? "היא הייתה רגישה לנושא הזה של בעלי חיים. מי שרגיש כלפי חיות - גם רגיש לבני אדם. נחמה הייתה מאכילה חתולים שהיו בחצר המשכן והכירה את הנושא הזה. היא הראתה לי את החתולים שלה והתרשמתי ממנה מאוד. את החמלה שלה היה אפשר לראות דרך העיניים שלה. זה אמנם היה מפגש חד פעמי, אבל אני אזכור אותו ואותה כל ימי חיי. היא התעניינה אם יש לכלבים בית, כי דובר בעיקר על כלבים מבוגרים שיש להם פחות זמן לחיות וכאב לה עליהם. היא שאלה אם אפשר למצוא להם מחסה.

"מצאתי אישה עם המון אהבה ואכפתיות. בית הנשיא זה בית מכובד, עולים אליו לרגל מכל העמים וכל הנשיאים. הנשיא צמחוני וזה מראה על בית מיוחד מאוד עם הרבה רגישות ורצון לעזור. אני זוכרת שבאירוע הנכד שלה אמר לה שהוא רוצה כלב והיא אמרה לו: כלב זה אחריות וצריך לטפל בו, לא בטוח שיש לך זמן לזה. בסוף הוא הקשיב לה. יצאתי משם מאוהבת".

הכניסה לבית הנשיא אמש. צילום: יואב דודקביץ

"צעד משמעותי לנשים" // תמיכה במרכז הסיוע לנפגעות אלימות מינית

המחווה: כשסילבינה סוסנה, המנכ"לית הקודמת של מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי אלימות מינית בירושלים, תכננה יחדה עם הצוות שלה את אירוע ההתרמה השנתי לפני כשנתיים, עלה הרעיון להזמין את נחמה ריבלין. "אמרנו שאנחנו רוצים להביא דמות נשית ואז עלה רעיון להביא את אשת הנשיא", היא נזכרת. "זה לא דבר פשוט לקבל הסכמה מאישיים בכירים לבוא לאירוע כזה, בטח ובטח מאשת הנשיא, אבל עם נחמה הדרך הייתה קצרה ביותר. מהלשכה שלה אמרו שיש לה באותו ערב איזשהו אירוע, אבל למרות זאת זה היה לה חשוב והיא באה. אני זוכרת שהיא הייתה נעימה ביותר ומאוד נינוחה. הצטלמה עם כל אחד שרצה. מאוד התרגשנו וזה היה כבוד ענק שהיא בכלל פינתה לנו זמן".

סוסנה נזכרת גם בנאום שלה. "היא התייחסה בו לאלימות נגד נשים וכשאישה במעמדה מגלה חשיבות כלפי הנושא - זה ודאי תורם ומשפיע", היא אומרת. "כעמותה שעוסקת בתחום כל כך מורכב, אני חושבת שהיא עשתה צעד משמעותי עבור כל הנשים שנמצאות בירושלים. היא קודם כל רצתה לבוא ולהביא את הקול שלה ולהגיד אני תומכת בעשייה שלכם. סיפרנו לה על הפעילות שלנו, היא לא הכירה את המרכז לפני כן, אולי רק באופן כללי את הפעילות של העמותות העוסקות בתחום והיא בעצמה אמרה לי לפני שעלתה לבמה שהיא חושבת שזו המחויבות שלה להיות במקומות כאלה כאישה ולתמוך בנשים שכל כך קשה להן. היא הבינה את החשיבות של זה".

למה דווקא נחמה? "זה שונה כשאשת נשיא באה ונואמת ומדברת בפורום כזה. רוב הקהל שמגיע למופעי התרמה בדרך כלל באים אולי בגלל ששמעו שיש הופעה מעניינת אבל לא בדיוק מבינים במה מדובר. פתאום לראות דמות כזאת כמו אשת הנשיא שבאה ונואמת, המסר מחלחל הרבה יותר. יש כאלה שפתאום רצו להתנדב למרכז, היו יותר פניות. אני לא יודעת להצביע בוודאות ולומר אם זה בגלל הנאום של נחמה או בגלל המופע שהיה שם באותו הערב, אבל זה בטוח השפיע. היא באמת לא הייתה חייבת לעשות את זה, אבל היא החליטה שהיא רוצה להיות איתנו וזה היה מרגש".

קולנוע סמדר. שלומי כהן

המאבק נגד סגירת קולנוע סמדר

המחווה: אחד המאבקים הגדולים שידעה העיר בשנת 2016 היה זה נגד סגירתו של קולנוע סמדר. אחת מאבני היסוד של התרבות הירושלמית עמד בפני סגירה, כשתושבים מודאגים ניסו בכל כוחם למנוע את רוע הגזירה. בשלב מסוים החליטו ראשי המאבק לנסות לגייס דמויות מוכרות, שיתמכו בהם, כשגם שמה של נחמה ריבלין עלה בבורסת השמות.

יואש בן יצחק, תושב ירושלים ומראשי המאבק נגד סגירת הקולנוע, פנה לאשת הנשיא והיא השיבה בחיוב והתגייסה לכך מיד בלי להסס. "ישר אחרי הפניה הראשונה שלנו אליה היא אמרה כמובן ומאוד רצתה לבוא אך לא יכלה להגיע בגלל התחייבויות קודמות", הוא נזכר. "היא דאגה לשלוח לנו וידאו שבו אמרה שהקולנוע הוא מקום סנטימנטלי עבורה וכשהיא שומעת על סכנת הסגירה היא נבהלת מהמחשבה שלא יהיה עוד מוסד כמוהו. ובאמת, למרות שמדובר במקום מסחרי, היא התייחסה אליו כאל מוסד ואושיה תרבותית ירושלמית שאסור שתיסגר".

למה דווקא נחמה? "כשהתחלנו את המאבק, היה לנו חשוב להגיע לגברת הראשונה, רעיית הנשיא, כי קודם כל הכרנו את החיבור שלה לתרבות בעיר", אומר בן יצחק. "היא הייתה צופה קבועה ואדוקה בקולנוע  סמדר, מאוד אהבה אותו, הייתה מגיעה אליו וצופה בסרטים לאורך השנים. את זה ידעתי מאנשי הקולנוע עצמם ולכן היה חשוב לנו להגיע אליה, כמי שמסמלת בשבילנו את כל אותם ערכים ירושלמים שהיינו שמחים להמשיך וליהנות מהם בקולנוע  - צניעות ותחושה של ארץ ישראל של פעם. "כשהרמנו את אותו ערב מחאה היה לנו חשוב מאוד שהגברת הראשונה תיקח בזה חלק ולו בגלל החיבור שלה לקולנוע. אני מאושר שהיא לקחה בזה חלק, מאושר שיש לי איזו טעימה ממנה, משהו שהשאירה אחריה וכן, היא כמובן תרמה להשארתו של הקולנוע. כל קול שנשמע בתקופה ההיא של המאבק עשה איזשהו שינוי ואני חושב שהקול שלה נשמע חד, ברור וצלול ובטוח".