ליאון. נשאר עם שמונה סגנים. צילום: יואב דודקביץ'

סגן תשיעי למשה ליאון? לא אם זה תלוי במשרד האוצר. בדיון שהתקיים ביום שלישי השבוע בוועדת הפנים של הכנסת, משרד האוצר הביע התנגדות לאישור סגן נוסף לראש עיריית ירושלים, שעל פי הערכות המשרד עלותו תעמוד על כ־900 אלף שקל

הפרשה החלה כשראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, ביקש בחודש האחרון להוסיף לעצמו סגן שביעי בשכר. ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) קידם הצעת חוק שהפכה להצעת חוק ממשלתית, לפיה רשות מקומית עם למעלה מ־400 אלף תושבים תהיה זכאית לסגן שביעי

במשרד האוצר התנגדו בתוקף להוספת סגן בתל אביב, מאחר שחששו שהדבר יוביל רשויות מקומיות נוספות לדרוש מינוי סגנים נוספים ולעלויות של מיליונים. אך מאחר וחוץ מירושלים הרשות היחידה שעומדת בקריטריון היא תל אביב, באוצר התקפלו. אלא שכאן לא הסתיימה הפרשה: בדיון בוועדת הפנים ניסה נציג עיריית ירושלים להוביל על הדרך למינוי סגן בשכר תשיעי במספר לליאון. אלא שאיתי טמקין, נציג משרד האוצר בדיון, התנגד נחרצות - ויו"ר הוועדה הודיע כי ירושלים לא תיכלל בחוק. "תגיד למשה ליאון שאם הוא רוצה סגן תשיעי שידבר איתי", אמר יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש לנציג העירייה.

"הנסיבות להקלה בתל אביב היו מכיוון שהיא רשות עשירה מאוד, כך שגם אם העלות לסגן נוסף תפגע בשירות לתושב היא תפגע באקסטרה שירות ולא בבסיס", אומר גורם בכיר במשרד האוצר. "הנציג של עיריית ירושלים ביקש להוסיף סגן תשיעי ולזאת המשרד התנגד נחרצות. בשונה מתל אביב, ירושלים אינה רשות עשירה. רק החודש הגדלנו לעיר את התמיכה הממשלתית וכשעשינו זאת ראינו לנגד עינינו את הרצון לשפר את השירות לתושב. לא הבאנו את הכסף הזה כדי למנות סגן נוסף. ירושלים זקוקה למשאבים ואם אתה פוגע בכסף הגמיש שלה עם עלות של סגן נוסף, אתה פוגע בשירות לאזרח ולכן התנגדנו לכך".

משרד הפנים: "הצעת החוק והקריטריונים הם יוזמה של ח"כ יואב קיש. יש לפנות אליו לקבלת התייחסות".

ח"כ קיש: "מדובר בהצעת חוק פרטית של ח"כ מיקי זוהר בתמיכת ממשלה ובאישור ועדת הסכמות עם האופוזיציה. ההצעה הוסיפה לעיריית תל אביב סגן נוסף. במהלך הדיון בוועדה עלתה בקשה מנציג עיריית ירושלים להוסיף גם להם סגן. הבקשה נבחנה על ידי הממשלה ובעקבות סירוב משרד האוצר היא ירדה מהחקיקה".

מהעירייה נמסר: "עיריית ירושלים ביקשה מוועדת הפנים להשוות את התנאים בחוק בין ירושלים לתל אביב באופן כללי ולא ספציפית לנקודת זמן זו".

ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.