רחוב שמאי. צילום: קותי פונדמינסקי

 

שינוי תנועה חשוב באזור מרכזי בעיר: מורד רחוב שמאי, בחלק האחורי של כיכר ציון, ייסגר בקרוב לתנועה חופשית של כלי רכב ויוצב בו מחסום שיאפשר רק לכלי רכב מורשים להיכנס לקטע הזה של הרחוב.

על פי הסדר התנועה החדש, כלי הרכב המורשים יהיו בעיקר של דיירים המתגוררים באזור, שיוקצו להם כעשרה מקומות חניה לבעלי תו אזורי בלבד. עוד יורשו לעבור את המחסום משאיות ורכבי אספקה לפריקה וטעינה לחנויות, אך רק בשעות הבוקר. אוטובוסים של תיירים יוכלו להיכנס אף הם, על בסיס מקום פנוי, כדי להוריד או לאסוף תיירים. בשלב הראשון, שיחל כבר בשבועות הקרובים, לא יתאפשר מעבר  מוניות, אך בהמשך הנושא הזה ייבחן מחדש.

המחסום יפעל בשליטה מרחוק. הוא יזהה מספרי רכב שיוקלדו למערכת כך שתינתן להם כניסה באופן אוטומטי. את ההסדר קידמו מחלקת תושי''ה בעירייה ומינהלת רובע מרכז, והוא נעשה בשיתוף הדיירים המתגוררים ברחוב שמאי 14 ו־16. עם יישום הסדר התנועה מרבית כלי הרכב שייכנסו לרחוב שמאי ייאלצו לפנות ימינה בסמטת ביאנקיני ולצאת דרך רחוב הלל ורבי עקיבא.

רחוב שמאי. צילום: קותי פונדמינסקי
הסיבה לשינויים היא קשיי תחבורה חוזרים ונשנים שקיימים בקטע הרחוב הזה. הדיירים התלוננו שהחניות שאמורות לשמש רק אותם נתפסות. כמו כן עבודות החפירה ברחוב סלומון צפויות להקשות אף הן על ההתנהלות בשנה הקרובה וההסדר החדש יגביל את התנועה.

הסדרי תנועה וחניה ברחוב שמאי משעה 05:30 ועד 09:00
 הסדרי תנועה וחניה ברחוב שמאי משעה 09:00 ועד 05:30
העירייה: "המחסום נועד להסדיר תנועה, פריקת סחורות, הורדת תיירים מאוטובוסים וחניה במרחב מרכז העיר. במסגרת הפרויקט התקיים שיח עם בעלי עסקים, בתי מלון ועם המינהל הקהילתי, ובמסגרתו נלקחו בחשבון צורכי כל הצדדים במרכז העיר והם קיבלו ביטוי הולם בפרויקט".